Jedynie prawda jest ciekawa


Przyłębska: prezes Rzepliński złamał konstytucję

08.11.2016

Prezes TK Andrzej Rzepliński złamał konstytucję, decydując o rozpoznaniu wniosków PO i Nowoczesnej w składzie 5 sędziów - oceniła sędzia Julia Przyłębska. Powiedziała, że nic nie wie o tym, jakoby miała zostać nowym prezesem TK. "Nikt nie składał mi takiej propozycji" - zaznaczyła. Przyłębska we wtorek w radiu RMF FM podkreśliła, że jej zdaniem wkrótce nastąpi moment, kiedy TK "będzie normalnie pracować". "Widzę taką perspektywę, że współpraca jest możliwa" - zaznaczyła.

W poniedziałek rano wybrani do TK w tej kadencji Sejmu: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski oświadczyli, że nie będą orzekać w pełnych składach TK do czasu dopuszczenia do orzekania pozostałych trzech sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji: Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha. Tego dnia Trybunał miał rozpatrzeć wnioski PO i N dotyczące konstytucyjności zapisów ustawy z 22 lipca o zasadach wyłaniania prezesa TK. Ostatecznie prezes Rzepliński zdecydował, że TK rozpozna je nie w pełnym, 12-osobowym składzie, lecz w składzie pięciu sędziów.

Sędzia Przyłębska pytana czy był to bunt sędziów przeciw Rzeplińskiemu powiedziała, że "absolutnie nie". "Nastąpił taki moment, jeśli chodzi o regulacje prawne, że nie mogliśmy już wyjść na salę rozpraw. Wyobraźcie sobie państwo taką sytuację w sądzie powszechnym - że w sądzie nie ma możliwości stworzenia trzyosobowego składu do jakiejś sprawy i przewodniczący mówi: wyznaczę dwuosobowy - wprawdzie kodeks mówi trzyosobowy, ale wyznaczę dwu(osobowy). Czy sędzia sądu powszechnego wyszedłby na salę i orzekał?" - pytała. Dodała, że jest "zmęczona trwającym wokół TK hałasem, brakiem możliwości funkcjonowania, orzekania". "Jako sędzia z długoletnim stażem przyzwyczaiłam się, że sędzia zasiada za stołem i orzeka merytorycznie. Natomiast w tej chwili cały czas rozwiązujemy problem związany z procedurą" - mówiła.

Oceniła również, że za poniedziałkową sytuację "odpowiada prezes Rzepliński". "Pomimo naszej prośby o uzupełnienie składu nie zgodził się (...) Proszę spojrzeć do konstytucji. TK składa się z 15 sędziów. (...) Złamana została konstytucja. Ale z tego nie wynika, że ci sędziowie, którzy orzekali, nie powinni być sędziami. Prezes Rzepliński nam zarzucił, że złamaliśmy konstytucję, ale to nie oznacza, absolutnie nie oznacza, że my nie mamy prawa być sędziami" - mówiła.

Podkreśliła, że cały czas przychodzi do pracy w Trybunale. "Przygotowuję sprawy, które mam w swoim referacie. W momencie, w którym zostanie ustabilizowana sytuacja, ja z tymi sprawami jako sprawozdawca wchodzę. Moi asystenci też pracują. Nie ma czegoś takiego, że ja nie pracuję" - zapewniła. Dodała, że jej zdaniem wkrótce TK zacznie normalnie pracować. "(...) Widzę taką perspektywę, że współpraca jest możliwa. Z tymi sędziami dyskutujemy, rozmawiamy, ustalamy wspólne stanowiska, to są też bardzo wybitni prawnicy, z którymi można się różnić, ale w końcu jakiś tam konsensus prawniczy jest wypracowany" - powiedziała.

Pytana o informacje jakoby miała zostać nowym prezesem TK, powiedziała, że "jest to nieporozumienie". "Ja nic na ten temat nie wiem, nikt nie składał mi takiej propozycji, nie rozmawiałam o tym z moim kolegami" - powiedziała. Dopytywana dlaczego politycy o tym mówią, dodała: "Ja myślę, że politycy muszą się czymś zajmować; na pewno nie jest tak, że w ogóle na ten temat rozmawialiśmy".


fot.[YouTube]


pc/PAP


Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook