Jedynie prawda jest ciekawa


Przyłębska: nie ma konfliktu między sędziami TK

30.08.2017

Między sędziami Trybunału Konstytucyjnego są merytoryczne różnice zdań, ale nie ma konfliktu - zapewniła w środę prezes TK Julia Przyłębska. Opowiedziała się za debatą nad ewentualnymi zmianami w konstytucji.

Przyłębska pytana w "Rzeczpospolitej TV", czy nie ma podziału i konfliktu między "starymi" i "nowymi" sędziami TK, podkreśliła, że nie nazwałaby tego konfliktem. - Każdy z nas ma jakieś poglądy, reprezentuje jakieś stanowisko prawne. Oczywiście nie zgadzamy się z wieloma kwestiami, zgłaszamy zdania odrębne. W 2016 roku myśmy zgłaszali - ci nowi sędzowie - zdania odrębne. Teraz zgłaszają zdania odrębne sędziowie, którzy wcześniej pracowali w Trybunale - zaznaczyła. - Różnimy się, ale ja bynajmniej bym nie mówiła o jakimś konflikcie; raczej te konflikty generowane są na zewnątrz - dodała prezes TK.

Według niej są to działania, które powodują, że TK nie może spokojnie funkcjonować. Jednak, dodała, "wewnątrz każdy zajmuje się swoją pracą, sędziowie zajmują się swoją pracą, nie ma konfliktów, są różnice merytoryczne".

Odniosła się także do informacji "Dziennika Gazety Prawnej", że ona i sędzia Henryk Cioch zatrudniają w TK asystentki pracujące jednocześnie w sądach powszechnych. - W tym szaleństwie ataków na moją osobę następuje atak na inne osoby - powiedziała Przyłębska. Oceniła, że jest to "atak na asystentów sądów powszechnych" sugerujący, że "asystent sędziego sądu powszechnego (...) nie ma wystarczających kwalifikacji, aby być asystentem sędziego Trybunału Konstytucyjnego".

Zapewniła, że nie ma zagrożenia konfliktem interesów w razie skierowania przez sąd powszechny, w którym pracuje asystent zatrudniony także w TK, pytania konstytucyjnego do Trybunału, ponieważ "w tej konkretnej sprawie ten asystent nie przygotowywałby tego pytania". Jak podkreśliła, asystent nie pisze wyroków ani uzasadnień.

Przyłębska przychylnie odniosła się do prezydenckiej inicjatywy na rzecz referendum nad zmianą konstytucji. - Uważam, że każda dyskusja dotycząca konstytucji jest słuszna, że rzeczywiście konstytucja powstała w czasach, które były specyficzne, w specyficzny sposób została skonstruowana; mamy dzisiaj już inną rzeczywistość - zauważyła prezes TK.

Zwróciła uwagę na znaczenie gwarancji praw pracowniczych i emerytalnych. Oceniła, że w konstytucji "jest wiele elementów, które być może powinny w dzisiejszych czasach być inaczej sformułowane, bo być może niewystarczająco zabezpieczają interesy pewnych grup społecznych. Może ona (konstytucja) powinna być wedle innej idei skonstruowana" - powiedziała prezes TK, zastrzegając, że pokaże to debata. - I elity, i przeciętny obywatel, każdy powinien pochylić się nad problemami dotyczącymi konstytucji - oceniła Przyłębska.

PAP

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook