Jedynie prawda jest ciekawa


Samoloty dla VIP-ów jesienią?

23.06.2016

Liczymy na to, że przetarg będzie ogłoszony jeszcze tej jesieni - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz, pytany o zakup samolotów dla VIP-ów . Minister dodał, że na pewno będą to dwa samoloty o zasięgu europejskim i dwa o zasięgu transatlantyckim.

O plany zakupu samolotów do przewozu osób sprawujących najwyższe funkcje w państwie Macierewicz był pytany w Giżycku, gdzie przebywał w czwartek. "Liczymy na to, że przetarg będzie ogłoszony jeszcze tej jesieni" – zadeklarował minister.

Jak dodał, na pewno będą to dwa samoloty o zasięgu europejskim i dwa o zasięgu transatlantyckim. Natomiast na pytanie, jakie środki są zagwarantowane na ten cel, szef MON odpowiedział: "wystarczające".

W czwartek "Nasz Dziennik" napisał, że rozpisanie przetargu na samoloty zaakceptował Komitet Stały Rady Ministrów, teraz dokumenty w tej sprawie trafią na posiedzenie rządu. "Jest to pierwszy rząd, który podjął tak ważką decyzję, a Komitet Stały Rady Ministrów już ją zaakceptował. Mam nadzieję, że w przeciągu najbliższych godzin również Rada Ministrów podejmie taką decyzję uchwałą obiegową" - powiedział dziennikarzom w Sejmie wiceszef MON Bartosz Kownacki, który odpowiada za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

"Będziemy mieli wieloletni program, który zagwarantuje, że wreszcie w Polsce będą samoloty, które pozwolą w sposób prawidłowy, taki, który jest na poziomie kraju tej wielkości w Europie, realizować politykę dyplomatyczną, politykę międzynarodową" - dodał wiceminister.

Pod koniec lutego Kownacki poinformował, że został unieważniony przetarg na dwa małe samoloty pasażerskie do przewozu VIP-ów rozpisany przez poprzednie kierownictwo MON. Kownacki wyjaśniał wówczas, że ministerstwo zdecydowało się na pójście drogą równoległego ogłoszenia przetargów na zakup samolotów małych i średnich oraz na czarter dużej maszyny kilka razy w roku. Zapowiedział, że przetargi zostaną ogłoszone jeszcze w 2016 r.

"Stawiam sobie zadanie, aby przetarg został ogłoszony do września" - powiedział Kownacki czwartkowemu "Naszemu Dziennikowi". MON planuje zakup dwóch nowych małych samolotów (dla ok. 20 pasażerów) i dwóch średnich (ok. 100 pasażerów), jest też rozważana opcja kupienia jednego używanego samolotu średniej wielkości. Koszt zakupu ma wynieść ok. 1,7 mld zł.

Poprzednia - unieważniona na początku 2016 r. - procedura nabycia małych samolotów dla VIP-ów rozpoczęła się po tym, jak w maju 2015 r. poprzedni rząd przyjął informację MON w tej sprawie. W 2013 i 2014 r. MON próbowało już wyczarterować dwa małe samoloty do przewozu najważniejszych osób w państwie. Pierwszy przetarg został unieważniony, bo uznano, że jedyna oferta jest za droga. Drugi nie wyłonił zwycięzcy, bo do konkursu stanęły dwie firmy, a w postępowaniu wymagano udziału co najmniej trzech.

Dwa samoloty średniej wielkości, Embraer 175, MON czarteruje od PLL LOT, umowa w tej sprawie wygaśnie w 2017 r. Poprzednie kierownictwo MON zapowiadało, że postępowanie na zakup dwóch samolotów tej klasy może ruszyć pod koniec 2015 r.

Po katastrofie smoleńskiej w 2010 r. i rozformowaniu pułku specjalnego, który przewoził VIP-y, w gestii wojska pozostaje transport osób na najwyższych stanowiskach w państwie śmigłowcami. Należą one do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, utworzonej w miejsce 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Transport na większe odległości odbywa się dwoma samolotami czarterowanymi od PLL LOT. Tam, gdzie niemożliwe jest użycie transportu cywilnego - np. w rejonie działań wojennych, wojsko przewozi oficjalne delegacje swoimi samolotami transportowymi.

ak/PAP

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 3. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 4. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 5. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 6. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 7. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook