Jedynie prawda jest ciekawa


Przerwana komisja ws. Bajkowskich

04.04.2013

Na wniosek Platformy posłowie odroczyli rozpatrzenie sprawy małżeństwa, któremu odebrano dzieci.

Sejmowe komisje polityki społecznej i rodziny oraz sprawiedliwości i praw człowieka miały zapoznać się z sytuacją rodziny Bajkowskich, której dzieci umieszczono w domu dziecka. Nie zdołano jednak przyjrzeć się działaniami poszczególnych instytucji w tej sprawie. Większość posłów zdecydowała bowiem o przerwaniu posiedzenia do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.

Posiedzenie zwołano na wniosek grupy posłów. Jednym z głównych inicjatorów był Andrzej Duda (PiS). Za przerwaniem obrad było 17 posłów, przeciwko 14, jeden wstrzymał się od głosu.

Wniosek o przerwanie obrad złożyła Magdalena Kochan (PO) po tym, jak przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości oraz Rzecznik Praw Dziecka zwrócili uwagę, że w przyszłym tygodniu zaplanowana jest kolejna rozprawa w tej sprawie, postępowanie się toczy. W związku z tym z dyskusją na ten temat lepiej się wstrzymać do czasu ostatecznej decyzji sądu - uznano.

Zdaniem przedstawiciela Krajowej Rady Sądownictwa, sędziego krakowskiego sądu apelacyjnego Jana Kremera posiedzenie sejmowych komisji w sprawie rodziny Bajkowskich jest "niebezpiecznym precedensem".

- KRS nigdy nie kwestionowała prawa do dyskusji oraz krytycznej oceny rozpoznawanych spraw. Tyle tylko, że zwracam uwagę, iż sprawa państwa Bajkowskich jest w toku. Odbywa się więc bezprecedensowe posiedzenie dwóch komisji sejmowych na temat sprawy, która się toczy. W związku z tym nie można nie stwierdzić, że doszło do niebezpiecznego precedensu, a sytuacja jest co najmniej niezręczna, gdyż najdelikatniej mówiąc może to prowadzić do sytuacji, że będzie to odebrane jako próba nacisku na sąd - zaznaczył Kremer.

Także wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk wskazał, iż z zasady niezależności sądów wynika, że minister nie może wypowiadać się na temat konkretnej sprawy, która pozostaje w toku.

Duda przekonywał, że analiza działań podejmowanych w sprawie Bajkowskich jest konieczna, ponieważ to, co się stało może zniechęcić ludzi do szukania pomocy ze strony państwa. - Jak funkcjonuje w Polsce system, skoro rodzinie, która sama zgłasza się na terapię, normalnej rodzinie odbiera się dzieci? Rodzina sama zgłasza się do państwa po pomoc i w jej efekcie traci dzieci - podkreślił.

Także zdaniem obecnego na posiedzeniu komisji Bartosza Bajkowskiego istnieje problem systemowy. - Ja całą sprawę zbagatelizowałem do 30 stycznia tego roku, nie poszliśmy do prawnika, bo nie spodziewaliśmy się takiego postanowienia.  Czuję się wdeptany w ziemię przez ten system - powiedział. Jego żona Karolina zaznaczyła, że cały czas mają nadzieję na zmianę prawa, która pozwoli unikać tego typu sytuacji, jaka przytrafiła się jej rodzinie.

Michalak przekonywał, że wgląd w sytuację tej rodziny był konieczny, a terapeuci, składając wniosek do sądu, zrobili to, co trzeba. Rzecznik poinformował, że po analizie dokumentacji sądu i tej, którą zebrali pracownicy jego biura, przystąpił do postępowania. - Od 8 marca jestem uczestnikiem tego postępowania i zgłaszam swoje uwagi i wnioski w tym postępowaniu - wyjaśnił. On także, ze względu na toczące się postępowanie, nie chciał mówić o szczegółach zawartych w dokumentach.

Zdaniem RPD działania zabezpieczające dzieci były konieczne, ale skierowanie ich do domu dziecka przedwczesne i nie zostało poprzedzone właściwą analizą materiału dowodowego. Dodał, że wnioskował o zabezpieczenie sytuacji dzieci przez ustanowienie kuratora i podjęcie działań terapeutycznych wobec rodziców.

Michalak zaznaczył także, że na przykładzie tej sprawy nie należy oceniać całego systemu. Jego zdaniem "nijak ma się ona do przepisów wprowadzonych ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie". Zwrócił uwagę, że one wskazują drogę zabezpieczenia dziecka i przypomniał, że w pierwszej kolejności należy rozważyć możliwość umieszczenia go u krewnych rodziny, a na końcu brać pod uwagę skierowanie do placówki.

Jak przekonywał Duda, Bajkowscy są "normalną rodziną, o raczej tradycyjnych poglądach, również w kwestiach wychowawczych". Rodzina sama zgłosiła się na terapię, jednak po jakimś czasie ją przerwała. Wtedy pracujący z nimi psychologowie zawiadomili sąd. Ten zlecił m.in. badanie rodziny przez Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny, który uznał, że "rodzice nie zabezpieczają potrzeb psychicznych dzieci"; ojciec ma być dominujący i "górujący nad synami", a w rodzinie "zaburzone są więzi emocjonalne".

30 stycznia krakowski sąd wydał decyzję o ograniczeniu rodzinie praw rodzicielskich i umieszczeniu trzech synów w domu dziecka. Orzeczenie zostało opatrzone klauzulą natychmiastowej wykonalności.

Zażalenie na tryb natychmiastowej wykonalności złożyli rodzice, którzy odwołali się także od samej decyzji o odebraniu chłopców. Odwołanie od tego postanowienia sąd rozpozna 11 kwietnia. Z kolei 20 marca sąd oddalił zażalenie rodziców na natychmiastowy tryb odebrania dzieci.

PAP/JKUB

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 3. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 4. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 5. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 6. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 7. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 8. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook