Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecka telewizja rządowa: "Przepraszanie za sformułowanie polskie obozy śmierci narusza niemiecki porządek prawny"

27.07.2017

To jest polityka historyczna, którą Niemcy grają od lat i wykorzystują ją bardzo brutalnie – tak mecenas Stefan Hambura skomentował apelację telewizji ZDF od nakazu wykonania wyroku zgodnie z którym stacja ma przeprosić za użycie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”.

- Myślę że to jest następny strzał w stopę RFN – powiedział Hambura w programie „Minęła Dwudziesta” w TVP INFO. Mecenas zgodził się z sugestią dziennikarza, że te słowa są też elementem "dużej" polityki, związanej z twardymi interesami gazowymi, czy geopolitycznymi. - To jest polityka historyczna, którą Niemcy grają od lat i wykorzystują ją bardzo brutalnie, tę politykę robią na całym świecie – zauważył Hambura. 

- Ukazało się duże opracowanie – Die Akte Rosenburg, które mówi o historii powstania Ministerstwa Sprawiedliwości, na jakich brunatnych korzeniach ono powstało i jacy brunatni przedstawiciele władz III Rzeszy tam pracowali. Myślę że warto zacząć w telewizji publicznej zacząć na ten temat rozmawiać i pokazywać jak ci demokraci wyrośli z III Rzeszy, jak się zachowują wobec demokratycznego państwa polskiego. Myślę, że warto się z tą książką zapoznać i być może mecenas Obara powinien wprowadzić ją do procesu - powiedział berliński adwokat. 

Ja chcę wprowadzić do procesu wiadomość z 29 czerwca. - Odpowiedział na jego słowa występujący również w programie mecenas Lech Obara, reprezentujący w procesie przeciwko ZDF więźnia Auschwitz, Karola Tenderę. - Otóż było w Genewie plenarne posiedzenie tak zwanego międzynarodowego sojuszu na rzecz pamięci o holokauście, gdzie Izrael, Polska, Niemcy i 31 państw uchwaliło poparcie dla rządu polskiego w walce z wadliwym kodem pamięci jakim jest określenie polski obóz zagłady, czy polski obóz koncentracyjny - podkreślił Obara.

Jak dodał polski prawnik "W tym roku do maja dziewięciokrotnie w mediach niemieckich obserwowanych przez służby dyplomatyczne powtórzyło się (to sformułowanie – przyp kh)." - Mamy już w zanadrzu dwa kolejne procesy, a ponieważ mamy wypracowaną doktrynę – wyrok krakowski i warszawski – w związku z tym „będzie szybko” i będziemy te wyroki wykonywali na terenie Niemiec  przekonywał mecenas Obara.

Jednocześnie mecenas Obara przyznał, że niemiecka telewizja rządowa ZDF (nad teelwizją ZDF stoi ZDF-Fernsehrat, który zatwierdza zarząd, budżet i wybiera dyrektorów. Stanowiska są zajmowane m.in. przez delegatów partyjnych proporcjonalnie do ich liczebności w Bundestagu) nie chce wykonać wyroku polskiego sądu, bo sugeruje, że polskie sądy są upolitycznioneCzy ZDF sugeruje, że polski sąd w 2016 roku wydał wyrok zgodnie z naciskami politycznymi ze strony Prawa i Sprawiedliwości, dlatego niemiecka telewizja nie chce przeprosić za sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”? – dopytywał mecenasa Obarę redaktor Michał Rachoń.

– Polski sąd apelacyjny wydał wyrok, który zobowiązywał do przeprosin w określonej formie i w określonym czasie, tj. 30 dni. Wydawało się, że nie ma problemów, bo obowiązuje rozporządzenie Rady Europy z grudnia 2000 roku, które mówi o bezwarunkowym, natychmiastowym wyroku w Niemczech i w Polsce. Jest od tego jeden wyjątek, czyli klauzula porządku publicznego. Gdyby wyrok naruszał porządek prawny obowiązujący w danym państwie, naruszał uniwersalne zasady, w takim wypadku można byłoby nie wykonać tego wyroku. Na to powołała się kancelaria prawna ZDF, sugerując, że wyrok polskiego sądu administracyjnego narusza porządek prawny w RFN – mówił mecenas Obara.

Panie mecenasie, doprecyzujmy, zdaniem Niemców, zdaniem niemieckiej rządowej telewizji, wyrok, w którym stwierdza się, że niemieckie obozy koncentracyjne, obozy śmierci były niemieckimi obozami śmierci, narusza europejski porządek prawny? dopytywał wyraźnie zaszokowany redaktor Rachoń. Kiedy Niemcy widzieli jak słaby i nie merytoryczny jest ten argument, zaczęli mówić, że od 2015 roku rządzi w Polsce partia narodowo-konserwatywna, która realizuje walkę polityczną za pomocą sądów. W związku z tym, wyroki, które zapadły w czasie rządów PiS są, zdaniem Niemców, dotknięte wadą. Nie są one – ich zdaniem - oparte o zasadę niezawisłości i niezależności. I to nie dotyczy nie jednego wyroku, ale kilku, które udało nam się uzyskać – mówił mecenas Obara.

Apelacja niemieckiej stacji publicznej oburzyła polską opinię publiczną. We wtorek organizatorzy akcji „German Death Camps” wydali swoje oświadczenie w tej sprawie.„Skandalem jest już sam fakt, iż do dnia dzisiejszego prawomocny wyrok sądowy nakładający umieszczenia na stronie internetowej stacji przeprosin za zwrot „polskie obozy śmierci”, wyemitowany na ich antenie, nie został przez ZDF wykonany. Próba przypisania wyrokowi charakteru politycznego świadczy o całkowitej złej woli niemieckiego publicznego nadawcy.” - napisali inicjatorzy akcji ustawienia przed niemiecką siedzibą telewizji mobilnego bilboardu wzywającego stację do przeprosin.

- Oskarżenia ZDFu mówiące, że wyrok jest „pokłosiem aktywnej polityki rządu, który walczy o prawdę historyczną” nie mają żadnego pokrycia w faktach i są jedynie próbą rozmycia odpowiedzialności za ewidentne kłamstwo, którego dopuściła się stacja. Wyrok nakazujący przeprosiny został wydany przez niezawisły sąd a działania społeczna, związana z brakiem jego należytego wykonania miała charakter obywatelski, niezwiązany z czynnikami rządowymi. - dodali organizatorzy akcji.

KH

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook