Jedynie prawda jest ciekawa


Przepiękne sceny z udziałem Andrzeja Dudy! Polski bohater nazwał go "prawdziwym patriotą, Polakiem"

30.05.2018
general-Bienkowicz-i-PAD
Przepiękne sceny z udziałem Andrzeja Dudy! Polski bohater nazwał go "prawdziwym patriotą, Polakiem"

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył w środę 30 maja nominację generalską płk. Tadeuszowi Bieńkowiczowi ps. „Rączy”, bohaterowi polskiego państwa podziemnego, kawalerowi Orderu Virtuti Militari.

Tadeusz Bieńkowicz już jako młody chłopak zaciągnął się w baonie frontowym harcerzy w Lidzie. Następnie jako żołnierz Armii Krajowej od 1943 roku pełnił funkcję dowódcy w 2. batalionie 77 pułku. Piechoty AK. Za swoją działalność na rzecz polskiego państwa podziemnego został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Pomimo zakończenia działań wojennych w ramach globalnego konfliktu, „Rączy” był jedną z wielu osób, która nie mogła przystać na warunki ustalone przez głowy 3 wielkich mocarstw (ZSRR, USA, Wielkiej Brytanii) na konferencjach w Jałcie oraz Poczdamie. Do roku 1950 działał w Ruchu Oporu Armii Krajowej, jednakże złapany przez UB w Gdańsku został osadzony w więzieniu i skazany na karę śmierci, następnie zamienioną na dożywocie. W 1956 roku został objęty amnestią, jednakże pomimo tego, nadal działał w konspiracji przeciwko komunistycznej władzy. 


Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2016 r. Dziś, do jego bogatego życiorysu, została przypisana kolejna gratyfikacja. 

- Dziękuję w imieniu Rzeczpospolitej za tamte lata bohaterskiej służby (…). Rzeczpospolita marzy o takich żołnierzach, chciałaby ich mieć jak najwięcej, jesteśmy ogromnie za to wdzięczni – mówił o bohaterze dzisiejszej uroczystości Prezydent Andrzej Duda, która wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem wręczył generałowi honorową broń białą.

Generał Tadeusz Bieńkowicz nie ukrywał swojej wdzięczności wobec Prezydenta, którego nazwał „prawdziwym patriotą, Polakiem”. Podkreślał także, że wreszcie doczekał się, kiedy „w niepodległej Polsce zostało uznane to, co należało mu się wcześniej”.

Uroczystość nominacji generalskiej odbyła się przy okazji wizyty głowy państwa z kadrą Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, rozpoczynając całe przedsięwzięcie od złożenia kwiatów po pomnikiem generała Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, patronem jednostki, a także obeliskiem upamiętniającym byłego dowódcę polskiego oddziału specjalnego, generała Włodzimierza Potasińskiego, jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej. Przy okazji Prezydent pochwalił wojska specjalne, nazywając ich „najlepszymi na świecie”, a także podziękował wszystkim żołnierzom wchodzącym w ich skład za ich wieloletnią służbę, wyrażając nadzieję na dalszy rozwój formacji specjalnych.

PAP/JD
fot.PAP/Jacek Bednarczyk

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 4. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 5. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 6. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 7. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 8. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook