Jedynie prawda jest ciekawa


Prymas: z modlitwy bierze się odwaga i zaangażowanie w życiu

18.11.2017
PrymasPolak
Prymas: z modlitwy bierze się odwaga i zaangażowanie w życiu

Członkowie Klubów Inteligencji Katolickiej z całej Polski przybyli w sobotę z doroczną pielgrzymką na Jasną Górę. W skierowanej do nich homilii prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił znaczenie modlitwy, wskazując, iż właśnie z niej bierze się odwaga i zaangażowanie w życiu.

- Modlitwa nie jest zamiast czegoś; ona nas prowadzi do działania - powiedział prymas, nawołując do stałości i wytrwałości w modlitwie. Mówiąc o zaangażowaniu i działaniach, mających w modlitwie swoje źródło, przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Zapytamy dzisiaj, jak może dokonać się odnowa moralna narodu; no nie przez zaciśnięte zęby, tylko tak, jak wołał Prymas Tysiąclecia: każdy musi zacząć od siebie, a wtedy wszyscy się zmienimy. Każdy musi zacząć od siebie, tak dokonuje się autentyczna przemiana - powiedział hierarcha.

- Mówił wtedy (kard. Wyszyński - PAP) zadając pytanie, o co w Polsce tak naprawdę chodzi, i sam sobie na nie odpowiedział: no nie o wymianę ludzi, ale o to, żeby człowiek był nowy. Bo jak człowiek będzie nowy, to inni się przy nim zmienią, czy będą tego chcieli czy nie - dodał prymas Polski.

Abp Polak przestrzegał, że "modlitwa to nie jest czarodziejska różdżka". - Modlitwa jest darem i łaską; nie jest wytworem naszych tęsknot i pragnień, nie jest projekcją naszych własnych oczekiwań, nie jest rezultatem jakichś chłodnych kalkulacji - mówił metropolita gnieźnieński, wskazując, iż modlitwa "pomaga nade wszystko zachować wiarę w Boga, zawierzyć mu także wtedy, kiedy nie rozumiemy jego woli".

- Modlitwa zachowuje wiarę, bo bez niej wiara się chwieje; ona wciąż każe ufać i wierzyć, nawet wbrew nadziei. Można by powiedzieć, że wtedy jakby wyostrza wzrok wiary, naszego wewnętrznego ducha, serca. Potrafimy wyczuć bliskość i miłość Boga, potrafimy rozpoznać jego miłość i jesteśmy zdolni, by na nią miłością odpowiedzieć - powiedział metropolita.

Nawiązując do nauczania papieża Franciszka prymas zauważył, że gdy brakuje nam czasu na modlitwę, "tracimy z pola widzenia to, co jest w życiu fundamentalne: nasze życie duchowe, życie serca, życie, które jest spotkaniem z Bogiem. Tracimy to, co decyduje o jakości naszego życia".

- Mamy nieraz dzisiaj poczucie duchowego pustynnienia w tak wielu obszarach naszego życia - i tych osobistych, i tych rodzinnych, i tych społecznych - mówił prymas, przytaczając słowa papieża o potrzebie ludzi, którzy "z wytrwałością swojej modlitwy są jak studnia, która nawadnia pustynię".

- Nie uciekamy i nie zamykamy się w sobie, nie opłakujemy melancholijnie przeszłości, rzekomo złotej, ale zawsze patrzymy w przyszłość, ku przyszłości, która jest nie tylko dziełem naszych rąk, ale bożej opatrzności - powiedział abp Polak.

Przytoczył nauczanie papieża Benedykta XVI, który podkreślał, że "modlitwa nie izoluje, nie wypycha z konkretnego życia, nie wyobcowuje z konieczności codziennych zmagań i szukania rozwiązywania problemów; nie jest zamiast czegoś, zamiast wysiłku, nie jest przestrzenią na przeczekanie, nie prowadzi nas do tego, byśmy się schowali w jakimś wygodnym kącie naszego własnego szczęścia".

- Wręcz przeciwnie - gdy człowiek się modli, to dokonują się w nim oczyszczenia - mówił papież - spada z ludzkiego serca to, co jest złudzeniem, uwalnia się od ukrytych zakłamań, obłudy. Modlitwa nawraca człowieka i z modlitwy bierze się odwaga i zaangażowanie w życiu - podkreślił hierarcha, wskazując, iż właśnie modlitwa prowadzi do działania.

- Bóg oczekuje od nas cierpliwości wiary i nadziei, oczekuje stałości w wysiłkach (...); jesteśmy przecież odpowiedzialni, aby i w naszą ludzką społeczność wprowadzać światło Ewangelii, dając wszystkim ewangeliczne kryteria dla naszego wspólnego życia - podsumował prymas.

Przedstawiciele Klubów Inteligencji Katolickiej (KIK), do których adresowana była sobotnia homilia prymasa, przybyli w sobotę z pielgrzymką na Jasną górę po raz 37. Działające w całej Polsce kluby są stowarzyszeniami skupiającymi przede wszystkim katolików świeckich, którzy pragną"budować solidarność dla dobra wspólnego", działając w duchu II Soboru Watykańskiego. Kluby organizują spotkania o charakterze formacyjnym, intelektualnym, modlitewnym i kulturalnym.

Pierwsze KIK powstały w 1956 r., w efekcie przemian po tzw. odwilży październikowej w 1956 r. W latach 1957-1976 przedstawiciele klubów tworzyli w PRL-owskim Sejmie rodzaj umiarkowanie opozycyjnego przedstawicielstwa środowisk ludzi wierzących. Po 1976 r. wielu działaczy KIK zaangażowało się w działalność opozycyjną, a po przełomie ustrojowym w 1989 r. włączyło się w przemiany.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook