Jedynie prawda jest ciekawa


Wigilia KOD pod Sejmem

25.12.2016

Przed wjazdem do Sejmu prowadzący protest posłowie opozycji podzielili się opłatkiem z osobami, które przyszły tam w sobotni wieczór. Śpiewano kolędy, a przybyłych przed Sejm zapraszano do wspólnego, wigilijnego stołu.

Wśród dzielących się opłatkiem byli m.in. posłowie PO Michał Szczerba i Marcin Kierwiński oraz szef Nowoczesnej Ryszard Petru i posłanka tej partii Joanna Scheuring-Wielgus. Aktorka Dorota Stalińska poproszona do mikrofonu przez organizatorów z Komitetu Obrony Demokracji powiedziała m.in., że chciałaby - tak jak wszyscy, by święta spędzać w domu, a nie na ulicy. Są jednak momenty - jak ten - w których takie spotkania są potrzebne - mówiła. Zaśpiewała z uczestnikami kilka kolęd. "Wracamy z Wigilii u rodziny do domu, postanowiliśmy podzielić się opłatkiem z protestującymi i w ten sposób wyrazić wsparcie dla nich" - powiedział PAP pan Tadeusz, który przyjechał przed Sejm z matką i żoną. "Zdążymy ogrzać się w domu i idziemy na pasterkę, ale tutaj chcieliśmy być" - dodał. 

Wcześniej w sobotę posłanka Scheuring-Wielgus mówiła dziennikarzom, że posłowie, którzy przebywają w sali sejmowej złożyli sobie wieczorem życzenia i podzielili się opłatkiem. "To jest czas zadumy, jest to dla nas bardzo ważna sytuacja, bardzo symboliczna, i tak właśnie jest w Sejmie teraz, w tym momencie" - powiedział Scheuring-Wielgus. Również rzecznik PO Jan Grabiec mówił w sobotę wieczorem w Polsat News, że posłowie przebywający na sali sejmowej złożyli sobie w wigilijny wieczór życzenia i podzielili się opłatkiem. Posłanki Nowoczesnej zamieściły na portalach społecznościowych zdjęcia ustawionego w sejmowych kuluarach stołu z wigilijnymi potrawami i podziękowania za nie. Grabiec pytany, czy rodziny posłów pozostających na sali sejmowej są wyrozumiałe, odpowiedział że tak. "Niektóre rodziny przyjechały tutaj do nas. 

Rodzina Sławka Nitrasa (szczecińskiego posła PO) była w Warszawie. Z niektórymi mieliśmy tylko kontakt telefoniczny. Ci (posłowie), którzy mieszkają bliżej mogli na godzinę wyjechać do domu i połamać się opłatkiem z najbliższymi. Ale generalnie wszyscy rozumieją, że dzieje się coś ważnego, że powinniśmy tutaj być" - powiedział rzecznik PO. Posłowie PO i Nowoczesnej pozostają na sali plenarnej Sejmu od piątku 16 grudnia. Impulsem dla posłów opozycji były planowane zmiany dotyczące zasad obecności dziennikarzy w parlamencie oraz wykluczenie z obrad posła Szczerby. Klub PO ustalił, że na sali plenarnej rotacyjnie przebywać ma kilkudziesięcioosobowa grupa posłów Platformy - politycy zmieniają się co kilka godzin. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia na sali obrad ma być obecny m.in. szef PO Grzegorz Schetyna. Nowoczesna, której politycy również każdego dnia przebywają w Sejmie, także przygotowała rozpiskę "dyżurów", obejmującą najbliższe dni aż do Sylwestra.

kk/PAP

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook