Jedynie prawda jest ciekawa


Protest pielęgniarek i położnych w Gdańsku

06.11.2014

Kilkaset pielęgniarek i położnych protestowało przed urzędami marszałka i wojewody pomorskiego w Gdańsku. Manifestujące domagały się m.in. 1,5 tys. zł brutto podwyżki. Dyrektorzy szpitali twierdzą, że podniesienie zarobków grozi utratą zdolności wykonywania świadczeń przez placówki.

Organizatorem czwartkowej manifestacji był Komitet Obrony Pielęgniarek i Położnych Województwa Pomorskiego, skupiający samorządy zawodowe z Gdańska i Słupska oraz związki zawodowe. Reprezentuje on ponad 16 tys. pomorskich pielęgniarek i położnych.

Oprócz żądania podwyżki wynagrodzeń protestujący domagali się też zwiększenia liczby personelu na oddziałach oraz "przeciwdziałania dyskryminacji pielęgniarek i położnych". Petycje z postulatami zostały skierowane do marszałka i wojewody.

Jak wyjaśniła przewodnicząca zarządu regionu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Dębkowska, marszałek województwa jest właścicielem kilkunastu największych szpitali na Pomorzu, a wojewodzie i starostom podlegają pozostałe szpitale, m.in. powiatowe.

Rzeczniczka Komitetu Obrony Pielęgniarek i Położnych Województwa Pomorskiego Ilona Kwiatkowska-Falkowska powiedziała dziennikarzom, że "misją Komitetu jest doprowadzenie do zaprzestania likwidacji zawodu pielęgniarki i położnej oraz zapewnienie pacjentom odpowiedniej opieki".

Marszałek województwa Mieczysław Struk podczas konferencji prasowej przed protestem powiedział, że "urząd marszałkowski na pewno nie jest i nie powinien być stroną konfliktu". Przypomniał, że samorząd regionalny "nie jest w żaden sposób uprawniony do tego, żeby dokonywać jakichkolwiek wypłat i decydować o wzroście wynagrodzeń pracowników w szpitalach". Jak wyjaśnił, "szpitale to odrębne podmioty prawne i decyzje o podwyżce podejmowane są przez zarządy placówek".

Podkreślił, że "zrealizowanie postulatu podwyższenia wynagrodzeń o 1,5 tys. zł brutto na jedną zatrudnioną osobę będzie oznaczać konieczność obciążenia budżetów szpitali o prawie 81 mln zł". "To oznacza utratę płynności finansowej w tych szpitalach" - dodał.

Kwiatkowska-Falkowska powiedziała dziennikarzom, że "to nie jest prawda; w systemie ochrony zdrowia powinny się znaleźć pieniądze dla pielęgniarek i położnych". "Jeżeli znajdują się pieniądze na pensje dla lekarzy, to my też chcemy, żeby znalazły się pieniądze dla nas" - dodała. Podała, że "pielęgniarki i położne chcą zarabiać 60 proc. tego, co zarabiają lekarze".

Marszałek poinformował, że w placówkach podlegających samorządowi wynagrodzenie brutto pielęgniarek i położnych z tytułu umów o pracę (bez nadgodzin) we wrześniu br. dla 47 proc. zatrudnionych wynosiło ponad 3,4 tys. zł. 28 proc. otrzymywało od 3 tys. do 3,4 tys. zł, a 17 proc. zatrudnionych od 2,6 tys. do 3 tys. zł. Tylko 2 proc. otrzymało poniżej 2,2 tys. zł.

Podał, że wynagrodzenie brutto pielęgniarek i położnych z tytułu umów cywilnoprawnych w przeliczeniu na pełen etat (bez nadgodzin) w placówkach podległych samorządowi dla 35 proc. zatrudnionych wynosi od 5,1 do 5,8 tys. zł, dla 32 proc. zatrudnionych - od 4,5 do 5,1 tys. zł, a dla 26 proc. - od 3,8 do 4,5 tys. zł. Tylko 6 proc. zarabia poniżej 3,8 tys. zł.

Struk poinformował, że w ostatnich sześciu latach pomorski samorząd na inwestycje, doposażenie i oddłużenie w należących do niego placówkach przeznaczył 792 mln zł.

Wiceprezes spółki Copernicus Podmiot Leczniczy w Gdańsku (największy podmiot należący do samorządu województwa obejmujący dwa szpitale) Krzysztof Wójcikiewicz zapewnił na konferencji, że "grupa pielęgniarek i położnych nie jest w jakikolwiek sposób deprecjonowana; jest jak najbardziej istotna i ważna". "Trochę jesteśmy zdziwieni, że takie masowe zdarzenie dziś następuje" - dodał.

Tłumaczył, że "od wielu lat stawka związana z wyceną punktu przeliczeniowego refundacji ze strony NFZ nie zmieniła się (...), a więc zdolność zwiększania wynagrodzeń naprawdę jest wielkim problemem dla zarządów spółek". Ocenił, że spełnienie postulatu płacowego protestujących oznaczałoby w tej chwili "katastrofę finansową dla spółki i utratę zdolności wykonywania świadczeń, co oznaczałoby istotne zagrożenie zdrowotne dla regionu".

Zapewnił, że w związku z protestem w szpitalach należących do spółki nie wystąpiło zagrożenie dotyczące zapewniania opieki pielęgniarskiej.

Prezes szpitala im. św. Wincentego a Paulo w Gdyni Lidia Kadłubańska poinformowała, że wprowadzona od kwietnia br. podwyżka wynagrodzenia o 100 zł miesięcznie dla pielęgniarek oznaczała dla spółki kwotę 800 tys. zł rocznie. Zapowiedziała, że "jeśli sytuacja szpitala będzie stabilna i dobra, w następnym roku też będzie podjęta próba podwyższenia płac". Przyznała, że "rzeczywiście trzeba brać pod uwagę obniżającą się liczbę chętnych osób do wykonywania tego zawodu".

Struk zwrócił uwagę, że w jednostkach podlegających samorządowi województwa "nie odczuwa się istotnych braków personelu pielęgniarek i położnych".

W ramach protestu pielęgniarki przez kilka godzin rozdały na ulicach Gdańska ok. 20 tys. ulotek informujących o powodach akcji. Podały, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada statystycznie 5,5 pielęgniarki, podczas gdy w Szwajcarii - 16. "Polityków nie interesuje bezpieczeństwo Pacjentów! Pamiętaj o tym 16 listopada!" - napisano na ulotce.

PAP, lz

[fot: PAP/Adam Warżwa]

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 3. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 4. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 5. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook