Jedynie prawda jest ciekawa


Protest KOD przed TK i Sejmem

18.12.2016

Już trzeci dzień trwa w niedzielę manifestacja Komitetu Obrony Demokracji. Sprzed siedziby Trybunału Konstytucyjnego jej uczestnicy przeszli przed Sejm. W manifestacji biorą udział m.in. politycy PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej oraz działacze KOD.

Z transparentami i flagami gromadzą się przed budynkiem parlamentu przy ulicy Wiejskiej. Skandują między innymi "Wolne media, wolna Polska". Uczestnicy odśpiewali też hymn.

Manifestacja rozpoczęła się od przemówienia byłego prezydenta Polski przed Trybunałem Konstytucyjnym. „To rok szczególny, w którym natychmiast uaktywniła się ogromna aktywność obywatelska. Dlatego dzisiaj, pod koniec roku, trzeba rozpocząć od podziękowań” – mówił Bronisław Komorowski.

Podczas swojego wystąpienia Komorowski nawiązywał do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który – rzekomo uśmiechnięty - opuszczał w sobotę nad ranem teren Sejmu. Jak mówił były prezydent, w tym "półironicznym-półszyderczym" uśmiechu dostrzegł on także oznaki lęku, strachu i niepewności. 

„Między pychą, arogancją, poczuciem siły, możliwością decydowania, wolą lekceważenia wszystkich innych a lękiem jest niewielka przestrzeń. W moim przekonaniu już wczoraj można było zobaczyć oznaki lęku wśród rządzących, i niech tak zostanie” - powiedział były prezydent.

Po nim przemawiał lider Nowoczesnej. „Oni (rządzący-red.) osłabną, dochodzą do mnie pierwsze sygnały, że są przerażeni. Miałem spotkanie z panem prezydentem i przekazałem nasze postulaty. Media muszą być w Sejmie, a budżet musi być uchwalony przez cały parlament i tego nie odpuścimy”– powiedział Ryszard Petru.

„Jarosław Kaczyński miał przerażony i wściekły wzrok, że blokujemy mównicę. Powiedział mi wprost: Robicie jak Samoobrona i będziemy z wami postępować jak z Samoobroną. Tylko nie wiem, czy to znaczy zaproszenie do koalicji"- dodał. 

Na mównicy pojawił się również były marszałek Jerzy Wenderlich. „Kiedy dotykaliśmy laski marszałkowej nigdy nie przyszło nam do głowy, ze może ona służyć do garbowania skóry posłom. Nowe standardy to brak standardów” - mówił.

Głos zabrała też Joanna Mucha. „My, zjednoczona opozycja, jesteśmy tutaj, żeby pokazać państwu, że to my bronimy instytucji państwa polskiego, bo żaden polityk nie ma prawa, żeby uderzać w polskie sądownictwo, w Trybunał Konstytucyjny. Nie pozwolimy na to” - powiedziała Mucha.
Podkreśliła, że TK jest jedną z najważniejszych instytucji państwa. „My tych instytucji bronimy, a oni bronią tylko swoich limuzyn” - powiedziała posłanka Platformy.

Szefowa Stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbara Nowacka dziękowała zebranym pod TK za przybycie. „Na Nowy Rok życzymy sobie, że jeśli PiS już musi być, to żeby przynajmniej przestrzegał ładu demokratycznego, słuchał opozycji i słuchał ludzi. Jeśli nie, to my tu będziemy cały czas, bo my nie walczymy o miejsca w Sejmie, nie walczymy o apanaże, jak dziś trzymają się ich kurczowo posłowie PiS” - mówiła.

„My walczymy o dobrą Polskę. Polskę sprawiedliwą, która nie zapomina o wykluczonych. Polskę, która nie gardzi biednymi, ale i nie krzywdzi wszystkich innych grup społecznych. Polskę, która jest i będzie w Europie” - kontynuowała.

Zgromadzeni mieli transparenty z hasłami: "Kto z prawem wojuje, tego sprawiedliwość dosięgnie", "Praworządność ostoją Rzeczypospolitej", "Jest nas dużo, będzie więcej! Weźmy sprawy w swoje ręce!". Skandują: "Wolność, równość, demokracja", "Precz z pisowską agenturą", "Rzepliński, Rzepliński". Niektórzy trzymają plansze z wizerunkiem prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego i napisem "19.12.2016 - dziękujemy".

Przed południem w al. Szucha przyjechało na sygnałach 13 furgonów policji, okolice zabezpieczają także piesze patrole. Niedzielne zgromadzenie przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego było "pożegnaniem" prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, którego kadencja kończy się w poniedziałek.

"Zwykli obywatele chcą podziękować prof. Rzeplińskiemu za jego pracę, za wierność konstytucji, za postawę. Chcą wyrazić słowa szacunku na zakończenie jego kadencji. Chcą przypomnieć słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który podczas uroczystości powołania sędziego Janusza Niemcewicza na wiceprezesa TK 30.11.2006 powiedział: "Trybunał Konstytucyjny jest nieodłączną częścią systemu ustrojowego państwa prawnego, a więc był, jest i pozostanie, dopóki Polska będzie miała taki charakter. Miejmy nadzieję, że na zawsze" - czytamy w opisie wydarzenia.

Zdaniem manifestujących brak demokracji, a także rządy autorytarne mogą prowadzić do tragedii. "Przykładem Białoruś, Rosja, Chiny, Korea Północna. Od 2011 roku toczy się wojna w Syrii, wojna wywołana przez człowieka, która za nic ma głos ludzi, prawa stanowione i naturalne, który niszczy własny naród i kraj" - zwracają uwagę i apelują:

"Dlatego, nie przynośmy kwiatów Panu Profesorowi. Pieniądze na nie przeznaczone wrzućmy do puszki. W ten sposób - pomożemy Aleppo."

Ryb, PAP, tvnwarszawa.pl

Fot. [PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook