Jedynie prawda jest ciekawa


Prometejski płomień dla Wyszkowskiego

23.12.2012

Współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża Krzysztof Wyszkowski, działacz „Solidarności”, kontestator układu Okrągłego Stołu, został uhonorowany Nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego za działania w imię prawdy, której nie da się zrelatywizować i która niesie ze sobą wolność. Nagrodę Wyszkowski otrzymał w siódmą rocznicę zaprzysiężenia Lecha Kaczyńskiego na urząd prezydenta RP. Symbolizuje ją statuetka odzwierciedlająca ideę prometejskiego płomienia.

- To co najważniejszego mi się przydarzyło w życiu to fakt, że miliony Polaków chce prawdy, o nią upomina i w końcu prawda i Polacy  zwyciężą – powiedział nam podczas uroczystości Krzysztof Wyszkowski, a odpowiadając na pytania dziennikarzy dodał:

- Nagroda jest mi szczególnie miła bo Lech Kaczyński to był szczególny człowiek, także prywatnie, znałem prezydenta od czasów działania w Wolnych Związkach Zawodowych, a nawet i wcześniej. To człowiek zupełnie innego wymiaru, szczególny. To też z jego wysiłku narodziła się „Solidarność”. Teraz może i wolałbym odpocząć, ale cóż w III Rzeczpospolitej prokuratura i sądy dręczą mnie już 20 lat, ale nie mogę się wycofać na margines – dodał Wyszkowski. Do postaci tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego wracano tego dnia wielokrotnie. Sam Wyszkowski w słowie podziękowania za wyróżnienie mówił:

- Nagrodę tą cenię szczególnie, gdyż przybliża mnie ona do dzieła człowieka, którego uważam za osobowość szczególną i pełną dobra, niezwykłego Polaka, polityka, ale też obywatela, męża, ojca i odważę się powiedzieć – przyjaciela. Nagrodę rozumiem jako wyrażenie uznania za wysiłki w obronie godności Polaka, jako akceptację dla dążenia do uczciwości w życiu publicznym. Jestem dumny, że mogłem towarzyszyć naszemu przyjacielowi w dziele dbania o polską godność narodową. Jego głęboka wrażliwość spowodowała, że tak głęboko odczuwał upokorzenia, które nasi wrogowie stosowali wobec Polski i Polaków. Jestem dumny, ze pan prezydent, drogi Leszek, obdarzał mnie przyjaźnią i w czasach KSS KOR i WZZ i strajków 1980 i 1988, i później. Dziękuję za uznanie mnie wiernym pomocnikiem wielkiego człowieka. Polska potrzebuje poczucia siły i godności – powiedział Wyszkowski, dziękując za Nagrodę oraz wspominał też Annę Walentynowicz.

- Nie mogę tu nie wspomnieć o Annie „Solidarność”, która dla świętej polskiej sprawy razem z Leszkiem pracowała i razem z nim zginęła – dodał laureat.

Decyzję o przyznaniu nagrody Krzysztofowi Wyszkowskiemu podjął Zarząd Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Krzysztof Wyszkowski został uhonorowany nagrodą jako założyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża - organizacji, która poprzedziła powstanie Solidarności, trakujący państwo i obowiązki zgodnie z ideami Lecha Kaczyńskiego jako dobro wspólne, w duchu idei solidaryzmu społecznego.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym osobom, które dobrze służą pracy na rzecz godności narodu polskiego. W ubiegłym roku otrzymał ją pośmiertnie szef Kancelarii Prezydenta RP Władysław Stasiak (poległ w Smoleńsku).  

- Zarząd Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznał nagrodę człowiekowi, który całym swoim życiem dał świadectwo wartościom, które krzewił i którym hołdował Lech Kaczyński, bezkompromisowo dającemu świadectwo prawdzie na co dzień – uzasadnił ten wybór Maciej Łopiński, poseł klubu PiS i prezes ruchu noszącego imię prezydenta Kaczyńskiego.  

Miło o Wyszkowskim wyrażała się Marta Kaczyńska, córka poległego pod Smoleńskiem prezydenta. Był on bowiem przed laty także prywatnie dobrym znajomym rodziny Kaczyńskich.

- Nagroda ma symboliczny wymiar także dlatego, że przez wiele lat, od początku działalności opozycyjnej, pan Wyszkowski pracował wspólnie z moim  ojcem. Przyszło więc nam nagrodzić człowieka, który w swych poglądach był często takim, jak mój tata. Wspólnie obaj działali w czasie WZZ i w Solidarności, razem byli internowani w Strzebielinku. Ta przyjaźń trwała. Zawsze sympatycznie go wspominam – powiedziała Marta Kaczyńska.

Dla posła Antoniego Macierewicza zaś działania Wyszkowskiego to oczywiście WZZ,  „które jak fale rozchodziły się po Polsce z Wybrzeża”, ale też jego publikacje. Wyszkowski bowiem m.in. kontestował niemal od początku, od lata 1989 roku umowy Okrągłego Stołu (m.in. w Paryskie Kulturze), i ujawniał przeszłość agenturalną m.in. ministra Krzysztofa Skubiszewskiego (MSZ). Jest też nieustannie szykanowany za wypowiedzi „odbrązawiające” Lecha Wałęsę.

- Jak wielką cenę trzeba płacić za prawdę, mało kto potrafił tak pracować na rzecz prawdy, a za to dotyka Krzysztofa Wyszkowskiego straszna mściwość agentury – zauważa Macierewicz.  

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 23 grudnia w Sali Białej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku  w VII rocznicę zaprzysiężenia  Lecha Kaczyńskiego na urząd Prezydenta RP. Tego dnia, acz siedem lat temu prezydent Lech Kaczyński złożył przysięgę, powtarzając tekst: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg."  

- Największe sukcesy w Europie odnosili ci, którzy potrafili połączyć modernizację z dobrą tradycją. Nasze państwo w całej swej praktyce, w swoim ustawodawstwie, w sferze edukacji szkolnej i innych rodzajów powinno wejść na tę drogę" - mówił w   inauguracyjnym przemówieniu Lech Kaczyński.

Maciej Łopiński zaś na 2013 rok życzył wszystkim nam triumfu prawdy, niosącej wolność, której nie da się relatywizować.

Przypomnijmy, że Krzysztof Wyszkowski w opozycji wobec PRL, znalazł się Czerwcu’76, był m.in. autorem Deklaracji Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, w której postulował m.in. pokojowe metody walki o założenie niezależnej organizacji reprezentującej rzeczywiste interesy robotników i stał się strażnikiem „pieczęci” Związku, robotniczego, autentycznego i patriotycznego. Uczestnik strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, były  sekretarz redakcji "Tygodnika Solidarność", w Zakładzie Karnym  w Strzebielinku, prowadził głodówkę protestacyjną, a  w sierpniu 1982 zbiegł ze szpitala. Jest nadal szykanowany po tym jak  oskarżył Lecha Wałęsę o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa w latach 70.  Wyszkowski podtrzymuje stanowisko o agenturalnej przeszłości Wałęsy. Lech Wałęsa wytoczył mu w 2005 proces o naruszenie dóbr osobistych za nazwanie go współpracownikiem SB o pseudonimie „Bolek”. Rozpatrując odwołanie Lecha Wałęsy Sąd Apelacyjny w Gdańsku 24 marca 2011, zobowiązał Krzysztofa Wyszkowskiego do przeprosin Wałęsy. Ten jednak przepraszać nie zamierza. Sąd Apelacyjny w Gdańsku nakazał Wyszkowskiemu przeproszenie byłego prezydenta za wypowiedź z 16 listopada 2005 r., w której nazwał Wałęsę tajnym współpracownikiem SB. W tym samym dniu były prezydent otrzymał od IPN status pokrzywdzonego i zapowiedział, że będzie od tego momentu pozywał do sądu osoby, które nadal będą twierdzić, iż był agentem służb specjalnych PRL. Zgodnie z wyrokiem przeprosiny miały ukazać się w lokalnej "Panoramie" TVP2 oraz "Faktach" TVN. Wyszkowski wcześniej już dodał, że wykonanie wyroku sądu poprzez oświadczenia w dwóch telewizjach to wydatek, który przekracza jego finansowe możliwości. Lech Wałęsa zaś na swoim blogu obwieścił, że zarabia za jeden odczyt więcej niż Krzysztof Wyszkowski jest w stanie zarobić przez całe życie.

Artur S. Górski
[fot. Grzegorz Pachla]

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby doność na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 5. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 6. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 7. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 8. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook