Jedynie prawda jest ciekawa


Prokuratura wszczyna postępowania w sprawie MN. Tymczasem jeden z internautów przeanalizował wszystkie transparenty. Wynik jest zaskakujący

20.11.2017
MarszNiedodleglosci3
Prokuratura wszczyna postępowania w sprawie MN. Tymczasem jeden z internautów przeanalizował wszystkie transparenty. Wynik jest zaskakujący

Jest wysoce prawdopodobne, że część postępowań dotyczących wydarzeń z 11 listopada już zostało wszczętych przez prokuraturę, ale na razie nie jestem w stanie podać ich precyzyjnej liczby - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Ziobro był pytany na konferencji prasowej w Warszawie, czy toczą się postępowania w związku z wydarzeniami 11 listopada, a jeśli tak, to ile ich jest.

- Toczą się zapewne jakieś postępowania, ale co do liczby, to zapewne zależy państwu na precyzyjnej informacji, taką będzie można ustalić (...) sięgając do poszczególnych prokuratur. Bo nie jest tak, że wiemy wszystko na temat każdego postępowania prowadzonego w każdej prokuraturze rejonowej - odparł minister.

Zapowiedział, że ministerstwo takie dane przygotuje; zaznaczył, że będą to dane dotyczące jedynie spraw związanych z podejrzeniem złamania prawa karnego. - Jeśli chodzi o sprawy związane ze złamaniem prawa wykroczeniowego, tego typu pytania należy kierować do policji - zaznaczył Ziobro.

Jak podkreślił, prokuratura, nim podejmie postępowanie karne, musi zebrać stosowny materiał dowodowy, by upewnić się, że jest wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa kryminalnego.

Dlatego - mówił Ziobro - często w prokuratorzy, także w sprawach dotyczących np. demonstracji KOD, nie wszczynali postępowania od razu, ale występowali do policji, bądź do mediów czy osób składających zawiadomienie o uzupełnienie informacji poprzez wskazanie konkretnych zdarzeń lub materiału filmowego, który pozwoli by prokuratura dokonała oceny.

Na takie czynności - wskazał Ziobro - prokuratura ma miesiąc; następnie dokonuje oceny czy wszcząć postępowanie. Jednak, według ministra sprawiedliwości, "jest wysoce prawdopodobne, że część tych postępowań już zostało wszczętych".

Spisałem treść banerów w języku ojczystym, wszystkie, które udało mi się odczytać. (...) Tłumaczyć i rozsyłać na świat, niech każdy sam oceni te "faszystowskie"(sic) hasła - napisał pod filmem z Marszu Niedodległości jeden z internautów. Z analizy wynika, że na ponad 40 haseł umieszczonych na transparentach jedynie cztery (Czysta Krew Trzeźwy Umysł SXE (Antyhipisi) ; Europa będzie biała albo bezludna; Maksym „tasak” Marcinkiewicz; Szturmowe południe) można uznać za rasistowskie.

View post on imgur.com

View post on imgur.com

11 listopada ulicami Warszawy i Wrocławia przeszły marsze organizowane przez środowiska narodowe z okazji Święta Niepodległości. W stolicy pod hasłem "My chcemy Boga" w Marszu Niepodległości przeszło - jak szacuje policja - ok. 60 tys. osób; oburzenie wywołały m.in. niektóre prezentowane na demonstracji transparenty. We Wrocławiu doszło do przepychanek środowisk narodowych z kontrmanifestantami. Demonstracja była zgłoszona m.in. przez związanego z ONR b. księdza Jacka Międlara.

Ziobro w ubiegłym tygodniu zapewniał, że osoby, które dopuszczały się łamania prawa na Marszu Niepodległości zostaną pociągnięte do odpowiedzialności, kiedy tylko zostaną zidentyfikowane. Ocenił jednocześnie, że "na tle kilkudziesięciu tysięcy ludzi, którzy się tam (na Marszu) znaleźli", osoby łamiące prawo "były jednak marginesem".

Także w ubiegłym tygodniu szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że ponownie zobowiązał policję do jak najszybszej analizy treści propagowanych podczas wszystkich zgromadzeń, które odbyły się 11 listopada, pod kątem ścigania z urzędu sprawców z art. 256 kodeksu karnego (dotyczy on m.in. propagowania faszyzmu lub totalitaryzmu).

PAP/kh
Fot: AC

Warto poczytać

 1. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 2. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 3. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 4. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 5. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook