Jedynie prawda jest ciekawa


Prokuratura tnie koszty. Nie ma pieniędzy na prokuratury rejonowe

26.09.2011

Prokurator generalny Andrzej Seremet chce zlikwidować 82 prokuratury rejonowe. Do likwidacji wytypowano te, w których pracuje od trzech do pięciu śledczych. Zniknąć mają również jednostki ulokowane w miejscowościach bez sądu.

W rezultacie zmian co czwarta prokuratura ma przestać funkcjonować. Informacje te potwierdzają prokuratorskie związki zawodowe. Ich członkowie protestują przeciwko zapowiadanym zmianom. Przedstawiciele Prokuratury Generalnej zapowiadają z kolei, że Andrzej Seremet wyjaśni motywy swoich działań oraz pokaże ostateczną listę urzędów do likwidacji.

Zdaniem prokuratora Bogdana Święczkowskiego, prokurator Seremet powinien jak najszybciej poinformować opinię publiczną o motywach swojej decyzji. „Nie znam przyczyn ani powodów podjętej decyzji. Nie jestem pewien, czy ten pomysł jest do końca przemyślany” – mówi portalowi Stefczyk.info. Zaznacza, że część prokuratur rejonowych być może należałoby zlikwidować, połączyć z innymi lub zreformować. Jednak wcześniej należy przeanalizować sytuację związaną z obszarem działania danej jednostki. „Ostatecznie o losie prokuratury nie powinna decydować jej liczebność. To powinno zależeć m.in. od poziomu przestępczości na danym terenie, specyfiki regionu. Trzeba również sprawdzić, dlaczego te prokuratury istnieją. Ktoś zdecydował o ich powstaniu. Warto więc zobaczyć, dlaczego oraz sprawdzić, czy ustały powody, dla których je powołano” – tłumaczy prokurator Święczkowski w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Nasz rozmówca zaznacza, że „prokuratury i sądy powinny istnieć w takich miejscach, by były jak najbliżej ludności”. „Sądy i prokuratury mają być dla obywateli, a nie obywatele dla sądów i prokuratur” – tłumaczy.

Za zmianami w strukturze prokuratur stoją problemy budżetowe. „Budżet prokuratury jest bardzo okrojony. W zeszłym roku brakowało już pieniędzy na działalność. W tym roku będzie pewnie podobnie. Prokurator generalny musi więc ciąć koszty. To jednak nie może się odbywać kosztem obywateli i ich bezpieczeństwa” – mówi Święczkowski. Zaznacza jednak, że oszczędności powinny dotyczyć „pionów sądowo-organizacyjno-budżetowych, a nie śledczych”. Prokuratury rejonowe to pierwsza linia. Śledczy z tych urzędów zajmują się sprawami najbardziej dokuczliwymi dla społeczeństwa” – zaznacza prokurator.

Bogdan Święczkowski przyznaje, że jest zwolennikiem tworzenia „centrów sprawiedliwości”. „W jednej miejscowości powinny istnieć prokuratury, sądy, policja oraz areszt śledczy. Każdy obywatel powinien wiedzieć, gdzie ma najbliższą prokuraturę i policję. Sądzę, że budowa takich centrów będzie jednym z projektów nowej władzy, jeśli dojdzie do zmiany rządu” – zaznacza w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Stanisław Żaryn

[Fot. PAP/Paweł Supernak]


Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 3. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 4. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 5. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 6. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 7. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook