Jedynie prawda jest ciekawa


Projekt PiS trafił do komisji sprawiedliwości

03.11.2016

Wobec zgłoszenia kolejnych poprawek, Sejm odesłał w czwartek do komisji sprawiedliwości projekt, który m.in. wprowadza jawność oświadczeń majątkowych sędziów oraz możliwość zwrotu sprawy prokuraturze przez sąd na jej wniosek. Opozycja chce odrzucenia projektu.

Projekt nowelizacji kilku ustaw wprowadza jawność oświadczeń majątkowych sędziów. Nieujawniane byłyby tylko dane adresowe, informacje o lokalizacji nieruchomości oraz informacje umożliwiające identyfikację ruchomości. Oświadczenie mogłoby być utajniane, gdyby jawność rodziła zagrożenie dla sędziego lub jego bliskich. Minister Sprawiedliwości byłby uprawniony do zniesienia tej tajności. Za podanie nieprawdy w oświadczeniu groziłoby do 3 lat więzienia. Projekt wydłuża też do 8 lat okres przedawniania karalności przewinień dyscyplinarnych. Ponadto wprowadza nową karę dyscyplinarną - obniżenia wynagrodzenia zasadniczego od 5 do 20 proc. na okres do 2 lat, przy pozbawieniu prawa do awansu. 

Według projektu na wniosek prokuratora o zwrot danej sprawy do śledztwa, sąd zwracałby mu ją - bez możliwości zaskarżenia tego przez strony postępowania. Zwracając zaś sprawę w postępowaniu odwoławczym, sąd II instancji musiałby uchylić zaskarżony wyrok I instancji. MS podkreśla, że jest to przepis "incydentalny i epizodyczny", który dotyczy małej części spraw. Inny zapis projektu dotyczy skarg na przewlekłość postępowań; ma być zlikwidowany problem 8,5 tys. skarg odrzucanych ze względów formalnych; sądy będą zobowiązane wziąć pod uwagę całą długość postępowania - od jego wszczęcia do momentu rozpoznania skargi. Od takiego okresu będzie też uzależniona wysokość rekompensaty. Zarezerwowana ma być pula środków, by podnieść wysokość odszkodowań - by było to nie mniej niż 2 tys. zł za każdy rok przewlekłego postępowania. Prawo skargi na przewlekłość postępowania miałby także Skarb Państwa, ale bez prawa do odszkodowania. Projekt zezwala także Prokuratorowi Generalnemu na udostępnianie - w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa - osobom trzecim informacji ze śledztw. 

W debacie Daniel Milewski (PiS) mówił, że służba publiczna, w tym sędziowska, wymaga transparentności. Zaproponował kilka poprawek, m.in. skreślenie zapisu, że przed TK mogliby występować prokuratorzy delegowani do Prokuratury Krajowej. Zofia Czernow (PO) mówiła, że jawność oświadczeń sędziów osłabia wymiar sprawiedliwości, bo jest to narzędzie do wywierania presji. "W wielu krajach Europy o ugruntowanej demokracji sędziowie w ogóle nie składają oświadczeń majątkowych, a poziom korupcji jest tam bliski zeru" - dodała. Za "bardzo niebezpieczną" uznała możliwość wstrzymywania procesu przez prokuraturę przez żądanie zwrotu przez sąd sprawy do uzupełnienia - co może czynić wiele razy. Złożyła wniosek o odrzucenie projektu w II czytaniu; jeśli tak się nie stanie, to zapowiedziała kolejne poprawki. "To jest bubel prawny" - oceniła Barbara Dolniak (N), która wniosła o odrzucenie projektu. 

Pytała, jak sąd bez oceny zasadności wniosku prokuratury, ma zwracać jej sprawę. "Pozbawiacie sędziego prawa do decyzji" - dodała. Ironizowała, jak można przyspieszyć postępowania sądowe jawnością oświadczeń majątkowych sędziów, skoro od wielu lat oni je składają. "Jesteśmy za jawnością oświadczeń majątkowych sędziów, ale to nie rozwiąże problemu korupcji" - mówił Jerzy Jachnik (Kukiz15). Jego zdaniem ingerencja prokuratury w proces karny godzi w niezależność sądownictwa, zwłaszcza że nie ma określonego terminu, w jakim ten przepis ma obowiązywać. Zapowiedział głosowanie przeciw projektowi. Możliwości poparcia projektu nie widzi PSL. 

Krzysztof Paszyk (PSL) mówił, że nie rozumie wprowadzenia jawności oświadczeń jako czynnika który ma przeciwdziałać wszelkim patologiom środowiska. Ireneusz Zyska (WiS) pozytywnie wypowiedział się o projekcie, choć był zaniepokojony możliwością zwrotu sprawy prokuratorze na jej wniosek. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł mówił posłom, że NIK krytycznie ocenił badanie przez urzędy skarbowe oświadczeń majątkowych sędziów w ubiegłych latach. To chyba trzeba poprawić prace urzędów skarbowych, a nie ujawniać oświadczenia sędziów - replikowała Dolniak. W początkach października Sejm odrzucił wnioski opozycji o odrzucenie projektu w I czytaniu i odesłał go do komisji. Projekt krytykują środowiska sędziowskie, powołując się m.in. na "szczególną pozycję prawną sędziów, reprezentujących majestat Rzeczypospolitej".

kk/PAP

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 3. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 4. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 5. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 6. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 7. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 8. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook