Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szwagrzyk: Pozostaję w Instytucie Pamięci Narodowej

06.03.2017

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, powiedział w Polskim Radiu, że powodem jego uprzedniej decyzji o odejściu był fakt, że kierowanie biurem poszukiwań "w sytuacji IPN wydawało się praktycznie niemożliwe a przynajmniej bardzo utrudnione".

-Pozostaję w Instytucie Pamięci Narodowej, zajmuję stanowiska, które zajmowałem dotychczas- zapowiedział profesor. -Toczyło się bardzo wiele rozmów, na których omawiane były sprawy te, które w mojej ocenie były niezwykle ważne. Powodem mojej decyzji był fakt, że sprawowanie przeze mnie funkcji kierowniczej, kierowanie biurem poszukiwań w sytuacji, którą mieliśmy w IPN, wydawało się praktycznie niemożliwe lub przynajmniej bardzo utrudnione -wyjaśniał Szwagrzyk.

Profesor dodał, że rzecz dotyczyła zarówno braku środków finansowych na prace poszukiwawcze jak i kwestii organizacyjnych, w tym braku kadry, która byłyby w stanie realizować te badania. To wszystko ma się zmienić. -Będzie więcej pieniędzy, będzie więcej pracowników, bo przecież zadania, które realizujemy robimy nie tylko w kraju, ale także i za granicą. A to oznacza, że one po prostu muszą być. Żałuję, że do tej sytuacji doszło.Ta moja dramatyczna decyzja,która zapewniam kosztowała mnie bardzo dużo, miała zwrócić uwagę na pewien problem i myślę, że zostało to osiągnięte- stwierdził wiceprezes IPN. 

Gość radiowej "Jedynki" poinformował, że po świętach Wielkiej Nocy IPN przystąpi do kolejnych prac ekshumacyjnych na warszawskiej Łączce. Mają się one zakończyć do czerwca br. Miejsce poszukiwań zostało oczyszczone, a groby, które tam powstały na początku lat 80., zostały przeniesione na cmentarz wojskowy. -

>Będziemy pracować przez ponad dwa miesiace, znamy obszar, który musimy przebadać. Myślę, że wiemy wszystko na temat tego, co może się tam zdarzyć. (...) Myślę, że możemy znaleźć tam szczątki tych osób, o które wszyscy pytają: pana gen. Augusta Fieldorfa "Nila", rtm. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego. Brakuje nam jeszcze około 100 szczątków ludzkich, o których wiemy, że zostały tam pogrzebane w latach 40. i 50. Myślę, że wiemy, gdzie oni leżą- podkreślił profesor. 

Szwagrzyk odniósł się także do "sporu biurokratycznego" z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie o badania próbek. Specjaliści tej uczelni w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów dokonują identyfikacji genetycznych ofiar totalitarnych reżimów, w tym zbrodni komunistycznych. -Chcieliśmy, aby w jednym miejscu gromadzony był materiał genetyczny pobierany ze szczątków  odnajdywanych gdziekolwiek w Polsce a także materiał genetyczny pochodzący od najbliższych krewnych. Wydawało się to rozwiązanie optymalne. Tyle tylko, że w międzyczasie doszło do takiej sytuacji, że oczekujemy rok, dwa, trzy na wyniki badań genetycznych ze szczątków, które w naszej ocenie są już zidentyfikowane na podstawie innych danych. I sytuacja, gdy IPN nie ma pełnej kontroli nad działaniami prowadzonymi przecież przez podwykonawcę jest absolutnie nie do przyjęcia- mówił wiceprezes IPN. 

Profesor pytany o rozszerzenie badań poza granicami Polski, odparł że są podejmowane działania organizacyjne, niezwykle skomplikowane. Zaznaczył, że jest przekonany, że w tym roku przynajmniej kilka miejsc na terenie Litwy i Ukrainy, jeżeli nie Białorusi uda się przebadać. - Pamiętajmy jednak, że tych miejsc jest niezwykle dużo. Tu nie chodzi wyłącznie o tych, którzy zostali zabici przez Sowietów, przez komunistów, mówimy tutaj o obywatelach polskich, którzy zginęli w wyniku totalitaryzmów, także tych, którzy zginęli zabici na terenie Ukrainy przez UPA, o tych, którzy zostali zabicie przez Niemców, mówimy o tych, którzy zginęli w walkach 1939 r. a ich mogiły są rozsiana na Kresach Rzeczypospolitej- powiedział Szwagrzyk. 

fot.[Fratria]

pc/radiowa "Jedynka"/PAP

Warto poczytać

 1. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 2. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 3. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 4. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 5. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 6. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 7. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook