Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Gliński: Rząd manipuluje w aksjologicznym skundleniu

07.06.2013

Jak przeciwdziałać modelowi lemingowo-oportunistycznemu opartemu na aksjologicznym skundleniu? – zastanawiał się w środę wieczorem podczas wykładu na Uniwersytecie Gdańskim prof. Piotr Gliński. Odpowiedź: przede wszystkim poprzez odbudowanie tożsamości. Wówczas „kartel władzy” będzie miał z kim przegrać…

W środę niezależny kandydat na premiera, zgłoszony przez Klub Prawo  i Sprawiedliwość, prof. Piotr Gliński wygłosił wykład otwarty dla publiczności na Uniwersytecie Gdańskim. Temat wykładu: "Dokąd Polska zmierzać powinna?”. Spotkanie zorganizował Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

- Przez zabiegi aksjologiczne i kampanie medialne oraz ciąg manipulacji doszło do rozbicia polskiej tożsamości nie proponując nic w zamian - uważa prof. Piotr Gliński, lider stowarzyszenia Program dla Polski i były kandydat PiS na premiera rządu technicznego.

Prof. Gliński diagnozował, że model IV RP został zniszczony przez polityczne rozmontowanie i kampanie medialne. Puste pole po wykarczowaniu wartości miało być zagospodarowane przez środowiska budujące III RP, czyli beneficjentów Okrągłego Stołu.

- Nie określiliśmy go w roku 1989, oddając przestrzeń wartości narodowych intencjonalnemu zagospodarowaniu przez różnego typu środowiska, które można określić ogólnie jako politycznych i ekonomicznych beneficjentów porozumienia Okrągłego Stołu – twierdzi Gliński.

  Na swoistą „nowomowę” tego środowiska składa się mieszanina pseudoliberalizmu, lewactwa, bezideowości i obyczajowej rewolty, czyli jak to określił prof. Gliński – aksjologiczne skundlenie.  Tzw. leming nie zna etosu zaangażowania i myśli państwowotwórczej.

 

Trudno się nie zgodzić, gdy pamięta się, że główni twórcy III RP, wywodzą się z części środowisk katolików świeckich, działających w PRL jak Tadeusz Mazowiecki, czy byłych marksistów jak Bronisław Geremek, Jacek Kuroń, Adam Michnik wspieranych w pierwszej fazie przez Lecha Wałęsę.

- Dla zdobycia pełni władzy nad polskim społeczeństwem środowiska te dążyły one również do uzyskania hegemonii aksjologicznej. Skutkiem tych zabiegów okazało się rozbicie polskich tożsamości tradycyjnych i zastąpienie ich jakąś dziwną propozycją, mającą charakter patchworku, nieokreśloności, relatywizmu, nihilizmu, oportunizmu, zatomizowania, płytkiego materializmu, pseudoliberalizmu, lewactwa i aksjologicznego - co tu dużo mówić - skundlenia, w celach propagandowych nazywanego często modernizacją. Według tego obłędnego „pomysłu na Polskę” mamy stać się wspólnotą w zasadzie bez tożsamości, bez wizji, bez projektu – uważa Gliński.

Skoro władza ma problemy, to i my, obywatele, mamy problemy. Gospodarka fatalnie funkcjonuje. Czeka nas kolejna nowelizacja budżetu. Zadaniem opozycji jest więc przygotować kraj do reform, gdyż sytuacja na scenie politycznej jest dynamiczna.

Zdaniem prof. Glińskiego nie ma w wydaniu władzy i głównego nurtu mediów dialogu. On sam na żywo wystąpił, jako kandydat głównej siły opozycyjnej do fotelu premiera na żywo w TVP przez …10 minut.

- Mamy więc nie komunikację społeczną, a ciąg manipulacji. Dziś w Polsce komunikację zastępuje propaganda, przemoc symboliczna, manipulacja, zanurzenie w obłudzie. Tymczasem polska wspólnota powinna być oparta na dialogu - tak wewnętrznym, jak i pomiędzy elitami i masami  - uważa Gliński.

Manipulacja i socjotechnika mają przykryć mizerny poziom i brak profesjonalizmu ministrów rządu Donalda Tuska.

Gliński żartował, że nosi zegarek za trzydzieści złotych, który mierzy czas, bo taka jest jego funkcja, nawiązując do blamażu ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka, który kluczył żenująco wyjaśniając drogie markowe zegarki na ministerialnym nadgarstku wymienianiem się gadżetami z biznesmenami oraz prezentem od rodziny.

- Rząd zajmuje się samym sobą, serwując społeczeństwu wrzutki personalne, zastępując manipulacją debatę publiczną. Brakuje też profesjonalizmu, podbudowy eksperckiej – tłumaczył socjolog.

Jakie są drogi do wyjścia z tego aksjologicznego, społecznego, gospodarczego zaułku? Prof. Gliński za priorytety uznał przemiany w polskiej tożsamości (ustalenie wspólnego dla Polaków kanonu wartości; nie określiliśmy go w roku 1989, oddając przestrzeń wartości narodowych intencjonalnemu zagospodarowaniu przez różnego typu środowiska, które można określić ogólnie jako politycznych i ekonomicznych beneficjentów porozumienia Okrągłego Stołu);  komunikację społeczną(dziś w Polsce komunikację zastępuje propaganda, przemoc symboliczna, manipulacja, zanurzenie w obłudzie), demokrację partycypacyjną (podstawowe wymiary tego systemu są w Polsce niedojrzałe: debata publiczna w zasadzie nie istnieje, dominujące media sprzyjają jednej opcji politycznej i światopoglądowej), konieczność sprawnego państwa, w którym politycy nie tylko umieją, ale także mogą rządzić, mają możliwość obezwładnienia, a przynajmniej neutralizowania wpływu rozmaitych grup interesów),  neutralizacja tzw. antyrozwojowych grup interesów, zmiana edukacyjna (szkoła musi zacząć przekazywać nowoczesną wiedzę i umiejętności, ale także wychowywać), nowoczesna gospodarka, która musi realizować polski interes narodowy.

- Ideałem dla Polski powinna być sytuacja, gdy nasze państwo będzie miało wysokiej jakości instytucje publiczne, a polskie społeczeństwo obywatelskie będzie dobrze rozwinięte. Tego typu wspólnota będzie miała wysoki poziom kultury (także instytucjonalnej), będzie działała w sposób odpowiedzialny, a obywatele będą mieli zaufanie do państwa. Oczywiście jest to model idealny, który w zasadzie narzuca się jako oczywisty każdemu obywatelowi racjonalnie myślącemu o sprawach publicznych. Właśnie tak wyobrażałbym sobie IV Rzeczpospolitą – to teza główna projektu firmowanego przez prof. Glińskiego.   Konieczny jest więc proces symbolicznego zjednoczenia się Polaków. Jednym z jego elementów powinien być pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Po drugie konieczne jest, przynajmniej symboliczne, rozliczenie Peerelu.  Nikt nie zwolnił z realizacji tego postulatu reprezentantów Solidarności w roku 1989.   
Kolejna idea to sprawne państwo, czyli takie, w którym politycy nie tylko umieją, ale także mogą rządzić, czyli - przede wszystkim - mają możliwość obezwładnienia, a przynajmniej neutralizowania wpływu rozmaitych grup interesów. Aby państwo było sprawne, musi istnieć również przejrzysty i autorski proces stanowienia prawa, odpowiedzialność indywidualna za tenże proces oraz za podejmowane decyzje polityczne.  
Warto też inwestować w edukację.  W Polsce potrzebna jest realna reforma edukacji. Polska szkoła musi być zmieniona dogłębnie: musi zacząć przekazywać nowoczesną wiedzę i umiejętności, ale także wychowywać.  
Z kolei polska gospodarka musi realizować polski interes narodowy, a więc musimy prowadzić politykę gospodarczą, która będzie się koncentrowała wokół wsparcia dla polskiej marki - od nauki, poprzez polskie technologie na produktach kończąc.  Często pierwszym postulatem przedsiębiorców jest: „niech się państwo do nas nie wtrąca”. Ale zaraz potem ci sami przedsiębiorcy dodają: „Potrzebujemy polskiej polityki gospodarczej, gwarancji eksportowych, obrony przed konkurencją zagraniczną. Polskie państwo nie broni nas, a francuskie czy niemieckie swoich przedsiębiorców ochrania”.  

I to co jest tzw. dziedzictwem Sierpnia, czyli Solidarność społeczna. Polska nie może być tylko dla niektórych. Polskie państwo musi stać się odpowiedzialne za swoich słabszych czy „błądzących” obywateli. I powinno na serio podjąć się tego wyzwania.   Niestety obecny rząd nie realizuje omówionych tu pokrótce najważniejszych priorytetów rozwojowych (a także wielu innych przygotowanych przez nas i gotowych do realizacji projektów reform). W ten sposób Polska zamiast zmierzać do cywilizacyjnego przełomu, coraz głębiej zanurza się w kryzys.

- Obecny stan gospodarki kraju jest finansowany biedą przyszłych emerytów. To jest dramat Polski, który za chwilę będzie stanowił barierę rozwoju – wtórował prof. Glińskiemu poseł PiS  Janusz Śniadek.   

Zdaniem prof. Piotra Glińskiego, który był kandydatem PiS na premiera rządu technicznego, celem politycznego i społecznego projektu jest "suwerenność i wspólnota polityczna", która ma charakter obywatelski, z dobrze funkcjonującymi instytucjami demokratycznymi, bezpieczna, sprawiedliwa, z nowoczesną gospodarką, z wysoką jakością instytucji publicznych i dobrze rozwiniętym społeczeństwie obywatelskim.

Artur S. Górski

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook