Jedynie prawda jest ciekawa


Proboszcz z Sośna o nawałnicy: parafia wygląda jak po wojnie

21.08.2017

Moja parafia wygląda jak po działaniach wojennych. Ci, którzy podwyższają ceny materiałów budowlanych, to hieny cmentarne - powiedział w poniedziałek proboszcz parafii Niepokalanego Serca Maryi w Sośnie ks. Andrzej Jaskuła.

Gmina Sośno w powiecie sępoleńskim jest jedną z tych, które najbardziej ucierpiały w wyniku nawałnicy z nocy z 11 na 12 sierpnia. Starosta sępoleński poinformował w poniedziałek, że zniszczonych bądź uszkodzonych zostało na jej terenie ok. 420 budynków mieszkalnych.

- Moja parafia jest rekordzistą, jeżeli chodzi o zniszczenia. W pierwszą niedzielę po kataklizmie powiedziałem parafianom, że czeka nas już tylko coś lepszego. Tak właśnie to wygląda, gdyż sprawnie i pięknie działają wszelkie służby. Wczoraj otrzymałem od wójta gminy list. Są w nim konkretne dane, które mówią, że do godziny 15.00 w piątek 18 sierpnia dokonano wypłat dla 129 najpilniej potrzebujących rodzin w kwocie 386 tys. zł. A dzisiaj - w poniedziałek, co dzieje się właśnie - 180 rodzin otrzyma również po 6 tys. zł, co daje kwotę 594 tys. zł. (...). To jest nadzieja dla tych ludzi. Gdy się ich odwiedza, to oni pytają bardzo często, kto im pomoże, gdy zaczną się pierwsze przymrozki. Ten problem najważniejszy - główny, gdyż trzeba zdążyć przed zimą - wskazał ks. Jaskuła, który uczestniczył w konferencji z marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim.

Zaznaczył, że najbardziej potrzebne są materiały budowlane. Nagannie ocenił podwyższanie ich cen po nawałnicy, o czym mówiła w sobotę w Małej Kloni premier Beata Szydło. - To hieny cmentarne - powiedział proboszcz o podwyższających ceny sprzedawcach.

- Struktura wsi i mojej parafii się zmienia. Są ludzie, którzy nie mają gospodarstw i zaraz po kataklizmie trzeba było zawieźć im jedzenie, bo wszystkie produkty się zepsuły przez brak prądu. To wywołało uśmiech na ich twarzach. Trzeba podziękować także małym przedsiębiorcom, którzy już przez tydzień zwalniają z pracy członków ochotniczej straży pożarnej. A często są to małe przedsiębiorstwa. Gminna Spółdzielnia w mojej miejscowości zatrudnia prawie 50 osób. Straty, które ponieśli w wyniku zniszczenia kilku ton żywności sprawiają, że jeżeli nie dostaną kredytu preferencyjnego czy dotacji, będą musieli ogłosić upadłość, a kilkudziesięciu pracowników pójdzie na zasiłki - ocenił proboszcz.

Ks. Jaskuła podkreślił, że Kościół prowadził również zbiórkę parafialną, a w pomoc włącza się także Caritas.

- Ludziom potrzebny jest uśmiech i dobre słowo. Ksiądz w takiej sytuacji wypełnia również funkcję psychologa. Mieszkańcy, którzy mają dziś 27 lat, to ci, których chrzciłem jako pierwszych. Jesteśmy jak jedna wielka rodzina. Znam wszystkich z imienia i mogę powiedzieć, co u niego się stało. Moja parafia, jak i cały powiat, wyglądają jak po działaniach wojennych. Siła wiatru sięgała ok. 130-140 km/h. Stropy nasiąkły tak mocno, że przez kolejne dni się zawalają. Teraz to jest mokre, a wyobraźmy sobie, co się stanie, gdy zacznie to schnąć - dodał proboszcz.

Zaznaczył, że część osób nie chce się wyprowadzić ze swoich domów, pomimo ostrzeżeń ze strony inspektorów nadzoru budowlanego o możliwych zawaleniach.

- Potrzebni są także specjaliści, którzy odbudują domy. Ludzie muszą uwierzyć w to, że ich budynki mogą zostać wzniesione na nowo. Dla dzieci i niektórych starszych osób przygnębiająca jest jeszcze jedna rzecz. Oni wiedzą, że nie będzie już tego dębu, który mijali, chodząc do szkoły. Nie ma już tego lasu, po którym spacerowali. 70 proc. lasu między Sośnem a Sitowcem nie istnieje. Zawalił się świat tych ludzi, który pielęgnowali i cieszyli się nim. Dlatego bardzo ważna jest radość z tego, że ktoś wyciąga rękę i oferuje pomoc - podsumował ks. Jaskuła.

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook