Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent znów bez refleksji

01.06.2013

"4 czerwca to dzień wielkiego demokratycznego zwycięstwa Polaków" - przekonuje po raz kolejny Bronisław Komorowski.

Prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" po raz kolejny broni "sukcesów" polskiej transformacji. W jego ocenie "próba przekreślenia zwycięstwa 4 czerwca i późniejszych dokonań Polaków jest szaleństwem politycznym".

Komorowski zaznacza, że sam był sceptyczny w komentowaniu rozmów okrągłostołowych. Tłumaczy jednak, że szybko zmienił zdanie, "bo się nam udało, bo nastąpiła erozja systemu, na stronę „Solidarności" przeszły ZSL i SD. W PZPR zaczął się proces rozpadu. Sytuacja wymknęła się komunistom spod kontroli. Rację mieli ci, którzy zaryzykowali wówczas kompromis przy Okrągłym Stole" - tłumaczy.

Komorowski uważa, że "4 czerwca to dzień wielkiego demokratycznego zwycięstwa Polaków".

Prezydent pytany był również o organizowaną przez siebie akcję wznoszenia toastu, która odbędzie się 2 czerwca. "Wznosząc toast, powiem to, co wszyscy czujemy, że mimo trudności, barier, przeciwności idziemy od 4 czerwca 1989 r. idziemy mocnym krokiem: demokracja, wolny rynek, NATO, Unia Europejska, dobre sąsiedztwo. Mocnym krokiem i dumnie, samym środkiem drogi. A wszystko to z poszanowaniem dla polskiej tradycji i polskiej wrażliwości. Krótko mówiąc: powiem, że Polska daje radę" - tłumaczy prezydent.

W wywiadzie nie brakuje politycznych uszczypliwości, szczególnie wobec PiSu i polskich środowisk niepodległościowych. Jednak zdaje się, że jeden z poruszanych wątków to również cios w Platformę Obywatelską i jej pomysł na politykę. Prezydent mówił, że fałszywymi kalkulacjami jest twierdzenie, że "jedna formacja będzie zaporą przed drugą i dlatego należy tolerować jej antydemokratyczne czy radykalne zachowania". W ten sposób - zapewne niechcący - uderzył w taktykę Platformy Obywatelskiej, która opiera się od lat na straszeniu PiSem.

W wywiadzie Bronisław Komorowski zaznacza również, że Polska powinna się jak najmocniej opowiedzieć za pogłębieniem integracji europejskiej. W swojej prezydent zaznaczył: "W Polsce nie będziemy mieć wielkiego kłopotu z zaakceptowaniem Europy federalnej. Mamy zapisane w genach doświadczenie państwa wielonarodowego, wielokulturowego, wielowyznaniowego". W ten sposób manipuluje jednak historią Polski i lansuje groźne dla kraju wizje polityczne.

TK,Prezydent.pl
[Fot. Piotr Molecki/Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”.

 2. korwin16082018 16.08.2018

  "Co cię nie zabije, to cię wzmocni". Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 3. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 4. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 5. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 6. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 7. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 8. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook