Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

24.04.2018
1270popieluszko50
Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydenccy ministrowie Adam Kwiatkowski, Andrzej Dera i Krzysztof Łapiński.

"Bardzo się cieszę, to ogromny zaszczyt dla nas, że możemy państwu osobiście te odznaczenia wręczyć; to taki staż dwa razy dłuższy niż my mamy, przeszło dwa razy. Więc z wielką radością przyjmujemy państwa tutaj w Pałacu Prezydenckim i jesteśmy zaszczyceni, że zechcieliście państwo to zaproszenie przyjąć, że osobiście mogłem państwu wręczyć te medale" - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości.

Prezydent wyraził nadzieje, że podobne medale będzie mógł wręczyć także swoim rodzicom, którzy - jak mówił - wkrótce też będą obchodzili 50 rocznicę zawarcia małżeństwa.

"Przede wszystkim chcemy państwu życzyć następnych 50 lat, ale tak naprawdę w pierwszej kolejności, chcemy życzyć zdrowia dla państwa i dla państwa rodziny, pokoju i takiego spokojnego, dobrego życia, żeby się państwu wszytko dobrze układało. Proszę, żebyście państwo takie życzenia dla siebie i dla całej rodziny od nas przyjęli" - podkreślił prezydent.

Odznaczeni małżonkowie życzyli parze prezydenckiej również co najmniej 50 lat wspólnego życia.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, ur. 14 września 1947 we wsi Okopy na Białostocczyźnie, niedaleko Suchowoli. Jerzy był jednym z pięciorga dzieci Władysława i Marianny Popiełuszków, którzy zajmowali się gospodarstwem rolnym.

Ks. Popiełuszko był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem Solidarności, organizatorem Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie. W 1984 r. został uprowadzony a następnie zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa (SB). Pogrzeb zamordowanego księdza odbył się 3 listopada 1984 r, i stał się ogólnopolską manifestacją solidarności i walki o wolność.

6 czerwca 2010 r. ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. Podczas mszy, która zgromadziła ok. 140 tys. wiernych, dekret o beatyfikacji odczytał wysłannik papieski abp Angelo Amato. Potem w procesji przeniesiono relikwie ks. Jerzego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook