Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent wesprze kino patriotyczne

27.11.2015

Powstanie fundusz wspierający kino historyczne.

Projekt utworzenia przy prezydencie RP funduszu dofinansowującego filmy historyczne jest gotowy. Zajmują się nim w powołanej przez Andrzeja Dudę Narodowej Radzie Rozwoju eksperci z sekcji "Kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna" - poinformował PAP członek NRR Jacek Bromski.

Projekt jest gotowy, będzie rozpatrywany w grudniu - powiedział PAP Bromski, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP).

Powołana przez Andrzeja Dudę w połowie października Narodowa Rada Rozwoju, w której skład weszło 87 ekspertów z różnych dziedzin, jest gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie RP. Zadania Rady to: "formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski".

Jako forum konsultacyjne NRR będzie przygotowywać dla prezydenta opinie, ekspertyzy, a także założenia merytoryczne do prezydenckich projektów ustaw.

Rada składa się z 10 sekcji: gospodarka, praca, przedsiębiorczość; ochrona zdrowia; wieś, rolnictwo; samorząd, polityka spójności; kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna; bezpieczeństwo, obronność; polityka zagraniczna; nauka, innowacje; edukacja, młode pokolenie, sport; polityka społeczna, rodzina.

Jacek Bromski jest jednym z ekspertów w sekcji "kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna". "Reprezentuję oczywiście środowisko filmowe, ale również tzw. przemysły kultury, czy przemysły kreatywne" - powiedział PAP. Jak wymieniał Bromski, są to "wydawcy książek i prasy, nadawcy telewizyjni, organizacje autorskie, związki i stowarzyszenia twórcze - kompozytorzy, pisarze, dziennikarze, fotograficy - wszyscy zrzeszeni w stowarzyszeniu Kreatywna Polska".

Opowiadając o działaniach w NRR, Bromski tłumaczył: "Spotykamy się dość często w ramach sekcji - natomiast spotkania gremialne mają swoje określone tematy i swój kalendarz. W ramach sekcji staramy się wypracowywać własne inicjatywy, a także z pomocą prezydenta zwracać uwagę rządu na te zjawiska czy nieprawidłowości w dziedzinie szeroko pojętej kultury, edukacji historycznej i nie tylko, które naszym zdaniem wymagają szybkiej interwencji rządu lub poszczególnych ministerstw".

"Oczywiście nie jest wykluczone, że z inicjatywy prezydenta będziemy zajmować się tym, co aktualnie prezydenta zainteresuje. Nasza działalność ma dość szerokie, acz niesformalizowane ramy" - zaznaczył.

Pytany o działania sekcji "kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna", o tematy, którymi eksperci aktualnie się zajmują, Bromski powiedział PAP: "To po pierwsze projekt utworzenia przy prezydencie specjalnego funduszu dofinansowującego filmy historyczne oraz filmy dla dzieci - jak wiadomo, wiele filmów na istotne dla tożsamości narodowej historyczne tematy w obecnych warunkach nie może powstać ze względu na zbyt duże, jak na możliwości Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej budżety. Ten projekt jest już gotowy i będzie rozpatrywany przez naszą sekcję na grudniowym posiedzeniu".

Inny temat, którym zajmują się eksperci, to - jak opowiadał prezes SFP - "istotna dla przemysłów kultury sprawa piractwa internetowego i zaniedbań poprzedniego rządu, który nie wprowadził wymaganych przez dyrektywy unijne rozwiązań legislacyjnych, przez co Polska znalazła się na pierwszym miejscu w świecie pod względem piractwa internetowego".

Pytany o jakiego rodzaju zmiany, jeśli chodzi o interesy środowiska polskich filmowców chciałby zabiegać, należąc do NRR, Bromski odparł: "Narodowa kinematografia ma się dobrze. Raczej będę się starał, żeby politykom nie przyszło do głowy czegoś +ulepszać+ w strukturach działania PISF".

"Natomiast osobny fundusz na filmy ważne z punktu widzenia polityki historycznej państwa to również dla środowiska filmowego inicjatywa jak najbardziej pożądana i słuszna" - ocenił.

Oprócz Jacka Bromskiego, do sekcji NRR "kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna" należą: prof. Andrzej Nowak (koordynator sekcji), ks. prof. Paweł Bortkiewicz, dr hab. Dariusz Gawin, dr hab. Filip Musiał, prof. Dariusz Stola oraz Bronisław Wildstein.  O potrzebie utworzenia specjalnego funduszu dofinansowującego filmy historyczne mówiła także nowa dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka. "Opowiadanie własnej historii i jej reinterpretacja to jeden z ważniejszych budulców identyfikacji narodowej i w ogóle tożsamościowej. Nasz problem polega jednak na tym, że przy dość skromnym budżecie PISF nas na kino historyczne w tak szerokim wymiarze nie stać" - zwracała uwagę Sroka we wrześniowym wywiadzie dla PAP.

"Myślę, że niezwykle cenne byłoby, gdyby udało się przekonać ministerstwo kultury, a być może Kancelarię Prezydenta RP, aby powstał jakiś dodatkowy fundusz, który taki priorytet +kino historyczne+ by wyróżniał. Tak, by priorytet ten był finansowany nie ze źródeł, które wpływają do PISF - czyli nie z opodatkowania płatników - ale bezpośrednio z budżetu państwa" - powiedziała szefowa PISF.

"Nie stać nas na dzień dzisiejszy w PISF na to, aby przeznaczać 20-30 milionów złotych rocznie na priorytet kino historyczne. A żeby takie kino miało sens i mogło powstawać, powinno mieć budżet pozwalający na profesjonalną produkcję w tym zakresie" - podkreślała Sroka.

Ustanowienie Narodowej Rady Rozwoju Andrzej Duda zapowiadał jeszcze w trakcie kampanii prezydenckiej, jako nawiązanie do gremium powołanego w 2010 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. NRR w czasie prezydentury Lecha Kaczyńskiego odbyła dwa posiedzenia.

Prezydent Duda, powołując NRR w październiku, wyraził nadzieję, że prace Rady w każdej z dziedzin zakończą się sukcesem. "Chciałbym, byśmy przygotowali dalekosiężny plan naprawy i rozwoju RP. Mnie się marzy polskie państwo silne. Wierzę w to, że dzięki eksperckiemu wsparciu, współpracy z rządem i parlamentem będzie to możliwe, by taką Polskę osiągnąć. To był cel, dla którego startowałem w wyborach prezydenckich i to cel mojego działania jako prezydenta" - podkreślił.

Prezydent powiedział, że potrzebuje ekspertów, fachowców, których "opinii będzie wysłuchiwał, ekspertyz będzie słuchał i rozważał, które rozwiązania już na własną odpowiedzialność będzie wdrażał, z którymi będzie dyskutował".

Podkreślił, że cieszy się, iż zaproszenie przyjęli ludzie, którzy czują się odpowiedzialni za polskie państwo. "Którzy czują się odpowiedzialni także w tym znaczeniu, że chcieliby, żeby ono było lepsze, silniejsze, sprawniejsze, żeby było bardziej przyjazne dla naszych rodaków, dla obywateli. By można było w polskim państwie łatwiej osiągnąć osobisty sukces, żeby nie trzeba było szukać alternatywy poza granicami" - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że praca do wykonania jest ogromna. "Chciałbym, aby Narodowa Rada Rozwoju była ciałem ekspercko-doradczym, ale także takim, które będzie miało charakter pracy nad rozwiązaniami strategicznymi, nad perspektywami rozwoju" - mówił prezydent.

mly/PAP

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook