Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

22.03.2017

Decentralizacja państwa to jeden z istotniejszych elementów polskich przemian, któremu zawdzięczamy wiele społecznych i gospodarczych sukcesów - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników XXXVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich w Serocku.

We wtorek i w środę w Serocku obradowało blisko 300 samorządowców, przedstawicieli Związku Miast Polskich: burmistrzów, prezydentów miast i przewodniczących rad miejskich. Współpraca miast została zapoczątkowano 100 lat temu na ziemiach polskich znajdujących się pod zaborem rosyjskim - był to wówczas Związek Miast Królestwa Polskiego. 

Prezydent w liście do uczestników spotkania podkreślił, że wysoko ocenia rolę, jaką w systemie ustrojowym Polski odgrywa demokracja lokalna. "Jestem zdania, że decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej +w dół+, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian, któremu zawdzięczamy wiele społecznych i gospodarczych sukcesów" - czytamy w liście prezydenta opublikowanym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP. 

Andrzej Duda zaznaczył, że społeczności tworzące Związek Miast Polskich oraz sama organizacja mają w tych osiągnięciach znaczący udział. 

Podziękował "za pragmatyczne, odpowiedzialne podejście do niełatwych zadań, jakie zostały powierzone samorządom w związku z reformą systemu edukacji". "Cieszę się, że dzięki Państwa energicznej pracy te zadania zyskują gwarancję powodzenia" - dodał prezydent. 

Podkreślił, że miasta i mieszczaństwo mają ogromne zasługi dla ojczyzny. "Zawsze stanowiły bardzo istotny składnik polskiego potencjału, zaczyn perspektywicznych trendów. Miasta były ośrodkami rozwoju i modernizacji, kształtowania się mocnych międzyludzkich więzi" - napisał Duda. Zaznaczył, że wielką wartością jest również partnerstwo społeczności miejskich, które - jak dodał - pozwala na wymianę doświadczeń, zajmowanie wspólnego stanowiska w ważnych kwestiach. 

Prezydent zapewnił, że samorządowcy zawsze będą mieli w nim życzliwego sojusznika, rozumiejącego ich punkt widzenia, potrzeby, a także wyzwania, przed którymi staje polski samorząd. 

Ocenił, że zaawansowane prace nad Kodeksem Urbanistyczno-Budowlanym to dobra wiadomość dla miejskich wspólnot. "Dzięki kompleksowym regulacjom ujętym w Kodeksie, nowe inwestycje publiczne mają być realizowane przy większym poszanowaniu ładu przestrzennego i interesów lokalnych społeczności. Także i w odniesieniu do tego projektu opinie samorządowców powinny być traktowane jako jedne z kluczowych" - zaznaczył prezydent. 

Andrzej Duda w liście złożył gratulacje władzom samorządowym i mieszkańcom Serocka, które obchodzi sześćsetlecie nadania praw miejskich. List odczytał prezydencki minister Paweł Mucha.

 

ak/PAP 

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook