Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

26.04.2018
1270andrewdudin
Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

Prezydent w liście do uczestników obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości organizowanych przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelną Organizację Techniczną w Warszawie podkreślił, że historia polskich zrzeszeń inżynierów i techników nierozerwalnie wiąże się z walką o niepodległość. 

Jak dodał, polscy inżynierzy i technicy byli zaangażowani po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. m.in. w budowę Gdyni, Centralnego Okręgu Przemysłowego, tarnowskich i chorzowskich zakładów azotowych, rozwój Warszawy. 

"Wielu inżynierów i przedstawicieli nauk technicznych było jednocześnie wybitnymi społecznikami, politykami i mężami stanu. Wśród nich chciałbym wymienić zwłaszcza prezydenta Ignacego Mościckiego, uczonego, autora wielu patentów, zasłużonego nie tylko dla polskiej racji stanu, ale także dla polskiej nauki i gospodarki" - napisał prezydent w liście odczytanym przez prezydenckiego ministra Andrzeja Derę.

Prezydent zaznaczył, że inżynierski etos to zarówno zdobywanie wiedzy i doskonalenia umiejętności, jak i chęć dokonywania zmian.

"To etos bardzo mi bliski, przede wszystkim dzięki moim Rodzicom, którzy całe swoje zawodowe życie związali z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Dlatego rozumiem, jaka ważna jest Państwa praca i jak wiele wnoszą Państwo swoją wyjątkową postawą" - czytamy w liście.

"Obecnie stoją przed nami podobnie ważne jak niegdyś wyzwania - piszemy dziś nowy rozdział w dziejach naszej Ojczyzny i budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie. Postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu, ale równie potrzebny jest etos rzetelnej i wytrwałej pracy, etos zmian, etos innowacyjności. Cieszę się, że tak wielu polskich inżynierów wciela dziś ten etos w życie. Wierzę, że polscy inżynierowie i technicy są w stanie dokonać rzeczy wielkich" - dodał prezydent. 

(PAP)

autor: Mateusz Roszak

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 4. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook