Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent podsumowuje obchody 25-lecia wolności

13.01.2015

Udało się pokazać, że 25-lecie wyborów 4 czerwca 1989 roku było wspólnym świętem - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski, podsumowując we wtorek ubiegłoroczne obchody. Dziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w inicjatywy związane z tą rocznicą.

Na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Komorowski zaznaczył, że obchody rocznicy wyborów z 4 czerwca miały pokazać "ogrom pracy i osiągnięć w ramach zagospodarowywania polskiej wolności przez całe 25 lat".

"Chodziło też o to, byśmy sami uczyli się, pokazując to także innym, że warto się z wolności cieszyć. Nie tylko warto o niej pamiętać, ale warto na nią spoglądać i przeżywać jako źródło wielkiej satysfakcji i radości" - mówił Komorowski. Jak przekonywał, Polakom "nauka umiejętności cieszenia się z własnych osiągnięć jest w dalszym ciągu potrzebna".

Dodał, że "wspomnienie walki o wolność niosło w sobie także przypomnienie bolesnych podziałów w narodzie". Ale w ramach obchodów "pamięci o osiągnięciach wolnej Polski przez 25 lat udało się wydobyć słowo +razem+, rozumiane jako współpraca, zdolność do współdziałania, co dało dobre efekty". 

"Udało się także (...) pokazać, że jest to święto wspólne, także następnego pokolenia, które wolnością może się w sposób zasłużony cieszyć" - powiedział Komorowski. "To słowo +razem+ szło gdzieś od środowisk kombatanckich, walczących o wolność, przez szczególny rodzaj wspólnoty ludzi pracy i służby dla Polski, poprzez razem bycie w radości i mam nadzieję, że to zostanie w nas na długo" - podkreślił.

Komorowski dziękował "wszystkim, którzy zechcieli odpowiedzieć na jego prośbę, by spróbować nie tylko przypomnieć wolność, walkę dla wolności, ale także razem cieszyć się tą radością". "Serdecznie dziękuję wszystkim za to wspólne dzieło - od władz państwa polskiego, przez media, różne instytucje i stowarzyszenia aż po partnerów zagranicznych" - powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, wspólnym wysiłkiem udało się zbudować "źródło satysfakcji, które się Polakom należało". Takim źródłem satysfakcji - zauważył Komorowski - jest przełamanie "nawyku narzekania i nieukontentowania, że świat zapomniał o polskiej Solidarności, że nie docenia, że my najdzielniejsi".

"Gdzieś to zostało za nami, bo udało się pokazać 20 przywódców wolnego świata, razem z prezydentem Barackiem Obamą, we wspólnym geście przypomnienia polskiej solidarności i wolności oraz wskazania, że jest w dalszym ciągu potrzeba poszerzania wspólnoty wolności w Europie i na świecie" - mówił prezydent.

Podkreślił, że miał ogromną satysfakcję, że razem z prezydentem Obamą mógł wznieść w górę rękę ze znakiem "victoria". "Okazało się, że prezydent USA doskonale wie o co chodzi, że dla Polaków to znak absolutnie święty, budzący jednoznaczne skojarzenia" - powiedział Komorowski.

Jak dodał, należy zadbać o to, by pamięć o obchodach 25. rocznicy czerwcowych wyborów i nawyk cieszenia się wolnością stały się trwałym elementem. By Polacy każdego 4 czerwca zechcieli cieszyć się wolnością, myśleć o wolności i potrafili umacniać w sobie przekonanie, że w dalszym ciągu jesteśmy za wolność współodpowiedzialni - podkreślił prezydent.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook