Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: Patriotyzm górników z kopalni Piast

15.12.2016

Górnicy z kopalni Piast, którzy po wprowadzeniu stanu wojennego rozpoczęli trwający dwa tygodnie podziemny strajk "złożyli wspaniałe świadectwo patriotyzmu i solidarności" - napisał prezydent Andrzej Duda w 35. rocznicę tego wydarzenia.

List głowy państwa odczytano w czwartek podczas uroczystej akademii w Bieruniu (Śląskie), która zwieńczyła dwudniowe obchody podziemnych strajków w kopalniach Piast i Ziemowit. W każdej z nich protest rozpoczęło ponad 2 tys. górników, do końca dotrwało przeszło tysiąc w każdym z zakładów - strajk w kopalni Ziemowit trwał 9 dni, w kopalni Piast - 14. 

"W obliczu gróźb i represji górnicy z Piasta zdecydowali się na ten krok i złożyli wspaniałe świadectwo patriotyzmu i solidarności. Był to najdłużej trwający podziemny strajk i najdłuższy podziemny protest w powojennym górnictwie. Ani nieprzejednana postawa władz, ani wieści o pacyfikacji Wujka i innych kopalni, nie osłabiły determinacji strajkujących" - napisał prezydent, który objął honorowy patronat nad rocznicowymi obchodami. 

List do ich uczestników, odczytany przez ministra sportu Witolda Bańkę, skierowała także premier Beata Szydło, która oceniła, że strajk w kopalni Piast "to symboliczne wydarzenie w powojennej historii Śląska, ale też milowy krok w drodze Polaków do wolności". 

"Ten podziemny protest górników na trwałe wpisał się w naszą najnowszą historię, stając się świadectwem odwagi i bohaterstwa, zmagania o wolną i niepodległą Polskę (...). Strajk w KWK Piast stał się symbolem ludzkiej solidarności i wzajemnego wsparcia, wyrazem śląskiej dyscypliny i determinacji, ale przede wszystkim wydarzeniem podtrzymującym ducha Polaków, którzy w postawie protestujących pod ziemią górników odnajdowali odwagę i siłę do walki z komunistyczną dyktaturą" - napisała szefowa rządu, składając uczestnikom tamtych wydarzeń i tym, którzy pielęgnują pamięć o nich, wyrazy najwyższego szacunku. 

W opinii prezydenta Andrzeja Dudy, trudno nie zadumać się nad słowami jednego z uczestników tamtego protestu: "Mieliśmy poczucie bycia razem, wspólnoty. Mieliśmy wrażenie, że w kraju ogarniętym wojną żyjemy w ostatniej oazie wolności". 

"W imieniu niepodległej Rzeczypospolitej pragnę wyrazić ogromną wdzięczność górnikom strajkującym przed 35 laty w KWK Piast i wszystkim, którzy tutaj, na Śląsku, i w całej Polsce stawili czoła autorytarnej przemocy. Wszystkim, którzy prowadzili nasza ojczyznę drogę ku wolności, wielokrotnie płacąc za to wysoką, czasem najwyższą cenę" - napisał prezydent do uczestników uroczystości. 

"Żaden z bohaterów tamtego czasu nie może być pominięty, żadna z zasług zapomniana - tak jak również nie powinien uniknąć kary nikt, kto służąc wówczas komunistycznej dyktaturze dopuścił się zbrodni i przestępstw" - wskazał Duda, uznając za "patriotyczną powinność" przekazywanie młodym pokoleniom prawdy o tym, "jak wyglądał komunizm i jak dramatyczna była z nim walka". 

"Jesteśmy zobowiązani nie zawieść nadziei na lepszą, sprawiedliwą, solidarną Polskę, o którą wówczas toczyły się zmagania. Musimy budować Rzeczpospolitą, która równą troską otoczy wszystkich swoich obywateli i w pełni doceni wartość ludzkiej pracy. Wierzę w taką Polskę i wierzę, że wspólnie potrafimy ją urzeczywistnić" - zakończył prezydent, który złożył "wyrazy głębokiej czci" uczestnikom strajku sprzed 35 lat. 

Nawiązując do protestów rozpoczętych w wielu zakładach pracy po wprowadzeniu stanu wojennego prezydent ocenił, że w polskich dziejach niemało było sytuacji, "kiedy ludziom zaatakowanym przez miażdżącą siłę nie pozostaje nic więcej niż opór i sprzeciw". 

"Szczególnymi symbolami nieugiętej postawy Polaków w dniach stanu wojennego stały się pracownicze protesty, zorganizowane w niemal dwustu zakładach w różnych częściach kraju. Wyjątkowo liczne, potężne i dramatyczne były one tu, na Śląsku" - napisał Duda, który w piątek ma wziąć udział w obchodach 35. rocznicy tragicznych wydarzeń w katowickiej kopalni Wujek, gdzie od milicyjnych kul zginęło dziewięciu górników. 

W czwartkowych uroczystościach, rozpoczętych mszą św. w bieruńskim kościele św. Barbary, wzięli udział związkowcy z szefem Solidarności Piotrem Dudą, przedstawiciele władz, a także niektórzy liderzy podziemnego strajku, których w stanie wojennym zmuszono do emigracji. Na rocznicowe obchody przyjechali z USA. 

W swoim wystąpieniu przewodniczący Solidarności Piotr Duda przypomniał wszystkie zrywy robotnicze przeciwko komunistycznej władzy, m.in. w Poznaniu, na Wybrzeżu, w Radomiu i Ursusie. Wspominał też "karnawał Solidarności" w 1980 r. oraz wprowadzenie stanu wojennego i jego ofiary. Podkreślił, że to, iż dziś żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju, było okupione odwagą i determinacją m.in. górników z kopalń Piast i Ziemowit. 

"Cześć i chwała tym, którzy walczyli o naszą demokratyczną i wolną ojczyznę" - powiedział Piotr Duda, zapewniając, że demokracja w Polsce nie jest zagrożona i "ma się dobrze"; jak mówił, "demokracja jest dla wszystkich, nie tylko dla wybranych, jak to było do niedawna, a w demokratycznym państwie od zmiany władzy jest kartka wyborcza, a nie - jak się niektórym wydaje - ulica". 

Dziś kopalnie Piast i Ziemowit formalnie tworzą jeden zakład, należący do Polskiej Grupy Górniczej. Jej prezes Tomasz Rogala przypomniał podczas akademii, że rozpoczynając "najdłuższą szychtę w życiu" górnicy bronili nie tylko swoich kolegów, ale także podstawowych praw i wolności, a protestując przeciwko stanowi wojennemu przeciwstawili się komunistycznemu reżimowi. 

"Stanęli naprzeciwko potężnej machinie represji, uzbrojeni tylko w prawdę, przyzwoitość oraz ogromne poczucie godności nierozerwalnie związanej z etosem ciężkiej górniczej pracy. Podczas najdłuższego w powojennym polskim górnictwie strajku prowadzonego pod ziemią, górnicy wykazali się hartem ducha, odwagą i niezłomną postawą. Nie zdołały ich złamać ani szykany, rozłąka z bliskimi, ekstremalne warunki prowadzenia protestu, jak również ogromna presja psychiczna związana ze świadomością nieuchronnych represji" - powiedział prezes PGG.

"Wytrwaliście zjednoczeni w poczuciu wspólnoty i solidarności, dając niezwykłe świadectwo patriotyzmu i odwagi. Za tą niezłomną postawę i bohaterstwo w imieniu wszystkich pracowników Polskiej Grupy Górniczej oraz całej braci górniczej, pragnę wam dziś serdecznie podziękować" - dodał Rogala. 

Strajki w kopalniach Piast (14-28 grudnia 1981) i Ziemowit (15-24 grudnia) były odpowiedzią na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, zmilitaryzowanie kopalń, zawieszenie działalności wszelkich organizacji i stowarzyszeń oraz internowanie szefów kopalnianych struktur Solidarności. Górnicy zażądali zniesienia stanu wojennego, uwolnienia działaczy związku z kopalni i Przedsiębiorstwa Robót Górniczych Mysłowice oraz respektowania porozumień jastrzębskich. 


ak/PAP

[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook