Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: niepodległość jest wartością wspólną

10.11.2017

Niepodległość jest wartością wspólną, niezależnie od ideologii i bieżących poglądów politycznych – mówił prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, dziwi go, że Nowoczesna nie chce wziąć udziału w narodowych obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Prezydent był gościem programu "Poranek Siódma9", emitowanego na antenie rozgłośni katolickich.

Pytany o komentarz do faktu, że politycy Nowoczesnej odmawiają uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości powiedział, że może tylko "pochylić ze smutkiem głowę".

Wielokrotnie mówiłem, że mam nadzieję, że niepodległość jest czymś takim, co stanowi wartość wspólną, naszą, niezależnie od ideologii, niezależnie od bieżących poglądów politycznych - przypominał Duda.

Dziwi mnie to, że ugrupowanie, które ma miejsce w parlamencie, nie chce wziąć wspólnie udziału w pokazaniu całemu naszemu narodowi, że możemy być w tym momencie razem – powiedział prezydent.

Andrzej Duda był też pytany m.in. o planowane zwiększenie budżetu Kancelarii Prezydenta na 2018 r. Kancelaria zaplanowała wzrost budżetu o 25 proc., do 210 mln zł; głównie z powodu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Prezydent tłumaczył, że jednym z "wielkich wydatków" Kancelarii Prezydenta będzie wystawa gospodarcza, realizowana przy współpracy z różnymi instytucjami, także rządowymi.

Chciałbym, żeby zostało pokazane, nasze osiągnięcia tego stulecia, takie osiągnięcia absolutnie polskie- mówił.

Andrzej Duda tłumaczył, że jako prezydent chciałby wziąć udział w jak największej liczbie wydarzeń, odbywających się w całej Polsce.

Zależy mi na tym, żeby być nie tylko w tych wielkich wydarzeniach, które będą na szczeblu centralnym, (...) ale chciałby się także spotkać z moimi rodakami, gdzie oni będą organizować swoje uroczystości, pamiętając o swoich lokalnych bohaterach odzyskania niepodległości w 1918 r. - wyjaśnił.

27 kwietnia prezydent podpisał ustawę, która zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonego m.in. z prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera. Ustawa zakłada, że w przygotowaniu Narodowych Obchodów powinny brać udział partie polityczne i inne ugrupowania.

PO w pracach Komitetu ma reprezentować prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kukiz'15 zgłosił do Komitetu posła Józefa Brynkusa, PSL - Dariusza Klimczaka. Uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości odmówiła Nowoczesna. Według lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, prezydent chce "upartyjnić święto narodowe".

 

 

PAP

Warto poczytać

 1. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia wzbudziła niesamowitą sympatię wśród internautów

 2. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 3. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 4. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 5. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 6. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 7. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook