Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent na obchodach Żołnierzy Wyklętych w Wielkopolsce

26.02.2017

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy we wtorek 28 lutego w Rawiczu (Wielkopolskie) będzie głównym punktem wielkopolskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy we wtorek 28 lutego w Rawiczu (Wielkopolskie) będzie głównym punktem wielkopolskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Prezydent odda hołd żołnierzom, ofiarom terroru stalinowskiego i spotka się z mieszkańcami miasta.

W Wielkopolsce obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się już w poniedziałek 27 lutego. W Gimnazjum nr 1 w Mosinie mjr Włodzimierz Bystrzycki, ps. "Dzielny" przeprowadzi z młodzieżą lekcję historii, opowiadając o własnych doświadczeniach. Mjr Bystrzycki urodził się na Podhalu. W czasie II wojny światowej wstąpił do partyzantki: najpierw do 1 pułku strzelców podhalańskich dowodzonego przez kpt. Juliana Zapały ps. "Lampart"; następnie służył, jako dowódca 4 kompanii, w oddziale Józefa Kurasia ps. "Ogień". Przez lata zmagał się z represjami władz komunistycznych. Bystrzycki jest jednym z trzech ostatnich żyjących żołnierzy walczących na Podhalu pod komendą Józefa Kurasia - jedynym mieszkającym w Wielkopolsce.

W poniedziałek z rąk wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna mjr Bystrzycki otrzyma mundur honorowy Żołnierzy Wyklętych, który krojem nawiązuje do przedwojennego munduru oficerskiego, oraz pamiątkowy medal im. Witolda Celichowskiego.

Również w poniedziałek wojewoda złoży kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą Stanisławowi Kasznicy, ostatniemu Komendantowi NSZ, aresztowanemu i zamordowanemu przez UB. Pamiątkowy głaz z tablicą stanął w 2005 r. naprzeciwko rodzinnego domu Kaszniców w Krosinku.

Głównym wydarzeniem wielkopolskich obchodów będzie wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Rawiczu, w przeddzień oficjalnego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. We wtorek 28 lutego przy murze Zakładu Karnego prezydent odda hołd żołnierzom, ofiarom terroru stalinowskiego zamęczonym i zmarłym w więzieniu w latach 1945-56. Później prezydent spotka się na rynku z mieszkańcami miasta.

Centralne uroczystości organizowane przez wojewodę wielkopolskiego odbędą się w środę 1marca w Poznaniu. Zainauguruje je msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Po niej odbędzie się przemarsz pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie zaplanowano okolicznościowe przemówienia wojewody, a także gen. Jana Podhorskiego, dr. Macieja Glogera oraz dr. Dariusza Kucharskiego.

"Z pewnym sceptycyzmem zawsze przyjmuję informację, że w minionych latach, w okresie III RP pamięć o Żołnierzach Wyklętych była kultywowana, może niezbyt obficie, ale jednak. Otóż trudno się zgodzić z tą tezą, bo jest ona mocno ryzykowna. Wydaje mi się, że ciągle tej wiedzy, informacji na temat podziemia antykomunistycznego, antybolszewickiego jest relatywnie mało i trzeba bardzo wiele robić, żeby tę wiedzę budować" - podkreślił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

"Co prawda ostatnie lata być może przyniosły nieco większe zainteresowanie tą tematyką, zupełnie kluczową dla niepodległości Polski. Myślę, że niestety jest szereg zaniedbań, czy nawet nazwałbym to ostrzej - pewnych zaniechań przez minione co najmniej 20 lat, gdzie generalnie bardzo incydentalnie się ten temat pojawiał (...) i tak naprawdę ostatnie lata to jest dopiero przywracanie nie tylko pamięci, ale i wiedzy na temat podziemia antykomunistycznego. Myślę, że tego ciągle nie jest zbyt dużo" - dodał.

1 marca w ramach obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostanie także otwarta wystawa przygotowana przez poznański oddział IPN pn. "Niech polska ziemia utuli do spokojnego snu# Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego".

Dzień później w Bibliotece Raczyńskich ma się odbyć dyskusja o książce "Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945-1956" pod redakcją naukową Agnieszki Łuczak i Aleksandry Pietrowicz z Centrum Edukacyjnego IPN.

4 marca natomiast odbędzie się I Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej, organizowane pod patronatem prezesa IPN.

21 marca w urzędzie wojewódzkim można będzie zobaczyć także wystawę pt. "Zaplute karły reakcji. Polskie podziemnie niepodległościowe w latach 1944-1956", również przygotowaną przez IPN.

W ramach obchodów na terenie Wielkopolski przeprowadzona zostanie także akcja honorowego dawstwa krwi "SpoKREWnieni służbą" - zbiórka krwi została objęta patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

[fot. prezydent.pl]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook