Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: mam pretensje do organizatorów Marszu

18.11.2017
MarszNiedodleglosci3
Prezydent: mam pretensje do organizatorów Marszu

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ma pretensje do organizatorów Marszu Niepodległości, że nie zwinęli transparentów z hasłami faszystowskimi, czy rasistowskimi. Przyznał jednak, że w 60-tysięcznym tłumie mogło być to trudne.

Prezydent powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", że nie można uogólniać i mówić, że w Polsce w trakcie Święta Niepodległości demonstrowało tysiące nazistów. - Tam były hasła, które być tam nie powinny i z którymi żaden uczciwy człowiek w Polsce zgodzić się nigdy nie powinien. Ale to był 60 tys. tłum, w którym może się zdarzyć taka sytuacja, że ktoś rozwinie taki transparent - zaznaczył.

- Oczywiście organizator powinien ingerować tutaj i (...) ja mam pretensje do organizatorów, że temu nie zapobiegli - powiedział Andrzej Duda.

Jak dodał, z drugiej strony trzeba starać się patrzeć obiektywnie na takie zdarzenie. - A obiektywnie jest to bardzo trudne - jeżeli marsz liczy 60 tysięcy ludzi - ocenił prezydent.

- Wśród tych 60 tysięcy ludzi, takich którzy mieli transparenty (z hasłami faszystowskimi) to był jakiś promil. Reszta - zdecydowana większość - to byli ludzie, którzy przyszli z patriotycznych pobudek w radosnej atmosferze świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości. Uczciwi ludzie, normalni obywatele o uczciwych, praworządnych poglądach - powiedział Andrzej Duda.

- Nie ma żadnych wątpliwości - zaszkodziło to (transparenty) Polsce - podkreślił prezydent.

Pytany, czy bierze pod uwagę, że mogła być to prowokacja, prezydent odparł, że trudno mu to ocenić, ale - jak ocenił - jeżeli ktoś miał na względzie zaszkodzenie Polsce, to mu się to udało.

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł marsz zorganizowany przez środowiska narodowe z okazji Święta Niepodległości; oburzenie wywołały niektóre prezentowane na Marszu Niepodległości transparenty z hasłami m.in.: "Biała Europa", "Wszyscy różni, wszyscy biali".

PAP
Fot: AC

Warto poczytać

 1. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 2. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 3. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 4. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 5. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 6. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 7. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook