Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: Liczę na polsko-izraelską współpracę

19.01.2017

Najlepszą gwarancją światowego pokoju jest solidarna, prowadzona z determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym - powiedział w Izraelu prezydent Andrzej Duda. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania - dodał.

"Najlepszą gwarancją światowego pokoju i bezpieczeństwa jest solidarna, prowadzona z konsekwencją i determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym. Kluczowym tego elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania i obrony wszędzie tam, gdzie działają czynniki, stanowiące realne zagrożenie dla stabilności i pokoju, niezależnie od miejsca czy charakteru tego zagrożenia, konwencjonalnego bądź hybrydowego" - powiedział w czwartek Duda, który w Jerozolimie wziął udział w spotkaniu organizowanym przez Israel Council on Foreign Relations i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. 


Zdaniem prezydenta "trzeba doprowadzić do sytuacji, w której każdy, kto choć na chwilę ulegnie pokusie działania wedle logiki prawa siły, a więc z użyciem środków militarnych, szybko zrozumie, że zwyczajnie mu się to nie opłaca". 

"Właśnie na tym mechanizmie opiera się prawdziwa siła prawa" - podkreślił Duda. Dlatego - przekonywał prezydent - strategicznym celem Polski jest jak najszybsza implementacja wszystkich decyzji podjętych przez NATO podczas szczytu w Warszawie w 2016 roku. 

"Dotyczy to zwłaszcza ustanowienia wysuniętej, wzmocnionej obecności Sojuszu na tzw. wschodniej flance, a także intensyfikacji i współpracy z partnerami w basenie Morza Bałtyckiego oraz na wschodzie, wszędzie tam, gdzie prowadzone są dziś agresywne działania podważające europejski ład, oparty na umowach międzynarodowych" - sprecyzował. 

"Bezpieczeństwo poprzez odstraszanie nie wyklucza dialogu, przeciwnie - zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy gotowi do dialogu" - zadeklarował Duda. Jak jednak zastrzegł, aby ten dialog był efektywny musi być prowadzony z pozycji zaufania do własnego potencjału obronnego. 

"Właśnie dlatego Polska sukcesywnie zwiększa swoje nakłady na siły zbrojne i przeprowadza ich dynamiczną modernizację" - wyjaśnił prezydent. Podkreślił też, że bardzo liczy na polsko-izraelską współpracę w dziedzinie obronności. 

"Odpowiedzialna polityka bezpieczeństwa musi jednak wykraczać poza bezpośrednie sąsiedztwo, w gronie naszych sojuszników wielokrotnie podkreślałem, że Polska sprzeciwia się tzw. regionalizacji bezpieczeństwa i jego reglamentacji, pomiędzy poszczególne obszary" - zaznaczył prezydent. Jak podkreślił, wszyscy nasi sojusznicy zasługują na bezpieczeństwo w takim samym stopniu. Dlatego - tłumaczył Duda - Polska angażuje się w zwalczanie zagrożeń na Bliskim Wschodzie i w regionie Morza Śródziemnego. 

"Jesteśmy aktywnym członkiem międzynarodowej koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, w ramach operacji Inherent Resolve uruchomiliśmy dwa kontyngenty wojskowe: powietrzny, realizujący zadania rozpoznawcze, i szkoleniowy" - zaznaczył. Prezydent wyraził "głębokie uznanie dla działań Izraela na rzecz zwalczania terroryzmu". Zdaniem Dudy, "Polskę i Izrael łączą bardzo dobre stosunki, a nasze narody - ponad 1000-letnie dzieje wzajemnych relacji". 

Jak ocenił, niezbędna jest perspektywa współdziałania Polski i Izraela w przestrzeni międzynarodowej. 

"W ciągu kilku ostatnich lat historia gwałtowne przyspieszyła, pojawiły się nowe wyzwania i zagrożenia, na które powinniśmy wspólnie szukać odpowiedzi" - oświadczył prezydent. 

"Jestem głęboko przekonany, że budowa trwałych i dojrzałych relacji pomiędzy narodami powinna się opierać nie tyle na doraźnych interesach, ile na wspólnie wyznawanych zasadach i wartościach. Dlatego priorytety prowadzonej przeze mnie polityki ogniskują się wokół dwóch uniwersalnych pojęć: bezpieczeństwa oraz wspólnoty" - powiedział Duda. Jak ocenił, poczucie bezpieczeństwa oraz przynależności do wspólnoty to "podstawowe pragnienie naszych społeczeństw". 

Szczególne znaczenie ma dla Polski więź transatlantycka. Jak mówił Duda, Polska liczy na owocną współpracę z nową administracją USA, w tym w kwestiach obronności, energetyki czy innowacji. Prezydent podkreślił, że Polska angażuje się też we wzmacnianie współpracy w naszym regionie Europy Środkowej, a także w regionie tzw. Trójmorza. Zapowiedział, że w lipcu we Wrocławiu odbędzie się drugi szczyt państw Trójmorza. 

Zapewnił, że Polska jest rzecznikiem jedności europejskiej, opowiada się jednak za reformami UE, które powinny wzmocnić zaufanie obywateli do Unii oraz wzmocnić jej konkurencyjność gospodarczą. Na zakończenie wizyty Duda złoży wieniec na brytyjskim cmentarzu wojennym w Ramli, gdzie znajdują się 272 polskie groby żołnierskie z lat 1940-1947.

wkt/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 2. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 3. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 4. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 5. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

 6. Jaroslaw-Kaczynski-na-wakacjach-20082018 20.08.2018

  Jarosław Kaczyński zatroskany stanem opozycji w Polsce? Wymowne zdjęcia z wakacji prezesa PiS

  Beskid Sądecki stał się celem wakacyjnej podróży prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zdjęcia z jego wędrówek po okolicznych górach zamieścił na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński

 7. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 8. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook