Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent i premier będą gośćmi zjazdu "Solidarności"

23.11.2016

Prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło wezmą udział w inauguracji 28. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", który w czwartek rozpocznie dwudniowe obrady w Płocku.

Prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło wezmą udział w inauguracji 28. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", który w czwartek rozpocznie dwudniowe obrady w Płocku. Ich tematem będzie m.in. realizacja "Umowy programowej" z prezydentem i deklaracji wyborczych PiS.

Część obrad, które odbywać się będą w płockiej hali widowiskowo-sportowej Orlen Arena, poświęcona zostanie zmianom w statucie związku. Na zjazd przyjedzie 325 działaczy "Solidarności" z całej Polski, w tym szefowie zarządów regionów i rad krajowych poszczególnych sekretariatów branżowych, a także przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów. Planowane są wystąpienie prezydenta oraz premier.

"Po pierwsze podsumujemy ostatnie dwa lata obecnej kadencji związku, bo jesteśmy akurat w samym jej środku, przede wszystkim w kontekście realizacji postulatów Solidarności. Stąd obecność na zjeździe prezydenta i premier. Odpowiemy sobie na pytanie, na ile +Umowa programowa+ z prezydentem jest realizowana i na ile PiS realizuje swoje deklaracje wyborcze dotyczące spraw pracowniczych. To będzie pierwsza, główna część obrad" - powiedział PAP rzecznik prasowy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski.

W maju 2015 r., w trakcie kampanii przed wyborami prezydenckimi, Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" udzieliła poparcia Andrzejowi Dudzie. W zawartej ze związkiem "Umowie programowej" wtedy jeszcze kandydat PiS na prezydenta zobowiązał się realizacji swego programu, przedstawionego w kampanii, opartego na czterech filarach: rodzina, praca, bezpieczeństwo i dialog.

Andrzej Duda zadeklarował wówczas m.in., że będzie prowadził politykę zmierzającą do obniżenia wieku emerytalnego i powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy, a także zapewnienia rodzinom wychowującym dzieci dodatkowego wsparcia. Zobowiązał się też do przywrócenia odpowiedzialności państwa za zdrowie obywateli i reformy szkolnictwa, skutecznej walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym zwiększenia wysokości progów dochodowych uprawniających do świadczeń socjalnych oraz do wprowadzenia sprawiedliwego systemu podatkowego.

Jak zapowiedział rzecznik przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", zasadnicza część zjazdu dotyczyć będzie również dialogu społecznego i funkcjonowania powołanej przez prezydenta w 2015 r. Rady Dialogu Społecznego, której od października przewodniczy prezydent Konfederacji "Lewiatan" Henryka Bochniarz. Uczestnicy zjazdu wezmą udział w panelu dyskusyjnym "Kodyfikacja prawa pracy szansą na rozwój dialogu społecznego", przygotowanym przez ekspertów Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

W Radzie Dialogu Społecznego, której wcześniej przewodniczył szef "Solidarności" Piotr Duda, zasiadają przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych i rządu oraz przedstawiciele: prezydenta, prezesa NBP i GUS. Na mocy ustawy gremium to zastąpiło Komisję Trójstronną, która od czerwca 2013 r. nie zbierała się w pełnym składzie po tym, jak związki zawodowe zawiesiły swój udział w niej "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska.

"Jesteśmy rok po funkcjonowaniu Rady Dialogu Społecznego. Przewodniczący Solidarności Piotr Duda przekazał kierowanie pracami tego gremium pani prezydent Henryce Bochniarz, która również będzie gościem zjazdu. Powiemy sobie więc jak ten rok dialogu funkcjonował" - podkreślił Lewandowski.

Dodał, że w drugiej części zjazdu delegaci podejmą decyzje w sprawie zmian w statucie związku, który wymaga uporządkowania.

"Będziemy porządkować gros zapisów statutu, który powstał w 1980 r. Przez te lata był on wiele razy zmieniany, nowelizowany, powstało wiele nowych zapisów. To powoduje, że statut wymaga dosyć gruntownego uporządkowania. Będziemy więc zmieniali kilkadziesiąt paragrafów, przy czym nie będzie to rewolucja, a właśnie takie porządne porządkowanie, by statut był wewnętrznie bardziej spójny" - wyjaśnił Lewandowski.

W trakcie czwartkowej inauguracji 28. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" najbardziej zasłużonym członkom tego związku prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe.

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook