Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: "Dzięki wam wydostaliśmy się na wolność"

25.06.2016

40 lat temu, 25 czerwca 1976 r., w wielu zakładach pracy zorganizowano strajki w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Protesty brutalnie stłumiła milicja i SB. W całym kraju aresztowano ok. 2,5 tys. osób.

"To te wydarzenia, ta wściekłość i okrucieństwo z jaką władza zaatakowała robotników, były przełomem naszej historii, który wywołał „Solidarność” - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 40. rocznicy protestów robotniczych w Radomiu w 1976 roku.

"Powstał związek zawodowy robotników i inteligentów. Związek zawodowy dla wszystkich. Tamten protest był momentem, który wywołał solidarność. Od tego momentu narodził się sojusz między polską inteligencją a robotnikami. Sojusz wzajemnego zrozumienia i wzajemnego wsparcia. To po protestach w Radomiu, Ursusie, Płocku. Po ścieżkach zdrowia, pałowaniu, wyrzucaniu z pracy, po wiezieniach, procesach i wielkiej niesprawiedliwości, inteligenci stworzyli Komitet Obrony Robotników. To Jacek Kuroń, to Jan Józef Lipski, Piotr Naimski, Antoni Macierewcz, to polscy inteligenci, którzy powiedzieli - robotnicy nie zostaną sami. Musimy być między sobą solidarni. Nikt nie będzie nazywał uczciwych ludzi „warchołami”. Ich rodziny nie zostaną bez pomocy. Wtedy też powstaje ROPCiO, z Andrzejem Czumą, Leszkiem Moczulskim. Zaczyna się sojusz pomiędzy robotnikami a polskainteligencja, który wzmacnia potem Jan Paweł II, swoimi wizytami i swoimi słowami o wezwaniu ducha świętego, by odnowił oblicze tej ziemi" - mówił Duda.

"Gdyby nie było Radomia, tego bohaterstwa, może nie byłoby „Solidarności”. To dzięki wam wydostaliśmy się na wolność. I dziś z przedstawicielami władzy polskiego państwa chylimy czoła przed pomnikiem bohaterów Radomskiego Czerwca" - powiedział prezydent.

"Można tylko zadać sobie pytanie dlaczego to właśnie tutaj, w Radomiu, władza ludowa jako niby władza robotników zareagowała z taką wściekłością na protest robotników walczących o swoją godność. Dlaczego rzuciła się, by pałować w okrutny sposób. Dlatego, że przeżyła tutaj srogi zawód i dlatego zareagowała tak wściekle. To było wielkie miasto robotników. Od kiedy powstał Centralny Okręg Przemysłowy, a także po wojnie, rozbudowywał się przemysł. To tutaj komuniści uważali, że propaganda działa najlepiej. I gdzie jak gdzie ale w czerwonym, robotniczym Radomiu nikt nie powie nic na ich władzę. Ale bardzo się pomylili, bo robotnicy okazali się mądrzy. Bo ludzie Radomia okazali się znacznie inteligentniejsi niż się wydawało zgnuśniałej komunistycznej władzy. I nie pozwolili odebrać sobie godności. Obniżyć poziomu swojego życia i podeptać swojej pracy. Stanęli w obronie swoich podstawowych praw. Stanęli w obronie godności swoich rodzin. Czego chcieli? Zwykłej sprawiedliwości"– przemawiał Andrzej Duda."Robotnicy kiedy już zdobyli komitet, zerwali czerwoną flagę i zawiesili biało-czerwoną. Pokazali co tak naprawdę jest dla nich ważne. Pokazali, że tu jest Polska. To polscy robotnicy, to polscy patrioci, którzy chcą żyć i pracować pod polską flagą" - stwierdził.

"III RP zapomniała o Radomiu. Nie realizując swoich zobowiązań. Ale Radom to miasto historii polskiego przemysłu. Jestem dzisiaj z Wami, by pamiętać o bohaterach tamtych dni, ale tęz po to, by powiedzieć im, że ich walka nie poszła na marne" - powiedział.

"Wreszcie w naszym kraju zostanie wprowadzona zasada zrównoważonego rozwoju, dbania o to, by państwo rozwijało się równomiernie. Jako prezydent zobowiązuje się jako prezydent, by te plany gospodarcze zostały zrealizowane. By zasada sprawiedliwego rozdziału dóbr i funduszy na rozwój były sprawiedliwe rozdzielane." - mówił prezydent.


Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje zakończone starciami z milicją. W Radomiu doszło do dramatycznych walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów. W Ursusie, a także w Płocku, wieczorem interweniowały siły ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej). Manifestacje praktycznie dobiegały końca, bo władze ogłosiły, że wycofują się z podwyżek.

W związku z tym środowisko organizujące pomoc postanowiło sformalizować swoją działalność. 23 września 1976 roku powołany został "Komitet Obrony Robotników - ofiar represji w związku z wydarzeniami 25 Czerwca 1976". Sygnatariuszami powołania Komitetu było 14 osób, które jednocześnie ogłosiły "Apel do społeczeństwa i władz PRL", broniący robotników skazywanych po 25 czerwca i wzywający do solidarności w ich sprawie.


Twórcy Komitetu powoływali się na obowiązujące w PRL prawo, zgodnie z którym np. powołanie komitetów przeciwpowodziowych nie wymagało zgody władz administracyjnych. Jawna aktywność (z wyjątkiem działalności wydawniczej) stała się najważniejszą cechą KOR. Z czasem zaczęli przystępować do niego kolejni ludzie, a w lecie 1977 roku, po amnestii dla uczestników wydarzeń czerwcowych, przekształcił się w Komitet Samoobrony Społecznej "KOR" i stał się najsilniejszym ośrodkiem tzw. opozycji demokratycznej w PRL. Komitet rozwiązał się w 1981 roku, po powstaniu NSZZ "Solidarność".

kk/PAP

[fot. PAP/Wojciech Pacewicz]


Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook