Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Duda: "Senat jest symbolem suwerennej Polski"

12.11.2015

„Dziękuję za tę możliwość otwarcia pierwszego posiedzenia. Ogromnie się cieszę, że mogłem się z państwem spotkać. Życzę owocnej pracy przez cztery lata”.

Prezydent Andrzej Duda otworzył pierwsze posiedzenie Senatu IX kadencji. W krótkich słowach do senatorów przypominał o ich roli i prosił o pomoc przy tworzeniu dobrego prawa.

Publikujemy przemówienie prezydenta: „Szanowni Państwo Marszałkowie, Senatorowie, Ekscelencjo, dostojni goście, panie prezesie, szanowni państwo, Otwieram pierwsze obrady Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji.

Przede wszystkim chcę podziękować wyborcom – tak jak dziękowałem w Sejmie. Wyborcom, którzy wybierali swoich kandydatów w tych wyborach, niezależnie od barw partyjnych. Wybory są najważniejszym aktem demokracji, przebiegły sprawnie. Dziękowałem już sędziemu Hermelińskiemu za sprawne przeprowadzenie i ogłoszenie wyników.

To było bardzo ważne, zwłaszcza w aspekcie doświadczeń, które mieliśmy do czynienia nie tak dawno. Przywraca to wielu ludziom wiarę w to, że demokracja w Polsce jest prawdziwa.

Myślę, że na dojrzałą demokrację w naszym kraju wskazuje wynik tych wyborów – wynik niespodziewany, bo wynik, który odwrócił scenę polityczną. Dziś Prawo i Sprawiedliwość i Zjednoczona Prawica zdobyły większość samodzielną, pozwalającą na przyjęcie każdej uchwały. To jest istotne, bo chcę powiedzieć z całą mocą: to wielka odpowiedzialność za to, czy umowa ze społeczeństwem, która została podjęta w czasie kampanii, zostanie zrealizowana. Mówię to z pełną świadomością wiedzy, że jesteście izbą wyższą parlamentu, ale izbą niezwykle ważną.

Ponad 500 lat tradycji. To izba symboliczna, bo trwały i trwają dyskusje, czy Senat powinien istnieć – to jedna z najstarszych instytucji ustrojowych, ale zarazem na przestrzeni dziejów było tak, że ilekroć byliśmy napadani, i byliśmy państwem zniewolonym, to Senat był likwidowany.

Senat jest symbolem wolnej, suwerennej i niepodległej Polski. Jeszcze jedna uwaga, wynikająca z moich doświadczeń – poza warstwą symboliczną Senat odgrywa poważną rolę. Niektórzy poważnie, niektórzy trochę prześmiewczo mówią o izbie refleksji i zadumy. Tak, to izba refleksji nad tym, co zrobił Sejm. To jest ostatnia szansa na to, aby czasem poprawić błędy, które w toku prac sejmowych, batalii pojawiają się w efekcie prac izby niższej.

Ta szansa powinna być za każdym razem w sposób dobry, rzetelny i uczciwy, z pożytkiem dla RP i Polaków, wykorzystywana. To wielkie państwa zadanie. Wielu jest na tej sali nowych senatorów, ale są i doświadczeni politycy, którzy zasiadają w Senacie od kilku kadencji. Znaliście mnie państwo, gdy przychodziłem tutaj na posiedzenia plenarne i komisji, jako wiceminister sprawiedliwości, minister w kancelarii prof. Lecha Kaczyńskiego. Pamiętam spotkania, dyskusję i atmosferę pracy w Senacie. To była dosyć dobra atmosfera, biorąc pod uwagę temperaturę w naszym kraju.

To była wysoka jakość pracy, a dyskusje – poza nielicznymi wyjątkami – były merytoryczne. Chciałbym prosić jako prezydent, żebyście to zintensyfikowali, by praca w Senacie nad ustawami była pracą refleksji. Mało, żebyście byli państwo aktywni w przekonywaniu swoich kolegów i klubów, by państwa poprawki, najczęściej dobre poprawki, były przyjmowane. (…)

Mówię to nie bez kozery – później, właściwie od państwa, ustawa trafia na biurko prezydenta, przy którym ja mam dzisiaj zaszczyt zasiadać. Moim obowiązkiem jest wziąć tę ustawę i dokonać wyboru. Niezwykle ważna jest jakość tej ustawy, także jakość od strony prawnej. (…) Chciałbym, byśmy współdziałali.

Chciałbym prosić o jeszcze jeden element – państwo tu w parlamencie macie wielką rolę współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Chciałbym, by ta rola się intensyfikowała. Tak jak zadeklarowałem w czasie swojego wystąpienia w dniu zaprzysiężenia w Sejmie, utworzyłem biuro do spraw kontaktów z Polonią i Polakami za granicą. Nadzoruje je obecny na sali pan minister Adam Kwiatkowski. Prosiłbym o współpracę z panem ministrem, prosiłbym o to, by ze wszystkimi inicjatywami, w których jako prezydent mogę pomóc, nie wahaliście się państwo do mnie przychodzić. (…) Będzie dyżur moich przedstawicieli, by choćby w taki sposób prezydent był dostępny blisko. W sprawach zwykłych, codziennych. Te dyżury będą najprawdopodobniej w czwartki.

Wszyscy wiedzą, z jakiej opcji politycznej się wywodzę, nikt nie ma wątpliwości na tej sali. Ale chcę, byście wiedzieli jedno: rozumiem, że zostałem wybrany na urząd prezydenta, wiem, jakie są związane z tym obowiązki i prawa, wiem, jak powinien działać prezydent. Mam nadzieję, że i państwo pod koniec 4-letniej kadencji, że i państwo takie zdanie będziecie mieli.

Jeszcze raz bardzo serdecznie państwu gratuluję – wygrać w jednomandatowym okręgu to nie jest prosta sprawa. Wiem, bo też wygrałem w jednomandatowym. I dlatego składam wszystkim państwu najserdeczniejsze gratulacje. I jeszcze raz dziękuję za tę możliwość otwarcia pierwszego posiedzenia. Ogromnie się cieszę, że mogłem się z państwem spotkać. Życzę owocnej pracy przez cztery lata”.

TK,wPolityce.pl

[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 2. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 3. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook