Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: Czas na politykę historyczną z prawdziwego zdarzenia

16.02.2016

Andrzej Duda zainicjował posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju.

„Nikt chyba nie ma wątpliwości, że już w samej preambule nawiązanie do historii Rzeczpospolitej, nawiązania są jasne i ewidentne. Mowa jest o dorobkach poprzednich pokoleń, o bohaterach, o chrześcijańskich korzeniach państwa polskiego, tradycji na której wyrośliśmy jako następstwa poprzednich pokoleń. Preambuła mówi o naszych czasach. Mówi o nich prawdziwie. Jasno każąc opierać się na 1050 latach historii Polski. W tym roku wypada ta niezwykle ważna rocznica jeśli chodzi o to kim jesteśmy,  skąd pochodzimy i jak jesteśmy ukształtowani” – powiedział Andrzej Duda.

 „Jeżeli popatrzymy na tę preambułę, bez oceniania tej konstytucji, to zapytajmy się, czy na przestrzeni ostatnich lat ten wątek nakazany w wielkim przesłaniu preambuły został zrealizowany. Odpowiedź jest smutna. Otóż nie został zrealizowany albo a na pewno nie został zrealizowany tak jak to powinno być. Nie jest prowadzenie polityki historycznej w przestrzeni międzynarodowej tylko polityka o charakterze reaktywnym, czyli reagowanie na poniżanie narodu polskiego i pomijaniu i znieważaniu narodu polskiego poprzez zakłamanie historii i tworzenie faktów, które nigdy nie miały miejsca, więc są kłamstwem historycznym” – mówił.

 „Dzisiaj naszym wielkim obowiązkiem jest stworzenie ram działania państwa polskiego, i w sensie instytucjonalnym i sensie edukacyjnym, by realizowana była polityka historyczna z prawdziwego zdarzenia. Patrząc na naszych sąsiadów widzimy, ze można prowadzić ofensywna politykę historyczna. Jeżeli jest realizowana konsekwentnie to osiąga zamierzone cele.”  Prezydent zwrócił też uwagę na ogromny problem z jakim boryka się polska szkoła. Poprzednia władza ograniczyła nauczanie historii w szkołach do minimum. Przypomniał, że nauka historii jest podstawą patriotycznego wychowania młodzieży.


„Nie zbuduje się młodych pokoleń przywiązanych do swojej ojczyzny, jeżeli  nie będą dumni ze swojej tradycji. Jeżeli nie będą tej tradycji znali, bo nikt im tej tradycji nie przekaże. To wielka rola szkoły i edukacji” - powiedział. „Wielka polityka historyczna wymaga nakładów. To jest pokazanie tych elementów, które tę dumę budują. Trzeba ją prowadzić, by miały wydźwięk nie tylko wewnętrzny, by kreowały prawdziwy wizerunek Polaków w przestrzeni międzynarodowej” – dodał. „Narodowa Rada Rozwoju ma być tym podmiotem, który buduje strategię na najbliższe lata i na najbliższe dziesięciolecia” – powiedział. „To też te momenty, gdy Polska ratowała Europę. Ratowaliśmy, jeśli nie tylko przed wielkim kryzysem, to można powiedzieć, że przed klęską. Tak jak wtedy kiedy polska armia pod wodzą Jana III Sobieskiego zatrzymała nawałę turecką pod Wiedniem. Czy tak jak wtedy kiedy polska armia pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego zatrzymała pod Warszawą armię sowiecką, która jak wiemy chciała wtedy zanieść ten wspaniały ustrój na całą Europę i wszystkich w ten sposób uszczęśliwić. A to, że wtedy zatrzymaliśmy tę nawałę jest naszą zasługą. Jest zasługą krwi, którą przelali polscy żołnierze. Chłopcy, którzy nie wrócili do domów i których krzyże zostały na polach tutaj pod Warszawą. Mamy prawo być z tego dumni. Tak jak z tego, że w czasie II Wojny Światowej nie było instytucjonalnej kolaboracji z Niemcami. Nie było polskiego rządu współdziałającego z Niemcami. Tu była pełna okupacja, a polscy żołnierze walczyli na wszystkich frontach wojny. Bo zawsze byliśmy po stronie wolnego świata. To nie mur berliński spowodował zmianę ustrojową w Europie, to „Solidarność” doprowadziła do tego, że do upadku Muru Berlińskiego mogło dojść” – mówił prezydent.

„Czy to nie wystarczy, by być dumnym, by z podniesioną głową i bez kompleksów patrzyć na resztę Europy i resztę świata?” – pytał prezydent Andrzej Duda.

Mly

fot. [twitter/prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 2. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 3. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 4. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 5. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 6. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 7. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook