Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydencka para spotkała się z kobietami chorymi na raka

08.03.2017

Prezydencka para: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkała się w środę z paniami, które dotknęła choroba nowotworowa.

Prezydencka para: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkała się w środę z paniami, które dotknęła choroba nowotworowa. Uczestnicy debaty przekonywali, że w walce z rakiem szczególne ważne jest wsparcie ze strony osób bliskich, ale też organizacji niosących pomoc chorym.

W spotkaniu pod hasłem "Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę", które odbyło się z inicjatywy Pierwszej Damy, z okazji Dnia Kobiet, wzięły udział m.in. prezes Fundacji "Żyjmy Zdrowo" Iwona Schymalla, szefowa Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" Krystyna Wechmann, onkolog, dr Elżbieta Senkus Konefka, psycholog Maria Rotkiel oraz działaczki Fundacji "Rak'n'Roll" - Marta Ozimek-Kędzior i Agnieszka Baka. Obecne były również kobiety, które zmagały się lub zmagają z chorobą nowotworową.

Agata Kornhauser-Duda przekonywała, że kobiety lubią być razem, nie tylko w chwilach radosnych, ale także wówczas, gdy pojawiają się troski i problemy. "Myślę, że to właśnie bycie razem i ta nasza kobieca szczególna wrażliwość budzą siłę, a przede wszystkim powodują, że można zrobić cos dobrego" - podkreślała prezydencka małżonka.

Jak mówiła, inspiracją do tego, by zorganizować środowe spotkanie, były jej wcześniejsze rozmowy z pacjentkami chorymi onkologicznie. "Muszę przyznać, że te spotkania były z jednej strony dla mnie w pewnym sensie zaskakujące, ale z drugiej strony - niezwykle budujące, ponieważ poznałam uśmiechnięte, pełne życia panie, które często, choć osłabione chorobą, to emanujące taką niezwykłą energią, entuzjazmem i siłą" - zaznaczyła Kornhauser-Duda.

Jej zdaniem, kobiety niezależnie od wieku, wykształcenia i poglądów politycznych chcą i mogą działać razem, a także potrafią w piękny sposób celebrować życie, nie szczędząc innym dobrego słowa i uśmiechu.

Prezydent Duda zauważył, że w chorobie człowiek jest sam, w tym znaczeniu, że dotyka ona właśnie jego. "Nawet ci najbliżsi, którzy są wokół, w oczywisty sposób nie do końca są w stanie zrozumieć co to znaczy być dotkniętym chorobą, obawą o życie swoje, ale najczęściej nawet nie tyle o swoje, ale przede wszystkim o przyszły los najbliższych - dzieci, rodziny, o to wszystko, co zdarzy się w przyszłości" - zauważył Duda. "Chciałbym życzyć paniom, wszystkim w Polsce, kobietom przede wszystkim, ale generalnie wszystkim ludziom, którzy są dotknięci chorobami, aby mimo tego, że w chorobie są sami, nigdy nie byli samotni" - powiedział prezydent.

Nawiązując do hasła środowego spotkania, Duda zgodził się, że w kobietach jest ogromna wrażliwość. "Ona nie tylko budzi siłę w kobietach wzajemnie, ale ona budzi siłę także i w całym otoczeniu. Ona budzi siłę także i w mężczyznach - mogę panie, jako mężczyzna, o tym zapewnić" – zaznaczył, przekonując, że on i Agata Kornhauser-Duda również tworzą parę którą się wzajemnie wspiera. "Kobieta wrażliwość mojej żony budzi siłę także we mnie" - podkreślił, zapewniając że zawsze jest gotów wspierać inicjatywy na rzecz kobiet, osób chorych lub w inny sposób potrzebujących pomocy.

Uczestniczki środowego spotkania, tak jak prezydent Duda podkreślali, że w podczas leczenia raka szczególne ważne jest wsparcie.

Marta Ozimek-Kędzior przypomniała, że Fundacja uruchomiła w zeszłym roku program "Boskie Matki", który oferuje opiekę dla pacjentek onkologicznych, które spodziewają się dziecka. Przekonywała, że rak i ciążę da się pogodzić. "Tam mamy wsparcie ginekologów, onkologów, położników, położników, psychologów, dietetyków, rehabilitantów i też coś, czym Fundacja +Rak'n'Roll+ zawsze mocno stoi, czyli troską o kobiecość" - zaznaczyła Ozimek-Kędzior.

Agnieszka Baka wspominała, że to ją m.in. choroba nowotworowa dotknęła kiedy była w ciąży. "Czy ja spotkałam na swoje drodze kogoś kto mnie wspierał? Tak - spotykałam chyba tylko osoby, które mnie wspierały, począwszy od przyjaciół rodziny, skończywszy na lekarzach" - podkreślała działaczka Fundacji "Rak'n'Roll".

Dr Elżbieta Senkus-Konefka zachęcała z kolei kobiety dotknięte nowotworem, by nie rezygnowały z dotychczasowego życia. "Są okresy, kiedy trzeba zwolnić, ale zdecydowanie (ważna jest) normalność - jeżeli pani pracowała rok temu, to ma pani dalej tak samo pracować, jeśli pani zajmowała się domem, to ma pani zajmować się domem. Przeniesienie z kategorii pracujących do kategorii rencistów oznacza przesunięcie z kategorii +zdrowych+ do kategorii +chorych+. Tego trzeba unikać" - mówiła onkolog.

Agata Kornhauser-Duda objęła także patronat nad kampanią edukacyjną dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi "Wykorzystaj czas na życie!". W jej ramach powstał m.in. film dokumentalny, którego fragment zaprezentowano w środę w Pałacu Prezydenckim. Bohaterkami obrazu jest pięć kobiet, które wygrały walkę z nowotworem oraz ich bliscy. Panie opowiadają w filmie o swych doświadczeniach w walce z chorobą; ich rodziny - m.in. o obawach o zdrowie i życie ukochanej osoby.

[fot.  PAP/Rafał Guz]

Marta Rawicz (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 2. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 3. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 4. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 5. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 6. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook