Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes PiS w Święto Niepodległości: "Zdawanie się na innych jest błędem"

11.11.2016

Jarosław Kaczyński wraz z delegacją polityków Prawa i Sprawiedliwości złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

"Dzisiaj 11 listopada, święto niepodległości, narodowe, rocznica faktu, który był niezmiernie ważny w naszej historii. Moment odzyskania własnego państwa dla każdego normalnego narodu jest czymś o najwyższej wadze, tak jak utrata tego państwa była skrajnym nieszczęściem.Udało się po 123 latach - walk, powstań, działań, które rozpoczęto jeszcze w latach 80.XIX wieku, a potem 90. i w I wojnie światowej. Mieliśmy Czyn Zbrojny, wysiłki dyplomatyczne, połączenie czynu i myśli. Myśli politycznej, niekiedy bardzo przenikliwej, i działań zbrojnych, pełnych determinacji, bo to przecież bardzo wysoka jakość oddziałów legionów, bohaterstwo i kunszt wojenny. 

Wszystko to doprowadziło do tego, że nasi zaborcy z zachodu i południa doszli do wniosku, że warto jest postawić sprawę niepodległości polskiej na forum międzynarodowym. Stąd deklaracja dwóch cesarzy i początek bezpośredniej drogi do odzyskania niepodległości.

Dni listopadowe przyniosły już niepodległe państwo - o wąskich granicach, które musiało walczyć o przetrwanie i rozszerzenie granic, ale szybko to państwo się organizowało i korzystało z dorobku poprzednich lat. Musimy się do tych wzorów odwoływać - Polska nie powstałaby, gdyby nie czyny Polaków. Nie powstałaby w wyniku działań innych, wszelkiego rodzaju zdawanie się na innych jest zawsze błędem. Trzeba tu w Polsce działać i odnosić sukcesy. I to jest droga, którą wybraliśmy, podejmując dzieło naprawy Rzeczypospolitej; dzieło, którego sensem jest uczynienie z Polski państwa liczącego się i rzeczywiście suwerennego. Takiego, którego decyzje są przyjmowane i akceptowane przez innych. Przez lata było inaczej, dziś trzeba toczyć o to walkę i będziemy to robić: i wobec partnerów z UE, NATO, ale i w Polsce, wobec tych, którzy myślą w anachronicznych kategoriach" - mówił.

Jak mówił Kaczyński, jest przekonany, że także ideowi przeciwnicy z czasem przyznają rację działaniom dzisiejszych rządzących. "Mam nadzieję, że będziemy się umieli zjednoczyć wokół idei, która służy Polsce jako wspólnocie, ale i wszystkim Polakom, którzy chcą tutaj żyć i odnosić sukcesy, mieć perspektywy przyszłości" - zakończył prezes PiS.

kk/wPolityce.pl

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook