Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes PiS o Polakach ratujących Żydów: ich wybory były decyzjami heroicznymi

26.11.2017
1270jarekk
Prezes PiS o Polakach ratujących Żydów: ich wybory były decyzjami heroicznymi

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników odbywającej się w niedzielę w Toruniu Międzynarodowej Konferencji "Pamięć i nadzieja", poświęconej Polakom ratującym Żydów w czasie drugiej wojny światowej, wskazał, że ich wybory były decyzjami heroicznymi.

Prezes PiS w swoim liście, odczytanym przez wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego, przytoczył słowa Jana Pawła II wygłoszone 38 lat temu na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Papież-Polak stwierdził wówczas: "pragniemy ogarnąć uczuciem największej czci każde z tych zwycięstw, każdy przejaw człowieczeństwa, które było zaprzeczeniem systemu systematycznego zaprzeczenia człowieczeństwa".

"Punktem wyjścia dla tych rozważań papieża-Polaka był - jak pamiętamy - heroiczny czyn św. Maksymiliana Marii Kolbe, który ofiarował się na śmierć głodową w zamian za zachowanie przy życiu nieznanego mu współwięźnia. To był wyjątkowy akt chrześcijańskiej miłości bliźniego. To było świadectwo wiary najwyższej próby. Ale ten jednostkowy, wielki duchowy triumf nad totalitarnym zniewoleniem ucieleśniał się w papieskim kazaniu niedającą się w praktyce ogarnąć różnorodność zwycięstw dobra nad skrajnym złem" - wskazał Kaczyński w liście, który podczas konferencji odczytał wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

Jego zdaniem jedną z takich manifestacji "duchowej siły i wolności, dochowywania wierności wartościom" była postawa Sprawiedliwych - Polaków ratujących Żydów.

"Ich wybory były decyzjami heroicznymi. Choć wokół szalał terror, choć za pomoc bliźniemu żydowskiego pochodzenia groziła całej rodzinie zazwyczaj okrutnie zadawana śmierć. Sprawiedliwi - na przekór atmosferze strachu i niepewności - ratowali prześladowanych Żydów. Wielu z nich - jak choćby rodzina Ulmów czy rodzina Kowalskich, by odwołać się do najbardziej znanych przykładów - za tę solidarność z drugim człowiekiem płaciła najwyższą cenę" - przypomniał Kaczyński.

Lider PiS zwrócił uwagę, że te "liczne akty afirmacji człowieczeństwa w czasach dziejowego kataklizmu, jakim była II wojna światowa, czynią Sprawiedliwych naszymi bohaterami, nakazują nam pielęgnować pamięć o ich heroizmie oraz szerzyć przez pogłębianie wiedzy prawdę o nich, prawdę o faktycznych rozmiarach pomocy udzielonej Żydom przez Polaków".

Kaczyński odniósł się również do tego, że obraz ten jest cały czas, z różnych przyczyn, zafałszowany. Jego zdaniem głównie z racji wieloletniego hołdowania przez polski establishment "pedagogice wstydu" i wynikającego z niej prowadzenia polityki. Ocenił, że trzeba temu zjawisku nieustannie przeciwdziałać.

Prezes PiS podziękował instytucjom i ludziom dobrej woli, dzięki którym możemy dziś oddawać sprawiedliwość Sprawiedliwym, a w szczególności organizatorom konferencji. Oddzielne podziękowania skierował do założyciela i dyrektora Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka za inicjatywę powstania kaplicy pamięci w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

"Składając hołd naszym bohaterom, módlmy się o to byśmy jako Naród, już nigdy nie musieli stawiać czoła jakiemukolwiek totalitaryzmowi" - zakończył Kaczyński.

W konferencji, która rozpoczęła się uroczystą mszą świętą uczestniczą m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, wicepremier Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta, szefowa kancelarii premier Beata Kempa, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak oraz wiceminister kultury Jarosław Sellin, jak również parlamentarzyści i przedstawiciele władz regionalnych i miejskich. Obecni są również świadkowie uratowanych przez naszych rodaków w czasie Holokaustu oraz przedstawiciele rządu i parlamentu izraelskiego, a także prezes fundacji "From The Depths" Jonny Daniels. W drugiej części konferencji spodziewana jest, ok. godz. 15,  premier Beata Szydło.

Organizatorami konferencji są: Instytut im. św. Jana Pawła II "Pamięć i Tożsamość", działający przy Fundacji Lux Veritatis, wraz z Fundacją "From The Depths", we współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej.

(PAP)

autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 4. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 5. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 6. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 7. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook