Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes IPN w Gdańsku: Musimy budować wspólnotę pamięci

18.11.2016

Musimy budować wspólnotę pamięci między nami i pokoleniami, które były oraz tymi, które nadejdą w przyszłości - powiedział w piątek w Gdańsku prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podczas otwarcia I Pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej.

Kongres został zorganizowany w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. -To w tej sali zaczął się ruch Solidarności, który upomniał się o wolność, prawdę i elementarne prawa człowieka, zmieniając oblicze Europy. Spotykamy się w Gdańsku, mieście wolności i solidarności, które odmieniło bieg historii- mówił szef IPN. W spotkaniu uczestniczyło ok. 250 osób, reprezentujących 80 fundacji i stowarzyszeń patriotycznych, w tym przedstawiciele czterech grupy rekonstrukcyjnych. 

-Były lata niepamięci, polityki wstydu, ale ten czas dobiegł końca. To dzięki państwa aktywności zmieniła się świadomość społeczna, a Instytut Pamięci Narodowej będzie wspierał taką działalność- zadeklarował Szarek, dodając, że w marcu 2017 r. zorganizowany zostanie w Warszawie ogólnopolski Kongres Pamięci Narodowej. 

Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku Karol Nawrocki, pomysłodawca I Pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej, wyjaśnił PAP, że kongres jest odpowiedzią na liczne prośby członków regionalnych fundacji i stowarzyszeń patriotycznych. -Chcieli, żebyśmy stworzyli pewną płaszczyznę porozumienia środowisk patriotycznych- mówił.

Podkreślił, że kongresowi przyświeca hasło "Musimy się na nowo policzyć!" wypowiedziane niegdyś przez legendarną działaczkę opozycji antykomunistycznej Annę Walentynowicz. Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podkreślał, że kierowany przez niego związek "walczy nie tylko o prawa pracownicze, ale też i o prawdę historyczną". -Przez ostatnie 27 lat zachłysnęliśmy się bowiem wolnością, ale zapomnieliśmy o prawdzie historycznej- dodał.  

-To potrzebna impreza, ponieważ mamy bardzo dużo oddolnych inicjatyw związanych z chęcią pielęgnowania polskiej historii i polskiej tradycji i one są bardzo żywiołowe i spontaniczne. I warto się poznać, spotykać i zobaczyć, co robimy -powiedział dziennikarzom wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin. 

Dodał, że tego typu inicjatywy wpisują się też w program obchodów 100-lecia polskiej niepodległości oraz program "Niepodległa", zaplanowany na lata 2017-2021. -Widać, że imprezy historyczne, które Polacy chcą spontanicznie organizować, są bardzo popularne. Z badań wynika na przykład, że Polacy pytani jak chcą obchodzić różnego rodzaju święta, na pierwszym miejscu wymieniają rekonstrukcje historyczne, widać więc jest taka potrzeba społeczna- ocenił Sellin. 

Gość kongresu, metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź apelował do zebranych, żeby "wracać do źródeł". -W Gdańsku te źródła to sala BHP, Stocznia Gdańska i Bazylika św. Brygidy jako świadek tamtych wydarzeń. Rzeczywistość tworzą czasy, ludzie i zdarzenia. I dobrze, że państwo na tej sali nie ulegli zaczadzeniu, któremu niestety wielu Polaków uległo- mówił hierarcha.


fot.[PAP/Rafał Guz]

pc/PAP


Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook