Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes Energii zapowiada głęboką restrukturyzację. Będą zmiany!

05.04.2017

Konieczność posprzątania „biznesowego układu” pozostawionego przez ludzi związanych z poprzednimi władzami, czyli duże zmiany w formie organizacji Grupy Energa, ograniczenie liczby prezesów, dyrektorów i członków zarządów w poszczególnych spółkach zapowiedział Daniel Obajtek, prezes Energi. Omówił także potrzebę zmniejszenia liczby spółek i zapowiedział obcięcie wydatków na kancelarie prawne, niepotrzebne ekspertyzy, PR i – jak się wyraził – „opinie do opinii na opinie”.

Prezes Energii odwołał się do ponad 50 spółek powołanych w obrębie Grupy przez poprzednie władze spółki. Zdaniem działaczy Prawa i Sprawiedliwości funkcjonowały one przede wszystkim jako synekury dla lokalnych działaczy Platformy. Prezes Obajtek nie chciał mówić o szczegółach dotyczących ewentualnych zarzutów dla zarządzających tymi spółkami. Zapowiedział jedynie, że ich liczba będzie zmniejszona a całość organizacji Grupy Energa poddana zostanie głębokiej restrukturyzacji.

Przypomniał także, że zarząd spółki prowadzi aktualnie rozmowy ze związkowcami działającymi w Grupie Energa i dodał, że w najbliższym czasie stronie społecznej zostanie przedstawiony projekt zmian. Nie chciał jednak opowiadać o konkretach dotyczących „biznesowego układu” funkcjonującego na Pomorzu.

„Pewne sprawy są sprawdzane, niekoniecznie przez Prokuraturę, bo są też inne organy, które badają pracę zarządzających spółkami. Kilka spraw zostało zgłoszonych, są aktualnie procedowane, nie wiem jak to się zakończy. Nie chciałbym jednak tak mocno odnosić się do historii. 48 firm i niszczenie tzw. core biznesu Energi jest faktem. Nie reformowano Grupy dlatego, że trudno się przekształca firmę funkcjonującą w swoim mateczniku. Teraz będziemy to zmieniać, już dokonaliśmy dużych cięć, czekają nas kolejne. Nie chcemy jednak zagmatwać się tylko w grzebaniu w przeszłości. Jeśli jest jakaś nieprawidłowość, to są odpowiednie organy, które powinny się tym zajmować”.

– mówił prezes Obajtek.

Zapowiedział jednocześnie, że nie jest to priorytetowy obszar jego działań.

„Moim zadaniem jest stworzenie wizji firmy. Dlatego pracujemy nad takim modelem Grupy, który niedługo zostanie przedstawiony związkom. Zajmujemy się reorganizacją departamentów, czego konsekwencją będzie zmniejszenie kadry dyrektorskiej. To jest część naszego zadania, to tu szukamy oszczędności. Zajmujemy się jednak głównie dużymi projektami, także optymalizując ich koszty. W ramach zapowiedzianej restrukturyzacji mamy dwa modele, które mają poprawić te obszary korporacji, które takiej poprawy wymagają, jeden z nich zakłada likwidację 11 spółek, drugi 14. O szczegółach będziemy dopiero rozmawiać ze związkami, ale ewentualne zwolnienia będą dotyczyć tylko prezesów i dyrektorów tych spółek, innych pracowników nie dotkną” –

– zapowiedział Obajtek.

Aktualny prezes Grupy Energa zmienił na stanowisku Dariusza Kaśkowa na początku lutego 2017 roku. Wcześniej był samorządowcem, a od 2006 do 2015 roku wójtem Gminy Pcim. W 2015 roku zajął się restrukturyzacją Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 3. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 4. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 5. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook