Jedynie prawda jest ciekawa


Premier: Wlk Brytania ważnym partnerem Polski

14.03.2017

„Jesteśmy na 5. miejscu na świecie, jeśli chodzi o takiego parametru jak stabilność polityczna, gospodarcza, wskaźniki korupcje, kwalifikacje siły roboczej” - mówił na wspólnej konferencji z szefową rządu wicepremier Mateusz Morawiecki.

„Goldman Sachs przedstawił nas jako jeden z krajów najbardziej atrakcyjnych do inwestowania” - przypomniał minister rozwoju.

„Jesteśmy przed takimi krajami jak Dania, Francja czy Wielka Brytania, na 5. miejscu wśród wszystkich krajów, jeśli chodzi o równość w miejscu pracy, przyjazności w miejscu pracy, to również efekt naszej pracy. Pani premier kładła nacisk na top, by wynagrodzenie minimalne było na odpowiednim poziomie” - podkreślał.

Na konferencji pojawił się również temat szczytu G20.

„Chciałbym podziękować pani premier, bo to sukces zespołowy i to jej starania przyczyniły się do tego, że to zaproszenie zostało do nas wystosowane” - zaznaczył Morawiecki.

Obecni na konferencji dziennikarze pytali szefową rządu m.in. o Brexit i sprawy dotyczące UE.

„Jeżeli Polska mówi b. wyraźnie, że UE musi być silna, musi być jednością i musi pomyśleć co reformach, których potrzebuje, bo jeśli będzie funkcjonować jak do tej pory, mogą być kryzysy jak Brexit. To pokazuje,ze racja jest po naszej strony” - powiedziała Beata Szydło.

„Jesteśmy za ochroną praw nabytych przez polskich obywateli, nie dotyczy to zresztą tylko ich. (…) to będzie kwestia negocjacji. Przed nami szczyt, który będzie poświęcony tym negocjacjom, jednym z najważniejszych punktów będzie kwestia praw nabytych” - zaznaczyła premier.

„To dobry sprawdzian dla przewodniczącego RE, czy jest w stanie skuteczne negocjacje prowadzić” - dodała Szydło.


Szefowa rządu odniosła się również do zmian w służbie zagranicznej.

„Potrzebne są zmiany w służbie dyplomatyczne, to potrzebna ustawa. Pewnie będą zgłaszane jakieś uwagi, ale jestem przekonana, że ten projekt poprawi funkcjonowanie polskiej dyplomacji” - zaznaczyła.

Odnosząc się do współpracy z Wielką Brytanią, stwierdziła: „Wielka Brytania jest dla Polski ważnym partnerem w zakresie bezpieczeństwa oraz obrony i tym partnerem pozostanie, bez względu na to, czy pozostanie w UE czy nie. (…) Oczywiście, że będziemy współpracować z UK, tak jak współpracowaliśmy do tej pory, teraz będzie to jednak współpraca bilateralna. (…) Dla Polski Wielka Brytania jest i będzie ważnym partnerem”.

Jedna z dziennikarek zapytała o wybór I prezes SN i wniosek o zbadanie tej sprawy do TK złożony przez posłów PiS.

„TK jest po to, żeby rozwiewać różnego rodzaju wątpliwości. Cieszę się, że wreszcie TK zajmuje się kwestiami merytorycznymi. (….) Czekamy na orzeczenie” - podkreśliła premier Szydło.

gah

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 3. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 4. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 5. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 6. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 7. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 8. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook