Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Szydło zapowiada audyty ministerstw

03.03.2016

Audyty dotyczące m.in. funkcjonowania ministerstw za poprzedniego rządu będą przedstawiane od przyszłego tygodnia - oświadczyła w czwartek premier Beata Szydło. Opinia publiczna będzie informowana o stanie państwa, jaki zastaliśmy - zapowiedziała.

Premier była pytana, kiedy będzie upubliczniony audyt w kancelarii premiera i audyty w poszczególnych ministerstwach.

"Jeżeli chodzi o audyty, to będziemy na bieżąco przedstawiali informacje, które są w nich zawarte. Część z tych informacji musimy przeanalizować, dlatego że one być może wymagają jakiegoś uzupełnienia czy doprecyzowania. Być może powinniśmy zainteresować odpowiednie instytucje państwa tymi danymi" - powiedziała premier.

"Opinia publiczna będzie na bieżąco informowana o stanie państwa, jaki zastaliśmy po przejęciu rządów" - podkreśliła. Przypomniała, że w środę odbyła się konferencja prezesa Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa opisująca działania poprzedniego kierownictwa.

"To są dane, które pokazują, jak zarządzano nie tylko tą instytucją. Takich przykładów będziemy pokazywali więcej. (...) Wczoraj (audyt) przedstawiał prezes ARiMR, w kolejnych dniach przyszłego tygodnia będziemy pokazywać następne" - zapowiedziała premier Szydło.

Z audytu wynika, że w ciągu 8 lat wypłacono nagrody na kwotę 281 mln zł, które głównie trafiły do dyrektorów departamentów (83 osoby) oraz dyrektorów regionalnych (54 osoby). Niektórzy dyrektorzy w tym okresie otrzymywali nagrody w wysokości 280 tys. zł.

Jeżeli chodzi o zamawianie systemów informatycznych, to Agencja w latach 2008-2015 wydała na ten cel 2,3 mld zł, w tym ok. 1 mld zł były to zamówienie z tzw. wolnej ręki. Audytorzy m.in. stwierdzili, że "zamawiający przyjął niekorzystną, nieprzejrzystą i sprzyjającą zachowaniom korupcyjnym formę realizacji analizowanych umów utrzymaniowo-rozwojowych systemów informatycznych Agencji".

Od 2008 r. na szkolenia wydano w sumie ok. 54 mln zł; na promocję - 36 mln zł. W czwartek na konferencji prasowej w Sejmie do audytu przeprowadzonego w ARiMR odniosła się Platforma Obywatelska. Zdaniem rzecznika partii Jana Grabca "opowieści o nieprawidłowościach z lat minionych mają przysłonić bardzo zły wizerunek działania Agencji".

"Problemem jest nie tylko chaos funkcjonujący w tej Agencji, ale również osoba prezesa agencji pana Obajtka" - mówił polityk PO. "Pan prezes ma cały szereg zarzutów prokuratorskich. Minister Jurgiel mówił, że nie przeszkadza to w pracy pana prezesa, ale jak widać po efektach - Agencja działa źle" - ocenił.

Jak dodała posłanka PO Dorota Niedziela, Agencja "zamiast zająć się pracą i wypłacaniem pieniędzy należnym rolnikom (...), zajęła się wymianą kadr". Spowodowało to - jak mówiła - że w lutym te wypłaty były na poziomie miliarda złotych, kiedy w analogicznym okresie w 2015 r. było już wypłaconych 12 miliardów zł.

W środę prezes ARiMR Daniel Obajtek informował, że mimo kłopotów z systemem informatycznym Agencja wypłaca dopłaty bezpośrednie. Do końca marca pieniądze dostanie 85 proc. rolników, a wypłaty wyniosą 11 mld zł - zapewnił.

Politycy PO apelowali też w czwartek do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oraz premier Szydło, żeby nie podejmowali "pochopnych kroków" ws. ustawy dot. ochrony polskiej ziemi. "Apelujemy, żeby już dzisiaj powstrzymać to szaleństwo dotyczące zmian ustawy o ziemi, by rząd jeszcze raz się nad tą ustawą pochylił, przemyślał stosowane tam rozwiązania i posłuchał rolników" - mówił Grabiec.

"Uważamy, że ustawa o ochronie ziemi za bardzo narusza prawa własności" - dodała Niedziela. Ponadto - w jej opinii - propozycja PiS "obniży wartość ziemi", co - jak mówiła - "będzie skutkowało tym, że rolnicy będą mieli dużo mniejszy zasób finansowy i wartości ziemi, którą posiadają".

Projekt ustawy dot. obrotu ziemią zakłada wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi na 5 lat. Według proponowanych przepisów zasadniczo nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być tylko rolnicy indywidualni.

Ma on na celu wzmocnienie ochrony ziemi rolniczej przed spekulacyjnym wykupem przez podmioty krajowe i zagraniczne (osoby fizyczne i prawne) oraz zatrzymanie niekorzystnego trendu w strukturze agrarnej. Jednym z powodów wprowadzenia nowych regulacji jest fakt, że 1 maja 2016 r. przestaje obowiązywać 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej przez cudzoziemców i istnieje prawdopodobieństwo, że zainteresowanie jej nabyciem przez osoby z krajów Unii Europejskiej znacząco wzrośnie.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 2. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 3. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 4. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

 5. Jaroslaw-Kaczynski-na-wakacjach-20082018 20.08.2018

  Jarosław Kaczyński zatroskany stanem opozycji w Polsce? Wymowne zdjęcia z wakacji prezesa PiS

  Beskid Sądecki stał się celem wakacyjnej podróży prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zdjęcia z jego wędrówek po okolicznych górach zamieścił na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński

 6. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 7. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 8. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook