Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Szydło: Rozwój priorytetem rządu

23.01.2017

Rozwój i gospodarka są priorytetami rządu w 2017 r. – powiedziała premier Beata Szydło po rozmowie W ramach przeglądu resortów z wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim oraz ministrem, przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem.

„Ciągle stawiamy przed sobą nowe zadania, aby do budżetu państwa trafiało jeszcze więcej środków, bo przekłada się to na realizację projektów społecznych, na realizację projektów inwestycyjnych” – powiedziała premier Beata Szydło.   

Premier poinformowała na konferencji prasowej, że z wicepremierem, ministrem finansów i rozwoju Mateuszem Morawieckim rozmawiała m.in. o systemie podatkowym i jego uszczelnianiu. „To jest plan bardzo ambitny postawiony przed wicepremierem Morawieckim, jako to najważniejsze zadanie” – podkreśliła.  

„Uszczelnianie systemu polegające na tym, że stosujemy tutaj zarówno nowe zasady, nowe metody, wprowadzamy nowe rozwiązania, ale też kładziemy nacisk na lepszą skuteczność służb, które tym się zajmują” – wskazała.   

„Chcemy, żeby tych środków z uszczelniania systemu wpływało jak najwięcej do budżetu państwa, bo przekłada się to na realizację projektów społecznych, na realizację projektów inwestycyjnych. Pokazujemy, że w Polsce jest wystarczająca ilość środków budżetowych, tylko trzeba je umiejętnie wydawać, trzeba je wydawać rozsądnie i przede wszystkim nie wolno ich marnować” – dodała. 

Premier zainaugurowała przegląd resortów w zeszłą środę. Ma potrwać on dwa tygodnie. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.  

„Spółki Skarbu Państwa mają inwestować, rozwijać się przy transparentnym zarządzaniu” – powiedziała premier Beata Szydło. Dodała, że minister, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk będzie koordynował nowy proces zarządzania spółkami.   

„Chcemy, żeby spółki Skarbu Państwa z jednej strony były tym kołem napędowym polskiej gospodarki, żeby inwestowały, żeby się rozwijały, żeby stawały się coraz większymi graczami na rynkach europejskich, na rynku światowym, gospodarczym. Ale z drugiej strony chcemy również i wzmacniamy ten filar, który ma pokazywać transparentne zarządzanie” – powiedziała premier na konferencji prasowej.   

Jak dodała, zmianie ulegnie też „filozofia przeznaczania środków budżetowych, środków publicznych na działania marketingowe, promocyjne, różnego rodzaju inne usługi zewnętrzne, które te spółki również do tej pory zamawiały”.   

„To jest zadanie poszczególnych ministrów, w których nadzorze spółki się znalazły, ale tutaj koordynację nad przebiegiem tego procesu i tą bezpośrednią współpracę z ministrami ma pan minister Henryk Kowalczyk. W najbliższym czasie – ustaliliśmy, że odbędzie się takie właśnie spotkanie, na którym zostaną również omówione te wszystkie sprawy dotyczące nowej formy zarządzania” – powiedziała.   

Jak dodała, zwrócona zostanie uwaga na to, na czym rządowi zależy – „z jednej strony spółki mają inwestować, a z drugiej strony transparentność, pełna przejrzystość i nowa jakość zarządzania – zaznaczyła szefowa rządu.  

„Ekonomia ma służyć obywatelom, pieniądze publiczne mają być wydawane w sposób transparentny, uczciwy, mądry i rozsądny” – podkreśliła w poniedziałek premier Beata Szydło. Zaznaczyła, że rozwój i gospodarka są priorytetami rządu PiS w 2017 r.   

„Kierujemy się zasadą, że przede wszystkim stawiamy na to, że gospodarka, ekonomia ma służyć obywatelom. Pieniądze publiczne mają być wydawane w sposób transparentny, uczciwy, mądry, rozsądny. Zależy nam na inwestycjach, zależy nam na tym, żeby potencjał rozwojowy, potencjał gospodarczy był coraz większy” – mówiła po spotkaniu, w ramach przeglądu resortów, z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Henrykiem Kowalczykiem.   

Premier oceniła, że pojawiające się w ostatnim czasie dane nt. polskiej gospodarki pokazują, że perspektywy w tym roku są bardzo obiecujące. „Wierzę w to głęboko, że wszystkie resorty gospodarcze rządu sprostają tym zadaniom, które przed nimi zostały postawione i na koniec roku będziemy mogli państwu przekazać bardzo dobre wiadomości płynące z polskiej gospodarki” – dodała.  

„Rozwój ma przede wszystkim służyć ludziom” – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, budżet na 2017 r. to budżet nadziei. „Wystarczy na finansowanie wszystkich programów prospołecznych” – zapewnił.   

„Chcemy, by pieniądze z uszczelniania systemu podatkowego służyły polskim rodzinom, by do nich docierały dochody zamiast do mafii VAT-wskich i wielkich korporacji unikających płacenia podatków” – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.   

„Interesują nas polskie rodziny. Jeżeli minister finansów może się przyczynić do tego, że te dochody będą się tam pojawiać właśnie z tych mafii VAT-wskich, z tych wielkich korporacji, które unikają za bardzo płacenia podatków, dla mnie to jest wielki honor praca w takim zespole pani premier Beaty Szydło i wielka radość też, że mogę się do tego przyczynić, że rosną dobrze wysokopłatne miejsca pracy” – powiedział szef resortów rozwoju i finansów.  

„Gospodarka, budżet, rozwój mają służyć przede wszystkim ludziom, rodzinom; mają być prospołeczne” – podkreślił Mateusz Morawiecki.   

Zwrócił uwagę, że najważniejszym zadaniem rządu jest zachowanie stabilności makroekonomicznej, przy jednoczesnym wzmocnieniu wzrostu gospodarczego, ale takiego, który będzie służyć ludziom. 

„My właśnie tak patrzymy na gospodarkę, tak patrzymy na budżet, tak patrzymy na rozwój. On ma służyć przede wszystkim ludziom, rodzinom, on ma być prospołeczny i taki jest nasz budżet” – podkreślił. Dodał, że w związku z tym, jego zadaniem jako ministra finansów jest zabezpieczenie środków budżetowych na realizację „wszystkich naszych programów prospołecznych, prorodzinnych, prorozwojowych”.   

Wicepremier mówił, że taki właśnie jest budżet na ten rok, w którym 40 mld zł przeznaczono na programy takie jak: 500 Plus, Mieszkanie Plus, czy 75 Plus.  

„Nie przekroczymy deficytu 3 proc. PKB w roku 2016, ani w roku 2017” – powiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. 

„Niezależnie od tego jak na koniec będzie, to nie przekroczymy deficytu 3 proc. w roku 2016., ani w roku 2017” – podkreślił Morawiecki.   

Dodał, że „chcemy powtarzalnych wpływów budżetowych, uczciwego płacenia podatku CIT, PIT, VAT i akcyzy”. – Na tym się przede wszystkim koncentrujemy, nie opieramy naszej filozofii finansowej na jednorazowych wpłatach – zaznaczył wicepremier.   

Jak podkreślił Morawiecki, metodologia liczenia naszego budżetu według Eurostatu jest różna od naszej wewnętrznej.   

„U nas jak wpływają pieniądze z NBP i LTE, to one redukują deficyt budżetowy państwa według naszej wewnątrzkrajowej metodologii. Natomiast według Komisji Europejskiej nie redukują. Stąd czasami te liczby tak dziwnie wyglądają. (...). W metodologii krajowej będzie to ok. 2 proc. deficytu, a w metodologii europejskiej będzie pewnie ok. 2,7 proc. Nie przekroczymy 3 proc. deficytu” – tłumaczył.   

Eurostat – unijny urząd statystyczny zajmujący się m.in. oceną metodologiczną deficytów krajów UE – zastanawia się, jak potraktować zeszłoroczne dochody polskiego budżetu z aukcji LTE.  

„Komisja Europejska dostrzegła, że Polska prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju” – powiedział Mateusz Morawiecki. Według niego dostrzegły to też agencje ratingowe.   

„Komisja Europejska, a więc instytucja, która bardzo przygląda się temu wszystkiemu, co się dzieje w Polsce, w swoim raporcie (...) określiła, że nasza polityka teraz jest polityką zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy zrównoważeni zarówno z punktu widzenia makro-, jak i mikroekonomicznego, zarówno z punktu widzenia społecznego, jak i gospodarczego. Bardzo się cieszę, że zostało to dostrzeżone, że zostało to dostrzeżone także przez agencje ratingowe” – powiedział wicepremier.   

Dodał, że działania resortu rozwoju przyczyniają się nie tylko do zwiększania liczby miejsc pracy, ale także do podnoszenia wynagrodzeń, o czym choćby świadczą zapowiedzi sieci handlowych o podwyżkach dla kasjerów i kasjerek.   

Morawiecki mówił, że zadaniem ministerstwa finansów, jak i ministerstwa rozwoju jest budowanie długoterminowych oszczędności.   

„Długoterminowe oszczędności buduje się poprzez rozsądne reformy systemu emerytalnego, my takie reformy już zaanonsowaliśmy kilka miesięcy temu” – podkreślił.   

Wicepremier zapowiedział, że rząd w ramach pracy ze spółkami i biznesem prywatnym będzie się starał inspirować – ze wsparciem pieniędzy z budżetu i UE – wiele inwestycji.   

Podsumował też to, co już się udało zrobić: 800 dodatkowych inwestycji i 74 tys. nowych udokumentowanych miejsc pracy. Zaznaczył, że w tym roku możemy przyciągnąć z Wysp Brytyjskich do Polski 25-35 tys. miejsc pracy w systemie zaawansowanych usług.   

Zwrócił też uwagę na ulgi na innowacje, które zostały podniesione z 30 proc. do 50 proc. „Od 2018 r. ulga inwestycyjna będzie jeszcze wyższa, przesuwamy się w tej drabinie innowacyjności w górę. Zresztą ostatnie rankingi KE to potwierdzają” – dodał.  

„Trwają prace nad projektem zwolnienia z płacenia ZUS-u przedsiębiorców na pół roku” – powiedział wicepremier Morawiecki.   

„Chcemy zachęcić osoby, które czują się na siłach do prowadzenia działalności gospodarczej, żeby rzeczywiście zaczęły płacić wtedy, kiedy pojawi się pierwsza faktura” – mówił wicepremier. Dodał, że taki pomysł jest dyskutowany.   

Jak mówił, „będziemy starali się jeszcze w tym roku wdrożyć ten projekt, ale najpóźniej chcemy te zmiany wprowadzić od 1 stycznia 2018 r.”.   

Poinformował, że w trakcie prac jest projekt dotyczący „zwolnienia przedsiębiorców z płacenia ZUS-u na okres pół roku”.  

Rząd pracuje nad zmianami podatkowymi, zachęceniem samorządów do zwiększenia inwestycji i pakietem eksportowym dla polskich firm – mówił minister. 

„Dla małej działalności gospodarczej, tej do 5 tys. zł ZUS będzie mniej kosztował to jest nasz plan na ten rok. Będzie działalność nierejestrowa, to jest również dla tych małych firm. Zastanawiamy się też nad tym, aby na pierwsze półrocze działalności gospodarczej, tej nowozakładanej, w ogóle nie było ZUS-u, albo żeby był niższy” – powiedział Morawiecki. 

W tym roku szczególnie będziemy zwracać uwagę na projekty, które mają uszczelniać system podatkowy – zapowiedział w poniedziałek minister, szef Stałego Komitetu RM Henryk Kowalczyk. Według niego już widać efekty działań rządu dot. uszczelnienia systemu podatkowego.   

„Szczególnie w tym roku będziemy zwracać uwagę na projekty gospodarcze, finansowe, te, które mają uszczelniać system podatkowy, aby te wszystkie projekty bardzo sprawnie przechodziły drogę legislacyjną w procesie rządowym i później skutecznie (...) przechodziły tę drogę sejmową” – powiedział Kowalczyk.   

Jak podkreślił, „rząd pod kierownictwem pani premier Beaty Szydło przeprowadził bardzo wiele rozwiązań legislacyjnych, tych dobrych rozwiązań legislacyjnych”.  

Kowalczyk podkreślił też: „W kampanii wyborczej w jednym z wywiadów założyłem się z jedną panią redaktor, że uzyskamy zwiększenie wpływów podatkowych o 52 mld zł. Lata porównawcze to byłby rok 2013 i 2018. Ja już jestem prawie przekonany, że ten zakład wygrałem”.   

„Widać działania naszego rządu, że uszczelnienie tego systemu podatkowego zaczyna działać. I w roku 2018, w porównaniu do roku 2013, na pewno będziemy mieli wpływy podatkowe znacznie większe, niż te wspomniane wówczas przeze mnie 52 mld zł. To widać już bardzo wyraźnie w tej chwili, kiedy mamy znacznie zwiększone wydatki, a mniejszy deficyt. A więc widać bardzo wyraźnie, że te pieniądze w tym systemie podatkowym zaczynają się znajdować, ale jeszcze to nie jest proces zamknięty, jeszcze przed nami wiele zadań, które w roku 2017 będą dokonywane” – dodał.  

„Do końca marca wypracowujemy model zarządzania spółkami Skarbu Państwa” - powiedział Henryk Kowalczyk, który do końca 2016 r. był p.o. ministra Skarbu Państwa. Zapowiedział, że „lada moment” będzie powołana Rada ds. Spółek.   

Minister przypomniał, że jednym z jego zadań była likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa. Proces ten rozpoczął się od 1 stycznia br.  

Nowe kierunki działań rządu  Przegląd ministerstw rozpoczął się w minioną środę i ma potrwać dwa tygodnie.  Dotychczas szefowa rządu spotkała się – w środę – z ministrem obrony Antonim Macierewiczem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem. W czwartek premier Beata Szydło rozmawiała z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską oraz z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Z kolei w piątek szefowa rządu spotkała się z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą oraz koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim.   

W trakcie spotkań szefowie poszczególnych resortów przedstawiają działania, które będą realizowane przez rząd w 2017 r. 

ak/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook