Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Szydło: Polska musi być bezpieczna

15.11.2016

Bezpieczeństwo na poziomie państw europejskich, NATO, musi być coraz wyższe; Polska jako lojalny sojusznik NATO zrobi wszystko, by tak się działo - powiedziała premier Beata Szydło, odnosząc się do przyjęcia planu wzmacniania bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej.

Premier, która była we wtorek gościem radiowej Jedynki podkreśliła, że "Polska jest państwem bezpiecznym i musi być bezpieczna". -Te wszystkie działania, które podjął pan minister Macierewicz w tym roku wobec polskiej armii, były przede wszystkim ukierunkowane na to, żeby wzmocnić bezpieczeństwo Polski i to się udało- powiedziała szefowa rządu. 

Nawiązała równocześnie do ustaleń warszawskiego szczytu NATO i podkreśliła, że były one "ogromnym sukcesem". -Wzmocnienie flanki wschodniej jest wybitnym wyrazem tego, że sprawy bezpieczeństwa dla nas są nie tylko priorytetem. Polska rzeczywiście, dzięki pracy pana ministra Macierewicza i tym uzgodnieniom, które zostały poczynione, będzie bezpieczniejsza- powiedziała. 

Beata Szydło dodała, że rząd jest zdeterminowany, "by polską armię modernizować, wzmacniać". -W tych trudnych momentach, w których jest również w tej chwili Europa, musimy myśleć o tym, żeby to bezpieczeństwo na poziomie państw europejskich, na poziomie NATO, było coraz wyższe. Jako lojalny sojusznik NATO będziemy robić wszystko, ażeby tak się działo- powiedziała premier, odnosząc się do poniedziałkowych ustaleń ministrów spraw zagranicznych i obrony państw UE.

W poniedziałek przyjęto plan wzmacniania bezpieczeństwa i obrony UE. Jak informowała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, plan proponuje m.in. pogłębianie współpracy w ramach Europejskiej Agencji Obrony, rozważenie utworzenia wspólnej struktury, która będzie się zajmowała planowaniem i przeprowadzaniem unijnych misji wojskowych, usprawnienie unijnych grup bojowych, które przez dziesięć lat istnienia ani razu nie zostały użyte, a także umożliwienie podjęcia stałej współpracy wojskowej przez kraje, które chciałyby w takich działaniach uczestniczyów.

Rząd wywiązał się ze swoich zobowiązań i dotrzymał słowa - powiedziała premier Szydło oceniając mijający rok rządów. Zapowiedziała, że przyszły rok będzie stał pod znakiem gospodarki i rozwoju . -Dla mnie najistotniejsze jest to, że dotrzymujemy słowa, dotrzymujemy zobowiązań, które przyjęliśmy na siebie. W swoim expose rok temu pokazałam, jakie najważniejsze projekty zrealizujemy w tym roku, najpierw w ciągu pierwszych 100 dni, a potem całego roku. Dzisiaj mogę powiedzieć z satysfakcją, że wywiązaliśmy się z tych zobowiązań, dotrzymaliśmy słowa- powiedziała szefowa rządu w radiowej Jedynce.

Jak mówiła, zostały wprowadzone m.in. ważne projekty prorodzinne, takie jak program "Rodzina 500 plus", podwyższenie płacy minimalnej czy darmowe leki dla seniorów, ale też przygotowany został przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego Plan Odpowiedzialnego Rozwoju. Szefowa rządu podkreśliła, że sztandarowy program jej gabinetu w tym roku, to "500 plus". -Myśmy postawili w tym roku na to, żeby wprowadzać takie projekty ustaw, które przede wszystkim wspierają rodziny, niwelują różnice pomiędzy regionami, pomiędzy grupami społecznymi, wychodzimy z biedy, dajemy godne życie, stabilizację i bezpieczeństwo polskim rodzinom- zaznaczyła. 

Zapowiedziała, że program "500 plus" będzie wnikliwie analizowany, a minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska systematycznie robi podsumowanie tego programu. -Oczywiście będziemy też pewne korekty wprowadzali - jeżeli to będzie potrzebne- zadeklarowała. Premier zaznaczyła, że rząd zobowiązał się do rozliczania się ze swoich prac przed Polakami. We wtorek - zapowiedziała premier - ministrowie będą mówić o swoich osiągnięciach, ale też o porażkach. -Nie uniknęliśmy błędów, tak jak pewnie wszyscy, ale wyciągamy z nich wnioski- powiedziała szefowa rządu. 

We wtorek o godz. 10 w KPRM zaplanowano sprawozdanie z pracy rządu; przewidziane jest m.in. wystąpienie premier. Prezydent Andrzej Duda powołał rząd Beaty Szydło 16 listopada 2015 roku. Zdaniem premier Szydło, rząd świetnie sobie poradził m.in. przy organizacji takich wydarzeń, jak Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO. -Pokazaliśmy, że potrafimy sprawić, żeby Polacy czuli się bezpiecznie- podkreśliła. Szydło oceniła, że rząd PiS w ciągu ostatniego roku zrobił więcej dla Polaków, niż rząd PO-PSL przez 8 lat. 

Zapowiedziała, że przyszły rok będzie stał pod znakiem gospodarki i rozwoju. -Jeżeli chcemy prowadzić ambitną politykę społeczną i prorodzinną, a chcemy i nie wycofujemy się z tego, to musimy mieć ten drugi filar, którym jest rozwój i trzeci filar, którym jest bezpieczeństwo- zaznaczyła. Nawiązując do tego, że rząd ma we wtorek wysłuchać informacji wicepremiera Morawieckiego o przygotowanej "Konstytucji dla biznesu", premier powiedziała, że będzie to zbiór rozwiązań i projektów ustaw, które mają za cel ułatwić polskim przedsiębiorcom prowadzenie biznesu. 

Z drugiej strony - zaznaczyła - nowe rozwiązania mają tak ukierunkować rozwój Polski, by można było myśleć o budowaniu nowoczesnej technologii, reindustrializacji, "powrocie do polskiego produktu produkowanego w Polsce" i o wspieraniu firm, które w Polsce chcą prowadzić działalność. -Dzisiaj musimy - analizując też wyniki tegoroczne - myśleć o tym, by przyspieszyć inwestycje, by wzrost był szybszy, bo jest dużo rzeczy przed nami, które będą wymagały wsparcia finansowego ze strony państwa- powiedziała premier. W tym kontekście wymieniała m.in. modernizację armii i policji, reformę systemu ochrony zdrowia, reformę systemu edukacji. -Na wszystkie te projekty, oczywiście musimy mieć zabezpieczenie finansowe. Polska musi się szybciej rozwijać- powiedziała premier Szydło.

Pytana o plany dotyczące wprowadzenia jednolitego podatku szefowa rządu powiedziała, że analizowane są w tej chwili ostatnie elementy zmiany systemu podatkowego, którą przygotował minister Henryk Kowalczyk i również wicepremier Morawiecki. Podkreśliła, że założenie rządu jest takie, że podatki muszą być "proste i sprawiedliwe". Ponadto - zaznaczyła - rozwiązana musi być kwestia kwoty wolnej od podatku.

Premier powtórzyła, że do końca roku rząd ogłosi decyzję, czy jednolity podatek zostanie wprowadzony, czy też będzie jeszcze pracował nad innymi rozwiązaniami systemu podatkowego. "Wprowadzimy go tylko wówczas, kiedy on spełni tę zasadę: (podatki) proste, sprawiedliwe i nieuderzające w przedsiębiorców" - powiedziała szefowa rządu.

Pytana, czy będzie możliwe, aby przy przechodzeniu na emeryturę liczył się także staż pracy, premier powiedziała: "Wracamy do poprzedniego wieku emerytalnego, bo to było (nasze) zobowiązanie. Poprzedni rząd bez konsultacji, bez uzgodnień, wyrzuciwszy głos strony społecznej, na siłę wprowadził te rozwiązania (podwyższające wiek emerytalny). W tej chwili odchodzimy od stażu pracy, który nie będzie tutaj ważny. To jest po prostu powrót do poprzedniego wieku (emerytalnego)".

Sejm na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu będzie m.in. kontynuował pracę nad prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W połowie stycznia b.r. sejmowa komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu, podczas którego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium -stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę.

Premier powiedziała we wtorek, że obecnie prowadzone są prace nad analizą systemu emerytalnego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, które mają być zakończone do końca roku. -Pewnie w przyszłym roku trzeba będzie zastanowić się już nad różnego rodzaju problemami, które pojawiają się w związku z systemem emerytalnym- powiedziała szefowa rządu.

fot.[PAP/Jacek Bednarczyk]

pc/gah/PAP/Polskie Radio

Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 3. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 4. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 5. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 6. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook