Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Szydło: Opozycja ma dwa wyjścia

21.03.2017

-Opozycja ma dwa wyjścia: może zrobić debatę, która będzie merytoryczna, poważna, albo zrobimy happening, jaki zrobili 16 grudnia, ze śpiewami z mównicy sejmowej- powiedziała premier Beata Szydło w rozmowie z Polsat News.


Szefowa polskiego rządu w programie "Grafiiti" pytana o spadek poparcia i zaufania dla rządu, odparła: -Czytając ostatnie dwa sondaże: partyjny i zaufania, przypomniałam sobie historię z kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. To była wczesna wiosna, ukazał się sondaż, w którym Duda miał niecałe 10% poparcia, a Bronisław Komorowski ponad 60%. (...) Sondaże trzeba czytać, ale to nie są fetysze. Wnioski, jakie wyciągam, są takie, że te sondaże są mało wiarygodne, ale to moja ocena- zaznaczyła Szydło.

-Wszyscy w rządzie, ja na pewno, mamy świadomość tego, że władza zużywa. I że nie może być tak, że gdy wygrało się wybory, to można spokojnie czekać na koniec kadencji. PiS, nasz rząd, miało tę świadomość od początku. Każdy kolejny miesiąc to każda kolejna realizowana obietnica- dodawała. Premier podsumowując kilkanaście miesięcy rządów PiS, wymieniała 500+, Mieszkanie+, sukces szczytu NATO, ŚDM, a także wzmocnioną polską armię. -To są fakty, które stoją po naszej stronie - te kilkanaście miesięcy dobrze przepracowaliśmy- stwierdziła Szydło. 

Pytana o list prezydenta Dudy do Antoniego Macierewicza ws. obsady stanowisk i zmiany w polskiej armii, Szydło odparła: -Zmiany wynikają z konsekwentnego planu przebudowy polskiej armii, wzmocnienia jej. Musimy sobie jasno powiedzieć: poprzednicy doprowadzili do stanu, w którym polska armia potrzebuje wielkiego wzmocnienia. Mamy nową sytuację, biorąc pod uwagę wyniki szczytu NATO, mamy wojska amerykańskie w Polsce. Odchodzą generałowie, na ich miejsce przychodzą nowi, doskonale przygotowani. Wszystko to jest sprawą naturalną- tłumaczyła szefowa rządu. -Rozmawiałam z ministrem Macierewiczem i mam pełną jasność na temat sytuacji w polskiej armii- dodawała. 

Odnosząc się do listu prezydenta Dudy, premier Szydło oceniła go jako "troskę o sytuację w polskiej armii". -Jest dużo zmian, na które wszyscy czekamy. Polska armia ma do zrealizowania bardzo ważne cele. (...) Nowe wyzwania stojące przed polską armią wymagają nowych decyzji- przekonywała. W rozmowie wrócił też wątek zatrudnienia Bartłomieja Misiewicza. -Polityka kadrowa każdego ministerstwa jest w rękach ministrów, natomiast oczywiście, rozumiem, że Bartłomiej Misiewicz stał się symbolem zjawiska, które nie powinno mieć miejsce. Nie do końca stało się to z jego winy, ale takie symbole są wskazywane. Tego problemu w mojej ocenie nie ma, bo nie pełni tych funkcji, które już pełnił- tłumaczyła. 

Beata Szydło była również pytana o wniosek Platformy ws. wotum nieufności. -Będę zachęcać, byśmy porozmawiali, co w tym czasie zrobiła także opozycja. Będę się koncentrować na tym, co zrobił rząd PiS, ale podsumujemy też miesiące pracy opozycji. Wotum nieufności to normalne narzędzie opozycji (...) - PiS złożyło ten wniosek po cyklu debat, które zatytułowaliśmy "Alternatywa", to były debaty programowe. Pan premier Gliński zaproponował program oparty o te konferencje. Tym się różnimy od wotum Platformy - my mieliśmy propozycje. Tutaj jest akt polityczny. Rozumiem to, politycy mają do tego prawo, natomiast opozycja ma dwa wyjścia: może zrobić debatę, która będzie merytoryczna, poważna, albo zrobimy happening, jaki zrobili 16 grudnia, ze śpiewami z mównicy sejmowej- stwierdziła. 

Pytana o pozycję ministra Waszczykowskiego, premier Szydło odparła, że wszyscy ministrowie powinni skupić się na pracy. Szefowa rządu chwaliła zaangażowanie polskiej dyplomacji na wielu frontach: -Dziś pan minister jest w USA, rozmawia o tym, co jest najważniejsze - mam nadzieję, że uda nam się uzyskać niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wracając do Brukseli - 27:1? **Gdybym miała jeszcze raz pojechać na ten szczyt i podejmować decyzje, to podjęłabym dokładnie te same decyzje. Umieliśmy powiedzieć ważne rzeczy przywódcom europejskim: o zasadach. (...) Wszyscy, którzy siedzieli przy stole, o tym wiedzieli -dodawała Szydło. Jak oceniła szefowa rządu, postawa polskiej dyplomacji nie różni się niczym od tego, co robią Niemcy czy Francuzi - bronią własnych interesów.

fot.[Fratria]

pc/svl, Polsat News

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook