Jedynie prawda jest ciekawa


Premier hamuje pomysły Gowina

11.03.2013

Donald Tusk wstrzymuje pomysł resortu sprawiedliwości na zmiany dotyczące funkcjonowania prokuratury. Oficjalnie mówi się o koniecznych analizach prawnych. Nieoficjalnie - o hamowaniu rosnącej popularności ministra Gowina.

Wygląda na to, że mamy do czynienia z kolejną odsłoną gry między środowiskiem premiera Tuska, a ministrem sprawiedliwości. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", Donald Tusk hamuje projekt zmian w prokuraturze przygotowany przez Jarosława Gowina.

Projekt ustawy był gotowy już w październiku. Mimo to, utknął i nie dotarł nawet do szczebla Komitetu Stałego Rady Ministrów. I choć KPRM tłumaczy to koniecznymi analizami prawnymi, to nieoficjalnie mówi się o innym powodzie tej sytuacji.

Chodzi o rosnącą popularność ministra Gowina, która nie jest w smak premierowi. Kolejne projekty, które mógłby zapisać na swoje konto tylko wzmocniłyby pozycję ministra sprawiedliwości. Tusk nie chce też otwierać kolejnych sporów z grupami interesów, które wywołują zmiany forsowane przez Gowina.

"Mamy informacje, że przyjęcie przez rząd tego projektu jest bardzo mało prawdopodobne" - ocenia jeden ze współpracowników Prokuratora Generalnego. Wiele wskazuje na to, że projekt ustawy - przynajmniej na razie - nie ma szans na wejście w życie.

Projekt dotyczy zmian w funkcjonowaniu prokuratury. Na jego mocy prokuratura otrzymywałaby kierunki prowadzenia polityki karnej, a sprawozdanie z funkcjonowania prokurator generalny miałby składać także przed Sejmem, a nie jak dotychczas - jedynie przed premierem.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

sw

[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Zmiany dotyczące ustawy o prokuraturze miałyby dotyczyć stosunków na linii resort sprawiedliwości - prokuratura. Gowin planował zmiany, dzięki którym rząd narzucałby prokuraturze kierunki polityki karnej, a prokurator generalny składałby coroczne sprawozdanie nie tylko premierowi, ale także Sejmowi.
Zmiany dotyczące ustawy o prokuraturze miałyby dotyczyć stosunków na linii resort sprawiedliwości - prokuratura. Gowin planował zmiany, dzięki którym rząd narzucałby prokuraturze kierunki polityki karnej, a prokurator generalny składałby coroczne sprawozdanie nie tylko premierowi, ale także Sejmowi.

Warto poczytać

 1. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 2. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 3. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 4. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

 8. 1270rozenekkk 13.08.2018

  "Odsiecz" Rozenka: moja obietnica wyborcza - Warszawa wolna od faszyzmu i nacjonalizmu

  Warszawa powinna być wolna od faszyzmu, sił skrajnie nacjonalistycznych i od chuliganerii, to jest moja pierwsza obietnica wyborcza - zadeklarował w poniedziałek kandydat SLD na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook