Jedynie prawda jest ciekawa


Premier do uczniów: najpierw szkoła jest życiem, a potem całe życie jest szkołą

03.09.2018
morawiecki03092018
Premier do uczniów: najpierw szkoła jest życiem, a potem całe życie jest szkołą

Najpierw szkoła jest życiem, a potem całe życie jest szkołą; życzę wam, żebyście pozyskując wiedzę mogli ją przekształcać w to, co będziecie kochali robić - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki do uczniów podczas rozpoczęcia roku szkolnego w Żorach.

Życzył im, by byli szczęśliwi w pozyskiwaniu wiedzy, doceniali nauczycieli i dziękowali rodzicom.

Premier uczestniczył w inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Budowlano-Informatycznych im. Mikołaja Kopernika w Żorach. W swoim wystąpieniu pytał zgromadzonych w sali gimnastycznej uczniów, czy martwią się z powodu końca wakacji, czy też cieszą się z rozpoczęcia roku szkolnego. Wyraził nadzieję, że przynajmniej część z nich tęskniła za szkołą. "Ja tęskniłem, miałem tam wiele koleżanek, jedna z nich została później moją żoną, a więc też takie się zdarzają rzeczy - pamiętajcie o tym" - powiedział.

"Szkoła, oczywiście w mojej pamięci, zajmuje niesamowicie ważną przestrzeń. Najpierw szkoła jest życiem, a potem właściwie całe życie jest szkołą. Wierzę, że tutaj zdobywacie taką właśnie wiedzę, która jest wam potrzebna do tego, żeby później, w życiu, ta szkoła życia była dla was otwarta, przyjazna, dobra; żebyście po prostu pozyskując wiedzę mogli ją potem przekształcać, co będziecie kochali robić" - wskazał szef rządu.

- Czasami mówi się, że wszystko można człowiekowi odebrać, prócz tego, co ma w sercu i głowie. Obyście jak najwięcej w tych głowach i sercach mieli - tego wam życzę, kochani - dodał Morawiecki.

Wracając do swoich szkolnych lat, premier wspominał tych spośród kolegów, których określano mianem moli książkowych. Przyznał, że byli dla niego niedościgłym wzorcem. "W szkole podstawowej, w szkole średniej, to pozyskiwanie wiedzy dla niektórych było bardzo, bardzo głębokie. Starałem się być zawsze wśród takich osób i dużo czytać" - podkreślił i także współczesnych uczniów zachęcał do czytania.

Morawiecki zaznaczył, że dobrze wspomina szkolne, czasy, choć - jak przyznał - kiedy był odpytywany przy tablicy, to czasami drżały mu nogi. "Dzisiaj mówią, że jak przepytuję moich współpracowników czasem z postępu niektórych projektów, to też się tak czują" - żartował.

Premier podziękował też nauczycielom za trud kształcenia. "To, co robicie, drodzy państwo, to kształcenie nie tylko umysłów, ale też charakterów, serc" - zaznaczył. Odnosząc się do profilu żorskiej szkoły, że takiego kształcenia potrzebuje polska gospodarka - połączenia "przyziemnej" materialnej rzeczywistości z tą cyfrową.

Życzył uczniom, by byli szczęśliwi w pozyskiwaniu wiedzy, doceniali nauczycieli i dziękowali swoim rodzicom. "Niech szkoła będzie waszym dobrym życiem" - podsumował premier.

Dyrektorka w Zespołu Szkół Budowlano-Informatycznych Aneta Polok podkreśliła, że inauguracja roku szkolnego z udziałem premiera jest szczególnym dniem dla całej placówki; w pamięci uczniów i nauczycieli pozostanie na długo. Zwracając się do uczniów, przekonywała, że choć skończyły się wakacje, rozpoczęcie roku szkolnego oznacza nowe wyzwania i przygody.

Także wicekurator oświaty w Katowicach Dariusz Domański zachęcał uczniów, by cieszyli się z rozpoczęcia roku szkolnego. Podkreślił, że szkoła powinna być symbolem nadziei, wartości, przyszłości i nowoczesności.

Dziękując premierowi za wizytę powiedział, że u początków II Rzeczypospolitej, w 1922 r., Żory odwiedził marszałek Józef Piłsudski. "To było wielkie wyróżnienie miasta po trzecim powstaniu śląskim. W tym roku, 29 stycznia, przybył do nas do Żor, zaszczycił to miejsce, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Dzisiaj, panie premierze jest pan razem z nami i to jest wielki zaszczyt dla tego miasta, dla tej szkoły" - powiedział Domański.

Przypomniał, że po inauguracji roku szkolnego w Żorach premier weźmie udział w Jastrzębiu Zdroju w uroczystościach 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. "W Jastrzębiu kiedyś zdarzyły się wyjątkowe momenty w historii Polski" – podkreślił.

(PAP)

Fot: PAP/Andrzej Grygiel

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook