Jedynie prawda jest ciekawa


Premier broni haratania w gałę

18.06.2013

Donald Tusk musiał się gęsto tłumaczyć z wydatków Platformy. Wydawanie budżetowych pieniędzy na drogie garnitury, wynajem boisk na partyjne mecze czy imprezy w klubach go-go, jak się okazuje, można uzasadnić.

- Ja osobiście nie znoszę garniturów i ci, którzy mnie znają, wiedzą, że kiedy kończę pracę, wskakuję w dżinsy i t-shirty. Paradowanie w garniturach nie jest dla mnie żadną przyjemnością, ale nie mogę pozwolić na to, aby ci którzy Polskę reprezentują na najwyższym szczeblu, wyglądali wyraźnie nie gorzej, niż wyglądają ich odpowiednicy w Europie – mówił Donald Tusk broniąc zakupów drogich ubrań dla liderów PO. Ciekawsza okazała się argumentacja za wynajmowaniem z publicznych pieniędzy boisk do regularnej gry w piłkę członków partii:

- Oprócz tego, że znany jestem jako miłośnik, a czasami ofiara tego sportu, wynajęcie boiska nie było dla mnie. W piłkę gra się nie w pojedynkę. To przedsięwzięcie przeznaczone dla parlamentarzystów, pracowników, klubu i Platformy. Także dla tych, którzy są poza elitą przywódczą Platformy. Środki nie są duże, ale uważam, że wydatkowanie tych pieniędzy tak jak w wielu firmach, na wspólne uprawianie sportu jakoś się broni. Chciałbym dalej w ten sposób organizować czas wolny pracownikom PO.

Donald Tusk odniósł się również do partyjnej imprezy w klubie, w którym sushi podaje się na nagih ciałach hostess:

- Nie jest to jakiś powszechny zwyczaj, aby wynajmować dyskoteki dla działaczy PO. Sam w takich miejscach nie bywam, ale zakładam że powinno się dbać o reputację nawet wtedy, gdy zaprasza się do zabawy wolontariuszy czy pracowników sztabu wyborczego. Tak jak to było w tym przypadku. Zakładam, że nie będzie Platforma Obywatelska, i stanie się to powszechnym zwyczajem, nie będzie finansowała takich spotkań o charakterze zabawy w klubach czy dyskotekach dla swoich pracowników, czy uczestników kampanii. Chociaż sam fakt, że pracownikom i wolontariuszom pracującym przy kampanii wieczór wyborczy zafundowano w tego typu dyskotece jest nie fortunny i najszczęśliwszy, ale ilustracje czy relacje dotyczące tego faktu w niektórych miejscach były trochę jakby przesadne. To próba budowania takiej dwuznacznej atmosfery.

Dodał, że zlecił sekretarzowi PO i skarbnikowi „uznać za zakazane kupowanie za środki partyjne alkoholu. Będziemy tego zakazu bardzo konsekwentnie przestrzegać, żeby uniknąć takich dwuznaczności. Nie warto tego tłumaczyć. Lepiej z tym definitywnie zerwać”. W ten sposób szef rządu odniósł się do zakupów wina z pieniędzy podatników.

Aby dopełnić obraz szefa partii i rządu dbającego o nasze wspólne pieniądze, Tusk zapowiedział powrót do projektu zaprzestania finansowania ugrupowań politycznych z budżetu państwa.

- To być może jest idealny moment, aby wrócić w sposób zdecydowany do idei zakazu finansowania partii politycznych z budżetu państwa.

Choć nie samo finansowanie z budżetu jest problemem w kontekście ujawnionych niedawno wydatków PO, lecz cele, na jakie partia przeznacza pieniądze. Aby zlikwidować te patologię nie trzeba wcale rewolucjonizować całego systemu. Wystarczy zadbać o własne podwórko.

 

ruk

[Fot. PAP / Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook