Jedynie prawda jest ciekawa


Pracę prezydenta oceniamy wysoko, rządu - nieco niżej

17.11.2017
DudaSzydlo
Pracę prezydenta oceniamy wysoko, rządu - nieco niżej

52 proc. badanych dobrze ocenia pracę prezydenta Andrzeja Dudy; źle - 35 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. Bardziej podzieleni respondenci są w kwestii oceny pracy rządu Beaty Szydło - 44 proc. ostrzega ją dobrze; dokładnie tyle samo jest zdania przeciwnego.

Pracownia Kantar Public (dawniej Zespół Badań Społecznych TNS Polska) w swym najnowszym badaniu spytała Polaków o ocenę działalności prezydenta, rządu i premier Beaty Szydło.

Z sondażu wynika, że praca prezydenta Andrzeja Dudy częściej oceniana jest dobrze (52 proc.) niż źle (35 proc.), przy czym odsetek ocen zdecydowanie złych (10 proc.) jest nieznacznie niższy niż odsetek ocen zdecydowanie dobrych (11 proc.). Co ósmy Polak (13 proc.) nie potrafi jednoznacznie ocenić działalności prezydenta.

W porównaniu z wynikami z poprzedniego miesiąca, ocena pracy Andrzeja Dudy niewiele się zmieniła. Obecnie o 2 punkty procentowe mniej respondentów niż w październiku, uważa, że prezydent dobrze wypełnia swoje obowiązki.

Najlepiej wypełnianie obowiązków przez Andrzeja Dudę oceniają wyborcy PiS (95 proc. ocen pozytywnych) oraz osoby o prawicowych poglądach politycznych (77 proc.). Najgorzej działalność prezydenta Dudy oceniają osoby popierające Nowoczesną (73 proc. ocen negatywnych), a także Platformę Obywatelską (68 proc.) oraz badani o lewicowych (61 proc.) i centrolewicowych (57proc.) poglądach politycznych.

Bardziej podzieleni Polacy są w kwestii oceny pracy rządu Beaty Szydło. Według Kantar Public niespełna połowa Polaków (44 proc.) dobrze ocenia działalność rządu, w tym jedynie 6 proc. uważa, że działa on zdecydowanie dobrze, a 38 proc., że raczej dobrze. Tyle samo badanych (44 proc.) źle wypowiada się o pracy rządu, przy czym 12 proc. zdecydowanie źle, a 32 proc. raczej źle. Co ósmy Polak (12 proc.) nie ma na ten temat wyrobionej opinii.

Pracownia wskazuje ponadto, że oceny rządu w listopadzie pogorszyły się w porównaniu do października.

Działalność rządu najlepiej oceniają wyborcy PiS (95 proc. ocen pozytywnych) oraz osoby o poglądach prawicowych (73 proc.). Najbardziej krytyczni w swojej ocenie są wyborcy Platformy Obywatelskiej (76 proc. ocen negatywnych) i Nowoczesnej (71 proc. ocen negatywnych), a także respondenci o poglądach centrolewicowych (73 proc.) i lewicowych (68 proc.).

Osoby, które deklarują, że interesują się polityką lepiej oceniają działalność rządu niż te, które nie interesują się polityką. Odsetek osób posiadających negatywną opinię rośnie wraz z poziomem wykształcenia respondentów.

Jeśli chodzi o premier Beatę Szydło, niemal połowa Polaków (48 proc.) pozytywnie ocenia pracę premier Beaty Szydło, natomiast 39 proc. wypowiada się na ten temat negatywnie. Pozostałe 13 proc. badanych nie ma sprecyzowanego zdania w tej sprawie. Odpowiedzi wyrażających zdecydowanie złą opinię jest o 3 punkty procentowe więcej niż tych zdecydowanie dobrych (14 proc. wobec 11 proc.). W porównaniu z wynikami z października ocena pracy premier Beaty Szydło w listopadzie utrzymuje się na podobnym poziomie.

Premier Szydło najwięcej ocen pozytywnych otrzymuje, podobnie jak rząd - od wyborców PiS (97 proc.) i osób o poglądach prawicowych (76 proc.). Największe poparcie i zadowolenie z pracy premier płynie ze strony osób starszych - 59 proc. osób w wieku 60 i więcej lat pozytywnie ocenia pracę Beaty Szydło.

Zdaniem ekspertki Kantar Public Agaty Zadrożnej choć oceny pracy rządu Beaty Szydło są podzielone, to nie mają one wpływu na postrzeganie działalności samej premier, z której podobnie, jak przed miesiącem, zadowolona jest połowa Polaków. - W świetle tych wyników nie wydaje się, żeby wyborcy oczekiwali zmian w rządzie obejmujących zmianę premiera - dodaje Zadrożna.

Najlepiej, podobnie jak to było w miesiącach poprzednich, najlepiej ocenianą instytucją władzy jest prezydent Andrzej Duda. Jego notowania pogorszyły się jednak nieco w porównaniu ze szczytem popularności z września. Jak zauważa ekspertka Kantar Public, prezydentowi nie szkodzi podkreślanie przez niego niezależności.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 3. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 4. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 5. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 6. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 7. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 8. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook