Jedynie prawda jest ciekawa


Poznań będzie stosować się do wyroków TK

26.04.2016

Rada Miasta Poznania podjęła na wtorkowej sesji decyzję o stosowaniu się władz miasta do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, także do tych wyroków, które nie zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw i Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski".

Za przyjęciem stanowiska głosowało 21 radnych, przeciwko było 12, natomiast trzech radnych nie było na sali podczas głosowania. Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Poznania Katarzyna Kretkowska z klubu radnych Zjednoczonej Lewicy podkreśliła w rozmowie z PAP, że "stanowisko dotyczy naszej deklaracji, że jako Rada Miasta Poznania będziemy respektować wyroki Trybunału Konstytucyjnego, także te, które nie zostaną opublikowane i apelujemy do prezydenta oraz naszych urzędników, żeby stosowali się w praktyce do tego naszego apelu". 

"Jest to deklaracja polityczna w sensie pozytywnym. Rada Miasta, samorządowcy są ludźmi, którzy zajmują się stanowieniem prawa lokalnego, przestrzeganiem tego prawa. Wszelkie nasze pomysły, zamierzenia, decyzje opierają się o obowiązujący w Polsce porządek prawny" - mówiła Kretkowska. 

"Mamy w tej chwili niezdrowy spór: większość sejmowa, której my absolutnie nie kwestionujemy i nie kwestionujemy ustaw, które ta większość przegłosowała - mogą nam się one nie podobać - ale je respektujemy. Tak samo oczekujemy, żeby większość sejmowa respektowała fakt, że TK i jego orzeczenia są ostateczne" - dodała. 

Przewodniczący klubu radnych PO Marek Sternalski powiedział, że "na dzień dzisiejszy jest to decyzja symboliczna, która pokazuje jedną ważną rzecz: że mieszkańcy Miasta Poznania oczekują respektowania prawa, które obowiązuje w Polsce, w tym konstytucji, gdzie zagwarantowane jest prawo Trybunału Konstytucyjnego do tego, aby jego wyroki były ostateczne". "Ten aspekt praktyczny tego stanowiska także może nastąpić, jeżeli TK hipotetycznie zajmowałby się projektami ustaw, ustawami, które dotyczyłyby samorządów, a wychodziłyby z rządu. (...) To, że ktoś neguje obowiązujące prawo, nie oznacza, że tego prawa nie ma" - dodał. 

Ewa Jemielity z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości uznała natomiast, że stanowisko Rady Miasta ws. respektowania orzeczeń TK to "czysta propaganda polityczna". "Rada Miasta nie jest jednostką, która się powinna zajmować takimi sprawami; sprawami, którymi powinien się zajmować parlament, bo to parlament uchwala ustawy. Tak, że dziwię się, że tu się robi jakieś takie zamieszanie wokół tego. Rada Miasta jest od tego, żeby przede wszystkim pracować dla mieszkańców" - zaznaczyła. 

Inicjatywa przyjęcia stanowiska ws. Trybunału Konstytucyjnego zaproponowana została przez radnych Platformy Obywatelskiej i Zjednoczonej Lewicy. W poniedziałek z podobnym apelem do radnych zwrócili się także członkowie poznańskiego koła Nowoczesnej. Jak przekazał PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej Nowoczesnej Andrzej Szymczak "Nowoczesna uważa, że Rada Miasta Poznania przy podejmowaniu uchwał powinna stosować się do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, które nie zostały lub nie będą w przyszłości publikowane". Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak komentując przyjęcie stanowiska przez Radę Miasta podkreślił, że "samorządy nie muszą dawać takiego sygnału, ale mogą". "W tym zakresie uważam, że to jest bardzo potrzebne (...), szczególnie dla mnie i dla urzędników, którzy mi podlegają" - powiedział. 

"Biorąc pod uwagę dynamikę zmian i to, co się wydarzyło w ostatnich miesiącach, trudno było przewidywać jeszcze jesienią ub. roku, że dojdzie do takich sytuacji, w których się nie będzie przestrzegało konstytucji. I że prezydent, który powinien stać na straży tej konstytucji również w tym zakresie będzie zachowywał się tak, jak się zachowuje" - mówił Jaśkowiak. "Uważam, że z wyprzedzeniem należy podejmować też takie działania i jest to też dla mnie bardzo istotne - bo nie wiadomo, co się zdarzy za miesiąc, czy dwa i jak daleko władza wykonawcza i ustawodawcza będzie się chciała posunąć. Ja stoję na stanowisku, że należy przestrzegać trójpodziału władzy i bardzo mnie cieszy, że podobne stanowisko prezentuje Rada Miasta Poznania" - dodał. 

Podobne stanowiska podjęła w ubiegłym tygodniu także Rada Warszawy i miejscy radni w Łodzi. Po południu do uchwał samorządów ws. respektowania orzeczeń Trybunału odniósł się na briefingu prasowym w Sejmie b. szef resortu sprawiedliwości Borys Budka (PO), apelując o to, by podobne stanowiska zajmowały również inne rady gmin, miasta, powiaty i sejmiki województw. "Dobrze się dzieje, gdy Polska obywatelska, gdy Polska samorządowa chce bronić konstytucji. Dobrze się dzieje, gdy obywatele podkreślają, jak ważne jest prawo" - mówił. 

"Wierzę, że pani premier Beata Szydło wreszcie wysłucha tego głosu obywateli, a nie będzie używała podległych wojewodów do tego, by wkraczać w autonomię samorządu terytorialnego" - dodał polityk. Jak zapowiedział, w środę podobną uchwałę o stosowaniu się do orzeczeń TK przyjmie prawdopodobnie również rada miejska w Słupsku. Budka wyraził jednocześnie niepokój w związku z zapowiedziami, iż wojewodowie mogą unieważniać uchwały tylko dlatego - jak mówił - "że są one sprzeczne z linią jednej partii". "To kpina z państwa prawa, to kpina z polskiej samorządności, to przede wszystkim kolejne uderzenie w samorządy" - ocenił. 

Jak zaznaczył, w przypadkach uchylania uchwał przez wojewodów, samorządy będą mogły odwoływać się do sądów administracyjnych. "Ale w tej sprawie najważniejsze jest to, żeby Polska samorządowa pokazała, że nie ma zgody na łamanie konstytucji" - dodał. 

"Najważniejsze jest, że rada może wypowiadać się w każdej sprawie, która dotyczy działalności, szeroko pojmowanej, samorządu. Oczywiście, czym innym jest wywołanie skutku prawnego, ale nawet jeśli tego typu działania nie wywołują skutków prawnych, to mają one dużo szerszy wymiar, wymiar symboliczny" - podkreślił b. minister. 

9 marca TK uznał, że grudniowa nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS - wprowadzająca m.in. nowe zasady orzekania w pełnym składzie oraz wyznaczania terminów rozpatrywania spraw - narusza konstytucję. Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany. Mimo to TK wydaje kolejne wyroki, choć przedstawiciele władz mówią, że TK powinien orzekać zgodnie z grudniową nowelą. Obecnie nad propozycjami rozwiązania sporu wokół TK pracuje zespół ekspertów powołany w następstwie wydanej w marcu przez Komisję Wenecką opinii ws. zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. 

W opinii tej, podkreślono m.in., że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. Premier Beata Szydło przekazała opinię Komisji Weneckiej do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe, a marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał w tej sprawie zespół ekspertów.

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 2. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 3. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 4. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

 5. firma17092018 17.09.2018

  93% firm w Polsce chce zatrudniać cudzoziemców. Przedsiębiorcy apelują o ułatwienie procedur

  93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

 6. korwin17082018 17.09.2018

  Precedensowy wyrok w sprawie pedofilii w Kościele. Kontrowersyjny komentarz JKM

  Milion złoty odszkodowania oraz dożywotnia renta – taką karę orzekł poznański sąd w sprawie kobiety, która ponad dekadę temu została ofiarą molestowania ze strony księdza Romana B.

 7. komisjawer17092018 17.09.2018

  „Nieruchomości wydane na 150-letnie duchy”. Komisja Weryfikacyjna uchyla kolejne decyzje ws. reprywatyzacji

  Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję o zwrocie warszawskiej nieruchomości przy ul. Skolimowskiej 3 i uznała za nieważne - jako wydane z rażącym naruszeniem prawa - decyzje w sprawie ul. Smolnej 32. Zawiadomienia o nieprawidłowościach w tych sprawach trafią do prokuratury.

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook