Jedynie prawda jest ciekawa


Pozew zbiorowy klientów BRE Banku

28.12.2011

Prawie 900 klientów oddziałów detalicznych BRE Banku SA: mBanku i Multibanku, którzy zawarli z nim umowy o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, złożyło pozew zbiorowy. Sąd zdecydował o upublicznieniu sprawy, by każdy pokrzywdzony klient mógł wziąć udział w procesie.

Sąd Okręgowy w Łodzi postanowił dziś, że informacja o prowadzonym postępowaniu ma się ukazać w ogólnopolskim wydaniu "Gazety Wyborczej". Celem publikacji jest powiadomienie jak największej liczby osób, które zawarły podobne umowy z BRE Bankiem, o możliwości przyłączenia się do pozwu. Pokrzywdzeni będą mieli na to dwa miesiące od chwili ukazania się informacji.

Klienci banku uważają, że w umowach tzw. starego portfela, znajduje się budzący zastrzeżenia zapis regulujący zmiany oprocentowania. Przy niekorzystnej dla nich zmianie pewnych parametrów ekonomicznych bank podnosił oprocentowanie kredytu, a przy zmianie korzystnej, nie obniżał go lub obniżał w niewystarczającym stopniu.

Argumenty te podziela Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie, reprezentujący pokrzywdzonych przed sądem. Według rzecznika, BRE Bank wykonywał swoje zobowiązanie wobec klientów w sposób niewłaściwy. Nie obniżał oprocentowania w ogóle lub obniżał je w niewystarczającym zakresie. Spowodowało to szkodę po stronie konsumentów z tytułu pobierania zawyżonych kwot odsetek.

Pokrzywdzeni mogą dochodzić swoich roszczeń w jednym grupowym postępowaniu cywilnym, co zapewnia ustawa wprowadzona w życie w połowie lipca ub. roku.

Pozew zbiorowy może złożyć przynajmniej 10 osób. Warunkiem jest oparcie go na jednakowej podstawie. Sprawy rozpatrywane w tym typie postępowania mogą być one prowadzone jedynie przed sądami okręgowymi.

PiKa, PAP

[fot. sxc.hu]

 

 

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook