Jedynie prawda jest ciekawa


Posłowie wzywają rząd do obrony Polaków w Niemczech

19.07.2017

Sejmowa komisji łączności z Polakami za granicą przyjęła w środę dezyderat w sprawie realizacji postanowień polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy w zakresie realizacji praw Polaków w Niemczech.

W przyjętym przez komisję dokumencie posłowie zwracają się do szefów MSZ i MSWiA o "intensyfikację rozmów ze stroną niemiecką w sprawie wspierania praw Polaków w Niemczech oraz partnerskie wypełnianie zobowiązań dotyczących przedstawicieli Polonii i obywateli polskich w Niemczech". Postulują również, by ministrowie wystąpili do rządu niemieckiego o wykładnię niektórych zapisów Traktatu, które dotyczą m.in. statusu mniejszości i równorzędnych grup i wsparcia nauczania języka drugiego kraju, a także o określenie prawnego statusu Traktatu.

Jak mówiła przewodnicząca komisji Anna Schmidt-Rodziewicz (PiS), do tej pory dezyderaty w sprawie praw Polaków w Niemczech miały zwykle charakter apeli do strony niemieckiej o doprowadzenie do jego realizacji, szczególnie w sprawie "braku statusu mniejszości polskiej w Niemczech". Tym razem - zwróciła uwagę - autorzy zdecydowali się na konstrukcję "bardziej prawnej natury", w której zobowiązuje się szefów MSZ i MSWiA do wyjaśnienia ze stroną niemiecką niejasności dotyczących interpretacji zapisów traktatu.

Przedstawiając dezyderat Małgorzata Wypych (PiS) zaznaczyła z kolei, że został on wypracowany wspólnie ze Związkiem Polaków w Niemczech.

Inicjatywa dezyderatu w sprawie praw Polaków w Niemczech to konsekwencja wysłuchania przez komisję dwa tygodnie wcześniej informacji rządu na temat realizacji postanowień Traktatu między Polską a RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku.

Wiceszef MSZ Jan Dziedziczak ocenił wówczas realizację polsko-niemieckiego traktatu jako niepełną, w szczególności w obszarze dostępu do nauki języka polskiego dla dzieci i młodzieży oraz mechanizmów wsparcia dla szkół polonijnych. Wiceminister deklarował jednocześnie, że "polskie władze są gotowe do dalszego dialogu ze stroną niemiecką w celu zapewnienia Polakom w Niemczech wszystkich praw". Dziedziczak podkreślił też, że Polska modelowo realizuje swoje obowiązki wobec mniejszości niemieckiej.

Na problemy z realizacją traktatu z 1991 r. - m.in. w kwestiach związanych z nauczaniem języka polskiego w Niemczech - wskazywał również wiceszef MSWiA Jakub Skiba. Jego zdaniem w traktowaniu mniejszości polskiej w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce brakuje równowagi. Skiba zapewnił jednocześnie, że rząd "na wszystkich szczeblach prowadzi intensywne działania, które mają na celu zniwelowanie tych dysproporcji". Jednocześnie Skiba pozytywnie ocenił funkcjonowanie traktatu.

PAP/MBB

Fot. pixabay.ccom

Warto poczytać

 1. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 2. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 3. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 4. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 5. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 6. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 7. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 8. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook