Jedynie prawda jest ciekawa


Posłowie pod lupą CBA

07.02.2017

"Posłowie muszą się liczyć z tym, że kontrola oświadczenia majątkowego może być kłopotliwa, bo polega ona na zapoznaniu się z rzeczywistym stanem majątkowym"

Mariusz Kamiński w rozmowie z Wirtualną Polską przyznał, że przyszłe przepisy dotyczące kontroli skarbowej urzędników państwowych mogą być uciążliwe. "Posłowie muszą się liczyć z tym, że kontrola oświadczenia majątkowego może być kłopotliwa, bo polega ona na zapoznaniu się z rzeczywistym stanem majątkowym"
- powiedział Kamiński.

Minister przyznał, że projekt ustawy będzie gotowy za kilka miesięcy. "Jesteśmy na etapie analizowania potrzeb państwa wobec Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zastanawiamy się jakie sfery CBA należy rozwijać. Niedługo będziemy mieli bardzo konkretne wnioski w tym zakresie" - podkreślił.

Zdaniem koordynatora służb specjalnych, agentów CBA jest w tej chwili za mało „w stosunku do skali wyzwań”. Zapewnia on również, że trwają prace, które ułatwią sposób weryfikowania wiarygodności oświadczeń majątkowych posłów. Jego zdaniem obecna procedura jest „niełatwa i czasochłonna”. "Polega ona na zapoznaniu się z rzeczywistym stanem majątkowym osoby kontrolowanej. To wymaga zgody banku i zgody sądu na wejście w konta bankowe i na przeanalizowanie przepływów na nich" -  tłumaczył Kamiński.

Zdaniem ministra przyszłe przepisy postawią jasne wymagania w procesie składania oświadczeń majątkowych.

"Chcemy to uporządkować, uprościć, by osoby, które składają oświadczenia miały pełną jasność, czego się od nich oczekuje, a jednocześnie, by był efektywny sposób weryfikowania wiarygodności tych oświadczeń" - zapowiedział.

Kamiński wytłumaczył w jaki sposób w tej chwili wyglądają kontrole posłów przez agentów CBA. "To się wiąże z konkretnymi informacjami napływającymi do CBA wskazującymi, że ktoś mógł złożyć fałszywe oświadczenie. CBA analizuje też oświadczenia na bieżąco. Porównuje oświadczenia z poprzednich lat z tymi, które są ujawniane aktualnie. Jeśli stwierdzi, że nastąpi istotna różnica w stanie majątkowym i z treści oświadczenia nie wynika jaki był powód wówczas CBA uważa, że są przesłanki, by wszczynać kontrolę majątkową wobec konkretnego polityka, czy urzędnika. Monitoring oświadczeń trwa cały czas" - wyjaśnił minister.

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

MW/wiadomosci.wp.pl

Warto poczytać

 1. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 2. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 3. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

 4. 1270rozenekkk 13.08.2018

  "Odsiecz" Rozenka: moja obietnica wyborcza - Warszawa wolna od faszyzmu i nacjonalizmu

  Warszawa powinna być wolna od faszyzmu, sił skrajnie nacjonalistycznych i od chuliganerii, to jest moja pierwsza obietnica wyborcza - zadeklarował w poniedziałek kandydat SLD na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek.

 5. 1270cenckiewiczokr 13.08.2018

  Wstrętny atak na historyka IPN. To „obrzydliwa kreatura i teczkowy onanista”

  Sławomir Cenckiewicz nie daje chwili wytchnienia lustracyjnym kłamcom, dawnym agentom i pracownikom siłowych resortów w czasach PRL. Od lat jest z tego powodu wściekle atakowany

 6. 1270majdaneki 13.08.2018

  Skandaliczne zachowanie izraelskiego nastolatka: tańczył nago w obozie śmierci

  Co roku dziesiątki tysięcy izraelskich uczniów odwiedzają miejsca pamięci Holokaustu w Polsce. Siłą rzeczy w tej liczbie znajdzie się kilku, którzy nie potrafią się zachować

 7. saperzy13082018 13.08.2018

  Dwie z trzech bomb z czasów II wojny światowej zostały wyciągnięte z Bałtyku

  Dwie z trzech bomb lotniczych z czasów II wojny światowej wyciągnęli z Bałtyku nurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Akcja odbywa się na plaży w kołobrzeskim Podczelu.

 8. ewakuacja13082018 13.08.2018

  Ewakuacja ludności z Podczela. Saperzy będą wyciągać bomby z Bałtyku

  Rozpoczęła się zaplanowana na godz. 7 przez sztab kryzysowy ewakuacja ludności z dzielnicy Podczele w Kołobrzegu. W ciągu dwóch godzin strefa zagrożenia ma opustoszeć. Wtedy do akcji wyciągnięcia trzech bomb z Bałtyku znalezionych przy plaży mają przystąpić saperzy.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook